Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zvýšení výživného
Dobrý den,
při rozvodu dohodou, kdy měl syn 2 roky, jsem požádala o výživné 2000 Kč, protože jsem měla za to, že manžel má plat 15000 hrubého. Od té doby uběhly 3 roky, manžel ještě u rozvodu přiznal, že mu plat zvedli po zkušební době na cca 20 000 hrubého, omylem otevřeným výpisem z jeho účtu jsem zjistila, že společně s cestovními náhradami má čistého 30 000. Celou dobu jsem částku nechala stejnou a syna živím hlavně já a moji rodiče.. Exmanžel si žije luxusně s novou přítelkyní a jejími dětmi v nově postaveném domě. Nyní už půjde syn do školy, tak chci požádat o zvýšení.
Musím v návrhu uvést výši, kterou požaduji, nebo můžu napsat, že to nechám na uvážení soudu?
Zvažuji částku 4000, ale nejsem si jistá. Nejradši bych také požádala zpětně, ale trochu se obávám reakce manžela.
A ještě jeden dotaz – manžel mi jednou v hovoru na téma výživné řekl, že si stejně nechá z práce napsat příjem mnohem nižší, než skutečný. Pokud se tak stane, a já mám informace, že jeho příjem je mnohem vyšší – jak mám poté u soudu postupovat? Přezkoumá soud na nějaký můj popud, zda účetní záměrně neuvedla nepravdivé údaje?
Děkuji moc za radu.
Marta
Marta
Návrh na zvýšení výživného si určitě můžete podat, do návrhu můžete napsat, že chcete výživné zvýšit na 4.000,- Kč měsíčně nebo jen že žádáte zvýšení dle uvážení soudu – před soudem pak můžete částku konkretizovat buď na začátku řízení, kdy se přednáší návrh, nebo v rámci závěrečné řeči, až budete vědět, jaký má otec příjem.
Účetní by měla napsat výdělek otce dle pravdy, i když se opravdu někdy stává, že zaměstnavatel o výdělku lže – většinou ale v případech, kdy otec pracuje třeba ve firmě své přítelkyně nebo když má část peněz načerno. Takový příjem se pak dokazuje velmi těžko, asi jerdiná možnost je vycházet z hypotetického příjmu, kterého by otec dosahoval u jiného zaměstnavatele v práci, která odpovídá jeho kvalifikaci. To by ale musel být přiznaný příjem tak nízký, že by bylo zřejmé, že by bylo v jeho silách vydělat si víc.
Jinak co se týče cestovních náhrad – s těmi je trochu problém, protože by se neměly posuzovat jako příjem, z kterého se může platit výživné – cestovní náhrady jsou totiž určeny k osobní spotřebě zaměstnance, jako náhrada za výdaje, o nichž se předpoklládá, že zaměstnanec v rámci pracovní cesty musel vynaložit. Protože ale někdy cestovní náhrady jsou vyšší než samotný příjem, podle mého názoru by se i k cestovním náhradám mělo přihlížet.