Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
promlčecí doba
Dobrý den, prosím kdy je promlčecí doba 2 roky a kdy 3. Našla jsem si, že budˇje objektivní nebo subjektivní, ale nerozumím jak to použít. Poslala jsem peníze ačkoliv jsem neměla, neboť usnesení nebylo pravomocné. Chtěla jsem je vrátit a příjemce i souhlasil, ale nic neposlal. Dělá mrtvého brouka. Prosím jaká je promlčecí doba, kdy bych ještě mohla uplatnit u soudu bezdůvodné obohacení a popř. jestli, aby byla částka promlčena musí požádat příjemce soud o promlčení.Děkuji předem Zuzana
Zuzana
Pokud si pořádně přečtete občanský zákoník (ustanovení o promlčení), jasně uvidíte, jaký je rozdíl mezi objektivní a subjektivní promlčecí dobou – subjektivní doba je kratší, ale začíná běžet ode dne, kdy se oprávněný dozví o tom, že nastala nějaká událost, která jeho právo zakládá (u bezdůvodného obohacení je subjektivní doba dva roky a začíná běžet okamžikem, kdy se opráněný dozví, že k bezdůvodnému obohacení došlo). Objektivní doba pak je tříletá, resp. u úmyslného obohacení desetiletá a počíná běžet okamžikem, kdy došlo k bezdůvodnému obohacení.
Pokud dotyčnho zažalujete o vrácení bezdůvodného obohacení, musel by případné promlčení u soudu namítnout – jinak k němu soud nepřihlédne. Pokud je všk námitka promlčení uplatněna a k promlčení skutečně došlo, promlčené právo nemůže soud přiznat.
Jen ještě dodám, že podáním žaloby na vydání bezdůvodného obohacení, promlčecí doba by během řízení neběžela.
Občanský zákoník:
§ 100
(1) Právo se promlčí, jestliže nebylo vykonáno v době v tomto zákoně stanovené (§ 101 až 110). K promlčení soud přihlédne jen k námitce dlužníka. Dovolá-li se dlužník promlčení, nelze promlčené právo věřiteli přiznat.
….
§ 107
(1) Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil.
(2) Nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení promlčí za tři roky, a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za deset let ode dne, kdy k němu došlo.
(3) Jsou-li účastníci neplatné nebo zrušené smlouvy povinni vzájemně si vrátit vše, co podle ní dostali, přihlédne soud k námitce promlčení jen tehdy, jestliže by i druhý účastník mohl promlčení namítat.