Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Rozchod a odchod do ciziny
Dobrý den,
chci se jen teoreticky zeptat na možnost, kdybych odjela se synkem (2r) žít do zahraničí. Otec dítěte od nás odešel, výživné platí. Nechci malému upírat otce, jen se ptám, jak se to pak řeší, ty návštěvy. Mám v zahraničí velké zázemí u jedné rodiny, i možnost práce, tady zůstat nechceme.
Děkuji.
B.R.
Děkuji za odpověď. Já jen, nezlobte se na mě, ale abych se musela ptát otce dítěte, který OD NÁS SÁM ODEŠEL za svým štěstím, jestli mohu nebo nemohu odjet žít svůj život do ciziny, se mi zdá pěkně nefér. On se nás taky neptal, jak nám je, když nás nechal na holičkách. Ani jsme nebyli svoji. Když si už jen představím fakt, že by „naschvál“ nedal souhlas a mi třeba utekla kariéra v zahraničí, kterou bych mohla svému synovi finančně mnohonásobně přilepšit, je mi z toho všelijak. Prosím Vás, nezapomínejte, že on odešel od nás, né já od něj. Ale moc dík za odpověď.
B.R.
Co se týká odchodu do ciziny, já osobně bych to brala jako podstatné rozhodnutí ohledně dítěte, se kterým by měl souhlasit i otec. (Zákon o rodině stanoví, že na podstatných věcech při výkonu rodičovské zodpovědnosti by se měli rodiče dohodnout, nedohodnou-li se, rozhodne na návrh soud). Ale to je věc názoru, zákon nikde nestanoví, co je a co není podstatným rozhodnutím.
Jak se bude otec nadále stýkat se synem záleží na vaší dohodě, pokud o tom ale už rozhodoval soud a jeho úprava by nebyla do budoucna uskutečnitelná (např. otec by dle ní měl jezdit za synem každé dva týdny stovky kilometrů), můžete se obrátit na soud, aby úpravu styku změnil tak, aby oběma vyhovovala (soud může třeba stanovit delší intervaly, ale zase delší dobu, aby se to vykompenzovalo).