Přihlásit se
VašeDěti.cz

VašeDěti.cz

  • Domů
  • Magazín
    • Volný čas
    • Výchova
    • Vzdělání
    • Vaše příběhy
    • Pohádky a povídky
    • Rodina a domácnost
    • Těhotenství
    • VD tipy
    • Výživa
    • Zdraví
  • VD speciály
    • Velikonoční speciál
    • Rodinná dovolená
    • Škol(k)a volá
    • Vánoční speciál
  • Ke stažení
    • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
    • Originální dárky od dětí
    • Velikonoční vajíčko 20× jinak
    • Adventní kalendáře, věnce a svícny
    • Adventní dárky 2013
    • Adventní kalendář 2019
  • VD novinky
  • Prodiskutováno
    • Děti
    • Rodinná (i jiná) témata
    • Poradny
    • VD + KLUBko
    • TAM-TAM
  • Soutěže
    • Aktuální soutěže
    • Vyhodnocené soutěže
    • Další internetové soutěže

Archiv diskuzí

Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.

zrušení či snížení výživného

Milá Katie,
jsem ráda, že jsem našla tady tuto poradnu. Tvé odpovědi jsou rychlé a někdy se také dozvím něco nového. Nikdy blíže jsem se o tuto problematiku nezabývala, přestože sama pocházím z rozvedené rodiny a dlouho jsem to těžce nesla. Nikdy jsem otce neždímala a ani moje matka, pokud to nebylo nutné, také nežádala vyšší výživné.
Vzala jsem si muže s dítětem, se kterým jsme se stýkali po mnoho let. Na výživném se s bývalou manželkou dohodli a dohodu písemně manžel sepsal. Když bylo synovi 16 let jménem matky sepsal návrh na zvýšení a po celou dobu, co nás navštěvoval, dělal, že se nic neděje. Měla jsem už delší dobu pocit, že důvodem bude hlavně závist. Máme spolu dceru, která se nejen dobře učí, ale i na profesionální úrovni hraje stolní tenis. Je pravda, že musel vidět, že se jí opravdu věnujeme. Bohužel, neviděl už, že s jeho matkou byl někdy problém se domluvit na sobotě – ustavičně volala a měnila termíny, dávala vzkazy, že to teď nepůjde a věčně nám zasahovala do programu. Představa, že by měl i on někde pravidelně chodit /např. do kroužku/, byla nemožná. Proto asi zatrpkl a snažil se to řešit po svém.
A výsledek. S otcem se přestal stýkat po 16 létech
a během dvou let náš čekaly tři soudní stání. Vzhledem k tomu, že nyní je ve 4. ročníku a již zletilý, očekáváme další návrh na zvýšení. Proto se chci zeptat:
1. Lze se proti rozsudku odvolat ihned na místě?
Manželovi bylo řečeno soudkyni, že to nelze. Ale dva právnici nám trvdí, že soudkyně byla líná a podivují se nad tím.
2. Pokud syn bude žádat zvýšení, bude se příhlížet k tomu, že ve 3. ročníku měl neomluvenou absenci? /Otec se telefonicky informuje ve škole/
3. Matka prodala rodinný domek, ve kterém nebydlela a neměla v něm trvalé bydliště. Odhadujeme částku 1,5 mil. Kč. Lze toto použít s úspěchem u soudu, když se porovnávají majetkové poměry obou rodičů? Když to jednou manžel navrhnul, soudce ho okřiknul.
4. Jak to, že u soudu se čte můj posudek a posudek bývalé manželky není nikde?
5. Má vliv na výši výživného to, že se syn přestal s námi stýkat a ne otec s ním?
6. Může otec požadovat, aby si syn našel o prázdninách nějakou brigádu? Z jeho strany opravdového zájmu nebylo.
7. Může otec požádat o snížení výživného po dobu prázdnin?
8. A kdy nejlépe požádat o zrušení výživného? Podotýkám, že syn zcela určitě nebude souhlasit s tím, abychom přestali platit jenom tak. Bylo mi řečeno přímo z jeho úst, že i pětistovka, kterou vydělám je příjem a z toho mu musím výživné také platit. Takže budeme muset opravdu žádat soudně o zrušení, neradi bychom se dočkali nějaké exekuce. Manžel je ve státních službách a nemůže si toto dovolit. Musíme mít vše na papíře.
Promiň mi, Katie, za obsáhlost. Je to jenom pár věcí, které nás pálí a brzy je budeme muset řešit.
Děkuji.

