Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Prosím, HELP, dlužné výživné
ráda bych se zeptala, zda-li je, nebo není soustavné vyhýbání se výživovací povinnosti v tomto případě: otec mé dcery má pravom. rozsudkem hradit 2500 Kč měsíčně. K dnešnímu dni mi dluží za květen 2006 částku 2000 Kč, za září 1500 Kč, za říjen 500 Kč, za prosinec 2500 Kč a za leden 2500 Kč. návrhy na výkon rozhodnutí jsou podány, některé výkony již byly provedeny, ale zřejmě se nepoučil.
ahoj, neplacení výživného se stane tresním činem podle legislativy čr pouze tehdy, jěstli k neplacení dochází déle než půl roku..bohužel..mám osobní skušenost s tím, že jsme museli čekat na čas půl roku..Doporučuji ti najít právníka a oslovit soukromého exekutora,který působí v místě bydliště EX.Ti konají rychle a múůžeš vymáhat i částku 1000 kč..trvá to asi 1 měsíc, než začne konat.
Držím ti palečky.
Mně naštěstí pomohla Policie ČR.:O)již neplatí po druhé a věc byla předána na kriminálku
Lenka
ono kdyz „aspon projevi vuli platit“…a posle treba jen 5,- kc mesicne tak to vazne pry trestny cin neni:(((
Ahoj se mnou se taky Policie nebaví a dluží mi 15000 každý měsíc něco pošle teda úřad práce ted mi poslou na únor 300kč.to je hodně na 16 a 19leté dcery že?To je poslední částka pak už nic,exekuce na majetek se táhne.
Romana
Trestní zákon
§ 213 Zanedbání povinné výživy
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
Tolik trestní zákon. Každý zákon se ale nějak musí vyložit. V tomto případě se judikatura (soudní rozhodování) ustálila na tom, že by se mělo jednat o déletrvající a soustavné neplnění vyživovací povinnosti. Za déletrvající se přitom považuje půl roku, popř. dle okolností i doba kratší, která by se ale měla 6 měsícům blížit. (dle komentáře k zákoníku).
Joice pokud se policie chová takto, tak se opravdu obrať přímo na státní zastupitelství. Zkus si tam třeba nejdřív zavolat – na http://www.justice.cz najdeš telefonní čísla na dané zastupitelství. Vždyť takhle by to pak mohl dělat každý tatínek, jednou zaplatit, pak 2x ne, pak zase ano a jak bys k tomu přišla. Jakmile podáš trestní oznámení, tak pak pokud ti dál nebude platit, tak můžeš další podat až za půl roku.
Ahoj Arabart(-ko?), jsem velice vděčná (skutečně!!!) za Tvé rady a vysvětlení, jenže u nás na Policii si připadám jak Alenka v říši divů. Jakmile zjistí, že mi dluží méně než 6 měsíců a že ještě k tomu pár korun měsíčně pošle, odmítají se se mnou bavit a trestní oznámení se mnou sepsat nechtějí. chtěla bych to komletně nachystat a poslat přímo na státní zastupitelství, ale mám obavy, aby mi neodpověděli, že nic neprovedl a že toto není úmyslné vyhýbání vyživ. povinnosti (netrvá to déle jak 6 měsíců a něco mi přece posílá – to je fakt k zasmání) a že vlastně, i když neplatí výživné, se nic neděje. Díky moc. Ráda bych chtěla Vám všem tady poděkovat, za skvělé a užitečné rady pro nás. Je strašně prima, že tu jste a pomáháte nám v nouzi. Jsem s dcerou na rodičovské a právníka si skutečně dovolit v tuto chvíli nemohu.
Odpovím ti asi takhle. Katie pak určitě podá odbornější právní výklad.
Pokud ti manžel nezaplatí byť jen jedno výživné, tak můžeš podat trestní oznámení buď na státním zastupitelství nebo na policii v místě bydliště. Vezmeš sebou veškerý rozsudky ohledně placení výživného a případně i složenky, nebo potvrzení o tom co ti zaplatil. No a pak už – když nezaplatí ještě přímo na policii nebo pak v přípravném řízení na státním zastupitelsví, bude podána obžaloba k soudu a tam má už poslední šanci zaplatit, jinak bude odsouzen.
V této situaci si otcové často uvědomí, že platit opravdu musí.