Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Prdíky
Mamky prosím poradte,malá mě teď pořád brečí,nemůžu ji utišit,asi prdíky,hladím ji po bříšku,a pořád tlačí a kroutí se.Mám jí dát nějaký čaj?Ale dr.říkala,že když se kojí,tak žádný čaj nepotřebuje. Poraďte mi. A ještě jsem se chtěla zeptat,jestli vadí čerstvé rohlíky? Vím že čerství chleba se nesmí,ale rohlíky? A starší chleba se už může? Moc moc děkuji. Magda
Tak mě napadlo, možná si potřebuje jenom pořádně říhnout, dej si ho na sebe trošku ho potlapkej po zádičkách a možná to pomůže. Klukům jsem trošku cvičila s nožkama. Když měli prdíky namazala jsem teploměr olejíčkem strčila asi 1 cm do zadečku dnu a ven a bylo to venku. Když byly starší taky pomohl fenyklový nebo kmínkový čajík.
Ahoj, skoro není co k holkám dodat, základ je opravdu v tobě, já ze začátku (asi 1. 3 měsíce) místo čerstvého ovoce a zeleniny taky jedla jen umělé vitamíny, starší pečivo, rýži, jogurty, dopušené nebo dokonce vařené maso, nic co nadýmá a hlavně žádné ostré koření..a ve velkém jsem pila na střídačku Čaj pro kojící matky od Lerosu s Fenyklovým čajem. Trochu víc jsem si dovolila ve druhých třech měsících, ale do půl roku to chce opravdu opatrně. Až se maličká začne trochu víc hýbat, ona ty prdíky vytlačí
Jenom doplním, že tvoje strava je opravdu základ – já jsem první 3 měsíce jedla jen piškoty s mlíkem, suchou rýži se sýrem, suché špagety, mrkev..a pila fenyklový čaj (ten je nejlepší – piješ jej ty, dítě to dostává v mléce) – při těchto opatřeních byl náš syn zcela bez problémů ( v porodnici nás krmili čerstvými rohlíky a bolesti bříška malého byly hrozné) ….postupně jsem potom jednotlivé potraviny přidávala (taky pozor na bublinkové nápoje – ty jsou na prdíky hrozné)…k těm čajíčkům- my jsme používali když tak od ČAJánku – třeba Větrníček je od věku 1 týdne a je slazený jenom mléčným cukrem – laktózou, ničím jiným…Sab Simplex jsem dávala taky zprvu před každým kojením – dobře se to dává injekční stříkačkou….

Ahoj, taky se dřív tvrdilo, že prdíky mají jen chlapečci…
Může je mít každé dítě, kojené i na UM, chlapeček i holčička…
Kup si čaj pro kojící maminky (já střídala Hipp a Leros), jsou v něm bylinky, co podporují tvorbu mléka a jsou právě i na prdíky (třeba fenykl).
Moje porodní asistentka mi dokonce říkala, že když nic nezabere, může protiprdíkový (třeba fenyklový) čaj po pár lžičkách i malé miminko, ale to už je krajní řešení.
Ty sama pak vypozoruj, po jakém Tvém jídle má malá problémy, a těm jídlům se vyhýbej. (Starší chleba můžeš).
Cvičení podle Veruši pomáhá, pak taky teplé obklady např. tepelná láhev (dá se objednat i na těchto stránkách), masáž nějakou mastičkou (po směru hodinových ručiček) – určitě Ti poradí v lékárně (my používaly fenyklový olej od Hadka – já si tím dělala i masáž prsou na podporu laktace).
S tou trubičkou opatrně, může to být „návykové“…
Aha,takže jsi měla na mysli ty rohlíky pro sebe,že.Tak to nevím,já jsem rohlíky jedla normálně,ale vyvarovala jsem se nadýmavých jídel – květák,cibule,zelí…Vzpomněla jsem si,že jsem slyšela,že i maminka může tento čaj pít – ten „protiprdíkový“.
a taky jsem koukala na lekarna.cz,je tam zmínka o čaji pro dítě od 2.týdne,zkopíruji ti to
HAMI čajový nápoj instantní heřmánkový
Kdykoliv je třeba dát děťátku napít něco jiného, než je mateřské mléko, hodí se granulované čaje Hami. Už od 2. týdne věku miminka můžete miminku podávat Instantní čajový nápoj heřmánkový a od ukončeného 6. měsíce Bylinný čaj malinový.
Dětský heřmánkový nápoj Hami je vyroben z přísně kontrolovaných prvotřídních surovin, bez použití konzervačních látek, umělých barviv a aromat. Je vhodný pro děti již od ukončeného 2. týdne života. Instantní granulovaný heřmánkový nápoj Hami dětem chutná a jeho příprava je snadná a rychlá, takže ušetříte čas, který pak můžete věnovat svému dítěti. Heřmánek je odpradávna známý svými zklidňujícími a protizánětlivými účinky, kterých se využívá při léčbě běžných zdravotních obtíží u kojenců a dětí (např. jako prevence proti nadýmání, při drobných žaludečních a střevních potížích, pro zmírnění obtíží při prořezávání zoubků apod.).
Začni u sebe – žádné čerstvé pečivo, všechno jen aspoň den staré (cokoliv co má v sobě kvasnice, je problém). Samozřejmě vynech všechny rizikové potraviny – luštěniny, zelí, brokolice, květák ..atd. Pij čaje z bylinek – kmín, heřmánek,fenykl, máta – lze to i smíchat, chutná to dobře. Jsou i hotové čaje pro kojící matky, ale mě se víc osvědčil ten namíchaný.
Malé můžeš cvičit nožičkama, jak píše Veruša, taky to pomáhalo. Ta mast je masážní gel Pupík (asi 50 Kč v lékárně), pomáhá. Taky ji můžeš ponořit do teplé vody a nechat ji tam i dýl – když ji vytáhneš a plače dál, tak připustit teplou a ještě ji tam nechat – my jsme vždycky masírovali bříško ve vodě a říkali malé – pusť bublinku:o)
No a na závěr – u doktorky si můžeš nechat napsat Sab simplex – bez problémů i volně prodejné, ale stojí 80 Kč, s receptem je bez doplatku.
My jsme si to užívali taky, ty prdíky. Je to děs, jak to ty prcky trápí.
Malé je 14 dní,Magda
Ahoj Magdalenko,nepíšeš,kolik je malé,ale já jsem měla – sice u kluka – problémy snad do 8měsíců.Mně naopak lékař řekl,že i při kojení může mimi trpět prdíky.Doporučila bych ti zajít do lékárny,koupit si podle věku miminka čajíček – na výběr je hodně druhů -anýzový,fenyklový… – a popřípadě se domluvila s magistrou v lékárně na mastičce na bříško – jí jí říkala větrová mast,maže se kolem pupíku a prdíky uvolňuje.
Mám za to,že i ve starších dotazech by jsi našla rady ohledně prdíků.
A také,soudě podle toho,že dáváš čerstvý rohlík,je mimi starší půl roku,bych možná zkusila kmínový odvar,pár lžičíček.Pomáhá to také.
A nebo – ale spíše pro malá miminka – „odvětrovací“ trubičku do zadečku.Ta prdíky také uvolní.
A víš,co pomáhalo synovi? Cvičila jsem mu opatrně s nožičkama,pokrčila k bříšku,jemně(!) stlačila a natáhla,takhle několikrát a taky to pomohlo.Občas mi i prdíkem pokáknul oblečení :-))) – to když ten prdík nebyl jen vzduchový…