iva

Diskuzi založil/a anonymní 10.9.2006.
Sdílet Tweet
anonymní
17.9.2006 v 20:48

Ještě k posudku. Myslím, že nemáš zcela pravdu. Manželův posudek měli při každém jednání. Je vždy hodnocen velmi dobře. Posudek bývalé manželky nám kdysi před léty velmi pomohl v tom, že měla špatnou pracovní morálku a byla tam uvedeno, že ji kdykoliv mohou vzít zpět, když sama rozvázala pracovní poměr. Myslím, že proto jsme tehdy nedostali tak velkou „pálku výživného“ jako posledně, kdy posudek nebyl vůbec. Není tím samozřejmě řečeno, že by to mělo tak velký vliv. Ale máme zkušenosti, že posudky se čtou a zkoumá se, jak dotyčný pracuje. A nejen povinný, ale i ten druhý rodič. Na sociálce jsme prokonzultovali, že můj posudek byl spíše důležitý v tom, zda-li já se nevyhýbám práci a manžel by proto méně platil na syna, poněvadž by měl méně vyživovacích povinností.
Osobně mě to ale uráží. Co je bývalé manželce do mě? Nelíbí se mi ani synův argument, že z každé mé pětistovky se mu něco musí započítat do výživného. Jak se mám bránit?
Syn se nám do obličeje doslova vysmíval. Nepozdraví nejen mě, ale ani manžela. Musíme se bránit. Vím, že jeho chování má na svědomí i bývalá manželka, která dnes sice vdaná, jsou s manželem soudně rozloučeni.
Jak to, že soud nezkoumal jejich životní úroveň? Jak to, že si nezjistil jeho příjmy?
Číst ty soudní slátaniny, co soudce stvoří, je někdy hrůza. Nechce se mi věřit, že toto píše vysokoškolsky vzdělaný člověk. Nad tím se někdy pozastavuje i sestra, která pracuje ve velmi renomované právnické agentuře v Praze.
Jsem zlá na to, že soudy nechrání nově vytvořenou rodinu. Není zde možnost odpočtu výživného pro dávky státní sociální podpory. Na druhé straně jsem ráda, že práci jsem si našla. Ovšem, je otázkou času, kdy to syn zjistí. A sepíše návrh. Nenecháme se vydírat, kdyby se nám opět pokusil zavolat o peníze. Zklamal nás. Jde nám už spíše o princip a možná trochu odplaty. Příjem nyní máme slušný. A že já něco víc vydělám, nemůže nám vyživné zvýšit o nějakou enormní částku. Uvažuji tak o 500,- až 1000,- Kč.
Jinak díky, Katie. Je to opravdu dobrá poradna.
iva

Katie
11.9.2006 v 21:47

ad 8) Návrh můžete podat kdy chcete, otázka je, zda bude úspěšný – v tomto případě myslím, že ne. Soud nemůže zrušit výživné, pokud není jisté, zda na něj bude mít vyživovaný v budoucnu právo nebo ne a jak dlouho
ad 4) Manžel má vyživovací povinnost nejen k dětem, ale i k druhému manželovi – v tomto případě vám, pokud nemůžete sehnat práci. Zřejmě z tohoto důvodu si soud vyžádal zprávu od ÚP, aby zjistil, zda jste evidovaná jako nezaměstnaná a zda pro vás jsou nějaká volná pracovní místa. Počet vyživovacích povinností povinného by měl totiž soud při úvaze o výši výživného na syna rovněž zohlednit. Jinak je posudek o pracovní morálce apod. dle mého názoru nadbytečný (kromě případů, kdy povinný ztratí zaměstnání a zjišťuje se proč – zda bylo důvodem porušování pracovní kázně apod.). V ostatních případech stačí, když si soud opatří zprávu o příjmech rodičů (případně i jejich partnerů).

