Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Služební cesta
Dobrý den, omlouvám se,pokud jsem dotaz zadala do špatné poradny,ale opravdu nevím,kam se s tímto problémem obrátit. Jsem ve 30.týdnu těhotenství s přítelem, se kterým žiji již rok a půl. Bývalá manželka dává na přítele neustále žaloby k soudu,ať už je to kvůli zákazu styku se synem,tak zvýšení výživného apod. Nyní mi přítel oznámil,že ho zaměstnavatel chce vyslat v době mého porodu a v době soudních jednání na 3-týdenní služební cestu do Švédska. Může zaměstnavatel přinutit přítele, který nesouhlasí s odjezdem kvůli zmiňovaným skutečnostem i tak na tuto služební cestu? Nejsme zatím oddáni,ale nechci být v době příchodu porodu sama a také přítel nemá zájem na odkladu všech soudních jednání.
Děkuji mockrát za odpověď.
Lenka
V příloze nařízení vlády č. 108/1994 Sb, kterým se provádí zákoník práce, zní bod 2:
Narození dítěte manželce (družce) zaměstnance
Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.
Ve vašem případě je to kompikované s tou služební cestou.
Myslím si, že za těchto okolností asi zaměstnavatel vašemu příteli volno neposkytne, protože termín porodu je jen přibližné datum a vy rodit můžete později nebo dříve.
Navíc volno se poskytuje za účelem odvozu do porodnice a zpět, nikoli proto, aby otec mohl být u porodu – bohužel.
Takže v tomto případě si myslím, že záleží na vstřícnosti zaměstnavatele a na tom, jak se s ním váš přítel dohodne, na volno asi – píšu asi – nárok nemá, resp. má pouze teoretický.
Děkuji mockrát za odpověď. Počkám až se podíváte na to volno z důvodu překážky v práci.
Lenka
§ 38 odst. 1 zákoníku práce praví:
Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu, je-li tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
Takže pokud přítel nemá přímo v pracovní smlouvě nebo dodatku k ní stanoveno, že může být vyslán na pracovní cestu, nemůže ho na ní zaměstnavatel vyslat.
Pokud tam má uvedeno, že s pracovními cestami souhlasí, asi má smůlu – o tom, kdy si může vzít dovolenou taky rozhoduje zaměstnavatel. Leda ještě vzít si volno z důvodu překážky v práci – na co je nárok upravuje prováděcí vyhláška k zákoníku práce. Aź se do ní mrknu, napíšu co a jak.