Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Dědictví
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Moje maminka se podruhé vdala. S předchozího manželství má 2 děti(mě a ml. bratra), muž, kterého si vzala má také z předchozího manželství 2 děti a spolu mají ještě jednu dceru. Všichni jsme již plnoletí. A teď k tomu problému. Otčím postavil (asi před 25lety) rodinný domek. ale ještě v době hrubé stavby se s manželkou rozvedl a domek dostavěl s mojí maminkou. Půjčka, kterou si v té době na domek vzal, se celou dobu strhává z maminčiného účtu. Veškeré platby prováděla moje maminka(účty má schované). Problém je v tom, že domek je pořád psaný na otčíma a jeho bývalou manželku. Teď je otčím těžce nemocný a já bych se chtěla zeptat, jak by to bylo s případným dědictvím. Ptám se protože,má maminka obavy, že kdyby se s otčímem stalo něco zlého, že by ji jeho býv. manželka vyhodila z domku a ona by neměla kam jít. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat? A jak by se rozdělovalo dědictví mezi pět dětí. Děkuji Lucienta.
Pro Kevina:
Pokud je 1/2 domu první manželky otčíma, může s ní nakládat zase jen ona – na žádost otčíma by její podíl na nikoho nepřepsali. Možností opravdu je jen to, že by otčím svůj podíl nebo jeho část na nynější manželku převedl npř. darovcí smlouvou. Ta druhá polovina ale stejně zůstane jeho první ženě, museli by se domluvit s ní na nějakém řešení (odkoupení apod.)
Pro Peťku:
Jako vlastní děti se berou i děti osvojené, které mají svého osvojitele zapsaného i v rodném listě jako rodiče. Pokud dítě má jen příjmení nového manžela matky, ale ten si ho neosvojil, dědit po něm nebude.
Ahoj Katie, moc děkuji za odpověď. Chtěla bych se zeptat, jestli by jsi mi poradila, jak má tedy maminka postupovat. Vyřešilo by se něco tím, že by otčím podal žádost o přepsání domku na katastru, nebo má svoji 1/2 domku raději darovat mamince? Je to docela zapeklitá situace, protože otčím se ze svou býv. manželkou vůbec nestýká. Je tedy nějaké řešení? Děkuji Lucienta
Katie , můžu připojit drobný dotaz ? Toto je jistě zajímavý případ . Píšeš , že děti manželky zůstavitele by ze zákona nedědily nic . A co když ty děti z prvního manželství zůstavitele převzaly jeho jméno ? Přijal je za vlastní , ještě v době , kdy nebyly plnoletí ?
Bohužel pokud je dům na katastru zapsán jako ve spoluvlastnictví manžela maminky a jeho první ženy, vaše maminka k němu žádná vlastnická práva nemá.
V případě smrti vašeho otčíma by se sepsal jeho výlučný majetek, jakož i majetek spadající do SJM (společného jmění manželů – tedy otčíma a vaší matky).
Pak by se určilo, co spadá do dědictví – byl by to celý majetek v jeho výlučném vlastnictví (i půl domku) a polovina ze SJM (druhá by připadla mamince).
Nevím, jestli to píšu srozumitelně, ale prostě do dědictví by spadala jen půlka domu, protože druhá půlka domu je otčímovy první ženy.
Pokud by otčím nesepsal závěť, dědila by po něm jeho manželka (vaše matka) a jeho děti – tedy dvě děti z prvního manželství a dcera z manželství s vaší maminkou. Tyto čtyři osoby by dědily – každý 1/4 majetku spadajícího do dědictví, pokud by se nedohodly jinak, popř. pokud by se dědictví nevzdaly nebo jej neodmítly.
Matka by tedy zdědila minimálně 1/8 domu (1/2 má jeho první žena, 1/8 by zdědila dcera z druhého manželství, 1/8 jedno dítě z prvního manželství, 1/8 druhé dítě z prvního manželství a 1/8 vaše maminka).
Dědici by se ale mohli třeba domluvit, že celou 1/2 domu přenechávají vaší matce s tím, že je vyplatí (mohli by se i dědického podílu vzdát v její prospěch).
Pokud by dědictví odmítli, dědili by namísto nich jejich děti (pokud by dědictví také neodmítli).
Vy jako děti manželky zůstavitele byste s bratrem ze zákona nedědili nic.