Ještě dodám, že soud by měl všechny listiny k důkazu číst nebo sdělit jejich obsah – neznamená to, že by nebyl na věc připraven, ale musí tímto způsobem důkaz provést, aby se k němu účastníci mohli vyjádřit. Záměrně píšu účastníci – svědci, popř. jiné osoby, na řízení nezúčastněné, takové právo nemají.

anonymní
11.9.2006 v 20:37

Díky Katie,
k bodu č. 4 – posudek
V době, kdy probíhal soud, jsem byla vedena na Úřadu práce. Jednání jsem byla přítomna. Soudce nám připadal, že spis vidí poprvé. Četl vše. Z Úřadu práce tam byl můj posudek. Velmi pěkný, což o to. Mě štvalo, že bývalá manželka se k tomu mohla vyjádřit. Já samozřejmě ne. Byla jsem jenom divák. Řekla doslovně – Prácu si musí hledat. Soudce jí řekl, že je to sice pravda, ale když se to nedaří…
Jak to, že si soud nevyžádal pracovní posudek matky. Já přece nemám vyživovací povinnost k nevlastnímu synovi.
K bodu 8. – To je pro nás pozdě. Syn samozřejmě bude tvrdit, že chce dál studovat. Jak máme možnost toto ověřit. Ani ve škole to otci neřeknou, protože to nebudou vědět. A synovi půjde právě o výživné. Lze návrh podat, když ještě studuje a neví, zda-li se na školu dostane? Třeba v květnu?
Díky za odpověď.
iva

Katie
11.9.2006 v 1:03

Ahoj Ivo, pokusím se tvé otázky zodpovědět:

1) Občanský soudní řád stanoví v § 156 odst. 1 mimo jiné: Po vyhlášení předseda senátu zpravidla účastníky vyzve, aby se vyjádřili, zda se vzdávají odvolání proti vyhlášenému rozsudku.
Soudce se tedy může zeptat, jak se chtějí účastníci k rozsudku vyjádřit, není to ale jeho povinnost. Ptá se hlavně pokud to vypadá, že se chtějí všichni účastníci odvolání vzdát, protože pak by se mohl vyhotovit zjednodušený rozsudek.
Pokud účastník uvede, že si chce podat odvolání, soudce to zaprotokoluje. Stejně jako ostatní podání, i odvolání může účastník učinit ústně do protokolu, přičemž každý okresní soud je povinen takové podání sepsat. To ale neznamená, že je k tomu povinen přímo ten soudce, který věc rozhodoval, a to hned po jednání. Obvykle na to ani nemá čas, protože na jedno jednání navazuje hned další, navíc psát odvolání v podstatě bez rozmyslu a bez písemného vyhotovení rozsudku se mi zdá předčasné. Podání do protokolu s účastníkem většinou sepisuje vyšší soudní úředník nebo justiční čekatel (snad se to nezměnilo).

2)Pokud syn jinak řádně studuje, k jedné neomluvené absenci se určitě přihlížet nebude. Nezáleží na prospěchu ani chování syna, ale na tom, zda je schopen živit se sám (přičemž pokud studuje, má se za to, že se připravuje na budoucí povolání, na což má právo)

3) Asi záleží na každém soudci, co považuje za podstatné a co ne při určování výživného. Pokud se soudce odmítl vašimi námitkami a argumenty zabývat, měl by to alespoň zaprotokolovat – pokud tak neučiní, můžete ho o zaprotokolování vašich námitek a návrhů požádat. Následně se můžete odvolat a vytknout soudu, že se tímto nezabýval. Bude záležet na odvolacím soudu, jak věc posoudí.

