Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
chození za ruce
Ahoj maminky,mám takový dotaz.Naše princezna-10měsíců,sedí i stojí v postýlce a i se přesune,ale pomocí držení.sama se neudrží.chtěla bych se zeptat jestli s ní máme chodit za ruce,jestli se to má dítě nějak učit,nebo jestli ho nechat a ono se postaví samo.Kamarádka má totiž stejně staré dítko a chodí s ním za ruce.A mě se to moc nezdá.Vždyť budou mít ručičky vytahané!Děkuji za odpovědi
Tereza
Ahojky,nech to na přírodě.Nejvíc souhlasím s Olgou.Pokud Ti v 10měsících sedí a sama se staví v postýlce je to normální vývoj a myslím že začne sama chodit kolem nábytku až přijde čas.žádné chodítka a tahání za ručičky! Zádové svaly se musí napřed posílit lezením a přitahováním,aby mohli dobře unést tíhu těla a nekřivila se páteř.My jsme lozili v 5,stáli u stolu v6 a chodili bez opory v 8 měsících.Záleží na temperamentu dítěte.
Za ruce v žádném případě. Chodili jsme se synem na neurologii a na rehabilitace a bylo mi sděleno, že za ruce se děti vodit nemají. Také jsem to četla v mnoha knížkach, že to není pro děti zdravé. Můžou mít křivé nožičky, špatnou chůzi a práci s těžištěm. Já jsem to nedělala a syn začal sám chodit v 14 měsících. Do 15 měsíců mají děti čas a pak bych to řešila s lékařem. Nejdůležitější je lezení a to co nejdelší dobu. Olga
Olga

Terezo,
byly jsme na tom jako Lenka.
Chodila jsem s holčičkama dlouho na rehabilitaci, cvičily jsme i doma.
Paní fyzioterapeutka nám také říkala, že nemáme holky učit sedět, stát, chodit, že ony samy si „řeknou“, až bude čas.
Jedna se přidržovala nábytku a pak začala chodit sama, druhá si ale „vynutila“ držení za ruku. Snažili jsme se ale, aby naše ruka byla jen jako opora (dávali jsme ruku co nejníž, aby na ní nevisela).
Pozor je třeba dát hlavně, když dítě škobrtne – dospělý se automaticky snaží dítě za ruku udržet ve stoje a tím snad může ramenní kloub poškodit.
Ahoj Terko,také jsem slyšela, že za ruce se děti vodit nemají, jak píšou holky. ALe náš kluk si to „vynutil“, začal se chytat za naše ruce a pak chtěl chodit. Takže jsme ho vodili, ale když si o to „řekl“, tak doufám, že jsme mu moc neublížili… A začal chodit brzy i sám, v 10 měsících, nejdřív kolem nábytku, ohrádky a teď po celém bytě (bylo mu 11m) :-)) MYslím, že dítě si „řeknu“, na co je připravené.
Lenka
Ona na to přijde sama, jen hlavně neporovnávej s kamarádkou a dej na svou intuici a hlavně na malou!!!
Každé dítko je úplně jiné. Náš Dáda byl od 6měsíců v chodítku (kovový pavouk) a začal chodit sám bez opory v 10-ti měsících – nelezl. Hanička začala lézt a rozběhla se ve 13-ti měsících (ta do chodítka nechtěla). Jo, jsou z „jednoho vrhu“:-)), ale každé úplně jiné:-)), ale jinak jeden za 18 a druhý bez 2 za 20!!!:-)))
Souhlasím s Pepinou. Také jsem nechávala vše dokud to malá nezvládla sama. Alespoň mám čisté svědomí v tom, že jsem jí nezadělala na nějakou poruchu držení těla apod.. A nemyslím si, že by se tím vývoj uspíšil. Známá dceru vodila za ruce ještě dřív, než začala sama chodit. Naše malá pak už chodila sama a oni stále ještě vodili za ruce, holčička se bála pustit. Nechci srovnávat, jen popisuji situaci…
Moje rada – nechat vše na „přírodě“. Neučit sedět, neučit lozit, neučit chodit. Jen dítě samo ví, kdy je na další motorický krok připraveno. Při vodění za ruky je zdravotním problémem přetěžování ramenních kloubů dítěte. Své tři děti jsem neposazovala – začaly si sedat v 8. měsíci /tchýně si oddychla, vždyť její děti seděly už ve 3měs. / a samy se rozeběhly kolem 12. a 13. měsíce. Terezo, věř své holčičce, sama si určí svůj čas.