Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zapsání otce do RL a alimenty
Dobrý den, mám 14dní před termínem porodu a partner se rozhodl, že s námi nebude a že pro něj nemá ani smysl nechat se zapsat jako otec do RL, prostě, že se od všeho a od nás hlavně plně distancuje. Já samozřejmě chci aby byl v RL, už kvůli alimentům, které z něho také jinak nedostanu: Vůbec si s tím ale nevím rady, jak postupovat při určení otcovství, mám-li se obraátit na soud, nebo kam vlastně, co všechno proto potřebuji a potom jak podat žádost o alimenty. prostě kompletně všechno 🙁 Někde jsem četla, že nejen dítě, ale i já mám nárok na alimenty po dva roky (nejsme manželé). Moc prosím o radu, co dělat… Děkuji Lina
Lina
Moc Vám všem děkuji, opravdu hodně mi to pomohlo!!!! Lina
Lina
Lino, na vašem místě bych zašla na pověřený úřad, sociální odbor, kde by vám měli poradit jak sepsat žalobu o určení otcovství. Dá se najít i na internetu.
Žaloba o určení otcovství je ze zákona spojena s úpravou poměrů k nezletilému dítěti – to znamená, že pokud soud rozhodne, že žalovaný je otcem dítěte, stanoví zároveň, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak na něj má druhý rodič přispívat. žaloba není zpoplatněná, to znamená, že neplatíte žádný soudní poplatek. Dítěti bude v řízení ustanoven opatrovník, který za něho bude před soudem vystupovat (sociální pracovník).
Vzor žaloby naleznete např. zde:
http://rodina.juristic.cz/61912/clanek/rodina2
Jinak o určování otcovství jsem psala článek, naleznete ho zde:
http://www.vasedeti.cz/clanky.php?clanek=1598
Práva neprovdané matky se zde již několikrát probírala. Dle zákona o rodině, § 95 má neprovdaná matka právo na příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (např. výdaje na těhotenské šaty, vitamíny, nehrazená lékařská ošetření apod.) a dále na příspěvek na výživu (nárok vznikne tím, že se matce z důvodu těhotenství nebo mateřství sníží příjem) – a to po dobu nejdéle dvou let. Pokud není otec určen, může matka podat žalobu k soudu na domělého otce, aby tyto částky poskytl předem (§ 95/2 zákona o rodině)
Vzory těchto žalob naleznete zde:
http://rodina.juristic.cz/61963/clanek/rodina2
a zde:
http://rodina.juristic.cz/61964/clanek/rodina2
Zákon o rodině:
§54
(1) Nedošlo-li k určení otcovství podle předchozích ustanovení, může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud.
(2) Za otce se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují.
PŘÍSPĚVEK NA VÝŽIVU A ÚHRADU
NĚKTERÝCH NÁKLADŮ
NEPROVDANÉ MATCE
§95
(1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
(2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená,[10] může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
(3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.
Tak já mám právě opačnou zkušenost…partner má nemanželské dítě a vím, že jeho matka nárok na žádné výživné neměla, pouze dítě….
A veškeré žádosti směřující k alimentům a týkajícího se dítěte má vždy spracované sociálkou…
Tak nevím,snad poradci budou moudřejší…
Julie
A mimochodem mě s tím sociálka nijak nepomohla, naopak… Ale třeba na jiných sociálkách sou ohleduplnější a poradí.
Právě,že ano – jako svobodná matka má ze zákona nárok aby otec dítěte platil i jí výživné. Vím to z vlastní zkušenosti-právě toto řeším i já!
Nevím, ale myslím si, že pokud nebyla sezdána ona nárok na nějakou podporu ze strany otce nemá. Pouze dítě…
Nejlepší je si zajít na sociálku, tam poradí se vším a sami sepíší žádosti týkající se soudu. A hlavně, je to zadarmo :o)
Julie
Nejlépe je se obrátit na právníka,a ten ti se vším pomůže-ovšem něco to stojí…Ale výhoda je,že se s otcem dítěte nemusíš vůbec o ničem bavit a řeší to právník.
Co se týká určení otcovství, dáš návrh na soud, ten vás vyslechne a zeptá se jestli s otcovstvím souhlasí nebo trvá na testech (nejsou zrovna levné,ale pokud prohraje, hradí je otec).Po určení otcovství následuje soud o výši alimentů.Pokud je toto vše vyřešené, můžeš si podat žádost o náklady na neprovdanou matku a náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím (ale musíš to stihnout do dvou let od narození dítěte).