4) Nevím, co máš na mysli posudkem?

5) Skutečnost, že se syn přestal s otcem stýkat, v podstatě na výživné vliv nemá. Výživné nelze přiznat, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy, ale to samotné ukončení styků, byť ze strany syna, není. Pokud by se ale dopustil nějakého ošklivého (třeba trestného) činu vůči otci, mohl by soud výživné z tohoto důvodu nepřiznat.

6)Myslím si, že ne, ale ještě se podívám.

7)Z jakého důvodu?
Může, ale nemyslím si, že by měl úspěch. Výživné se snižuje jen pokud dojde k trvalejší změně poměrů, např. povinný ztratí bez svého zavinění práci, dosahuje nižšího výdělku, je dlouhodobě nemocný a sníží se mu příjem apod.

8) Soud může rozhodnout nejdříve ode dne návrhu, takže pokud chce otec přestat platit co nejdříve, ať si podá žalobu hned jak syn ukončí školu (nepůjde-li studovat dál). Soud může žalobě vyhovět jen zčásti – tzn. dobu, od kdy nebude muset výživné platit, může soud oproti návrhu otce posunout.

Stránky: [1]
0 Sdílet
Sdílet Tweet

Site Sidebar

Novinky e-mailem

  • 1× týdně info o nových článcích
  • dárky a překvapení
  • a další atraktivní novinky

Kam vám o nich máme dát vědět?

Už jste to četli?

  • Oslaďte si život s přírodními sladidly
    14.12.2022 - 0
  • Tipy na dárek pro děti i maminky
    12.12.2022 - 0
  • Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu
    5.12.2022 - 0

Nejnovější komentáře

  • Vojta: Život s Tourettovým syndromem
  • Marcela: Tip na dárek, na který se nezapomíná
  • Klára: Dětem zdravě: Jablečná buchta z kokosové mouky
  • Andrea: Šátek, nosítko nebo kočárek?
  • Andrea: Šátek, nosítko nebo kočárek?

Tady můžete vyhrát

    Sejdeme se na Facebooku

    Nepřehlédněte

    Náš tip

    • Hřejiví plyšáci uleví od bolesti, zahřejí a uvolní

    Nekonečná inspirace pro vás i vaše děti, aby vám spolu bylo fajn.

    Portál VašeDěti.cz už od roku 2004 přináší rady a užitečné tipy, jak si čas se svými dětmi užít.
    Kromě tisíců článků jsou tu pro vás připraveny také oblíbené soutěže, rozmanité speciály, inspirativní e-booky ke stažení a tipy na dárky pro děti.

    Vyhledávání

    Pátrání po

    Všechny rubriky

    • Redakce
    • Ochrana osobních údajů
    • Právní ujednání
    • Užitečné odkazy
    © 2004 - 2019 VašeDěti.cz - Mgr. Petra Vymětalová | ISSN 1801-2892 | info@vasedeti.cz

    Mobile Sliding Menu

    Pátrání po
    • Domů
    • Magazín
      • Volný čas
      • Výchova
      • Vzdělání
      • Vaše příběhy
      • Pohádky a povídky
      • Rodina a domácnost
      • Těhotenství
      • VD tipy
      • Výživa
      • Zdraví
    • VD speciály
      • Velikonoční speciál
      • Rodinná dovolená
      • Škol(k)a volá
      • Vánoční speciál
    • Ke stažení
      • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
      • Originální dárky od dětí
      • Velikonoční vajíčko 20× jinak
      • Adventní kalendáře, věnce a svícny
      • Adventní dárky 2013
      • Adventní kalendář 2019
    • VD novinky
    • Prodiskutováno
      • Děti
      • Rodinná (i jiná) témata
      • Poradny
      • VD + KLUBko
      • TAM-TAM
    • Soutěže
      • Aktuální soutěže
      • Vyhodnocené soutěže
      • Další internetové soutěže
    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist