Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
děti
Ahojda, chtěla jsem se zeptat, jestli si můžu osvojit děti svého přítele když se vezmeme…Jejich matka se o ně nestará,přítel je má ve své péči, matka na ně opakovaně neplatí a když u ní byly naposledy o Vánocích, tak viděli jak jí její přítel mlátí, holky se od ní vracejí v šíleném stavu, nadávají si, mlatí se a přivezly si už i vši. Příteli vyhrožuje když jí holky nepujčí. Chtěla bych, aby byl zakázán styk s dětmi a nevím jak toho docílit…
4887
Děkuji moc za radu, zkusíme to nejdřív soudně a uvidíme…
4887

Ahoj, asi bych na Tvém místě o osvojení ještě neuvažovala, podle mě by dostačovalo soudně zakázat matce styk s dětmi.
Co se týče zákazu styku – otec dětí by si musel podat návrh k soudu, přičemž zákaz styku s rodičem je výjimečné opatření, které je na místě v případech, kdy převažují zápory kontaktu nad jeho klady.
Slovy zákona: styk rodiče s dítětem se omezí nebo zakáže, je-li to nutné v zájmu dítěte (a to je, pokud je dítě rodičem např. tělesně nebo psychicky týráno, sexuálně zneužíváno, zanedbáváno tak, že by ho to mohlo ohrozit na zdraví nebo na zdravém vývoji apod.) – Soud vždy musí posoudit konkrétní situaci a dle toho rozhodnout.
K osvojení-
Manžel rodiče si může osvojit jeho děti (dítě), ovšem je k tomu nutný souhlas obou rodičů dítěte (i když druhý rodič dítě nemá ve výchově) a pokud je dítě schopné posoudit dosah osvojení (je-li dost staré), tak je potřebný i jeho souhlas.
K osvojení byste tedy potřebovala souhlas matky, vašeho manžela (otce dětí), ev. i samotných dětí.
Souhlas rodiče se nevyžaduje, pokud by bylo soudem vysloveno, že rodič neprojevoval o dítě po zákonem stanovenou dobu opravdový zájem. Dále není zapotřebí souhlas rodiče, pokud tento nemá způsobilost k právním úkonům (je nesvéprávný) nebo je zbaven rodičovské zodpovědnosti, prostě v případech, kdy není zákonným zástupcem dítěte. Pak by stačil souhlas druhého z rodičů.
Zákon o rodině:
styk:
§ 27/3:
Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i zakáže.
osvojení:
§ 67/1:
K osvojení je třeba souhlasu zákonného zástupce osvojovaného dítěte. Je-li toto dítě schopno posoudit dosah osvojení, je třeba také jeho souhlasu, ledaže by tím byl zmařen účel osvojení.
§ 68
(1) Pokud jsou zákonnými zástupci osvojovaného dítěte jeho rodiče, není třeba jejich souhlasu, jestliže
a) po dobu nejméně šesti měsíců soustavně neprojevovali opravdový zájem o dítě, zejména tím, že dítě pravidelně nenavštěvovali, neplnili pravidelně a dobrovolně vyživovací povinnost k dítěti a neprojevují snahu upravit si v mezích svých možností své rodinné a sociální poměry tak, aby se mohli osobně ujmout péče o dítě ….
(3) O splnění podmínek uvedených v odstavci 1 rozhoduje ke dni podání návrhu orgánem sociálně-právní ochrany dětí jako opatrovníkem dítěte, popřípadě rodičem dítěte soud.