Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Pár otázeček k papání
Ahoj, chtěla bych se Vás zeptat na pár věcí ohledně krmení 4 měsíčního miminka.Je kojeno s občasným dokrmením z lahvičky.(Mám totiž pocit, že nemám nejvíc mateřského mléka, nebo je možná řídké..)
1.Mohu už v toto věku dávat nějaký dětský čajíček?A mohu ho přisladit??A čím?
(Syn má totiž zřejmě trochu zácpu, kaká po cca 5 dnech.Asi bych čajík podávala po lžičkách – je to tak správné?.
2.Je možné podávat také už teď vymyčkanou čerstvou štávu z mrkve? Slyšela jsem totiž, že tak někdo činí.Nestaví to?(Ředila bych ji 1:1 s kojeneckou vodou.)
3.Pak Vás prosím o radu ohledně toho kakání, je to normální, že kaká za těch 4-5 dní?Má stoličku asi vzhledu hořčice, což je doufám spravné.
Moc děkuji za radu, asi vypadám hloupě, ale je to moje první mimčo a tak jsem ze všeho vyplašená.
Ahoj Markéta
S tím kakáním je to v pohodě, můj Venda taky kakal tak po těch 4-5-ti dnech, doktor říkal, že je to pouze důkaz stravitelnosti mateřského mléka, že měl v rajónu i mimi, které mělo bobek až po týdnu a taky to bylo v pohodě. Na šťávičky se vybodni, já jsem dávala prckovi jenom trošku čaje Spokojené bříško kvůli prdíkům. Mlíčko by mu mělo stačit, generace našich maminek a babiček moc nekojila, ale zato má spostu „cenných rad“, kterými tě dokážou dostat úplně do vývrtky. Já jsem svůj pocit, že má Venda málo řešila tím, že jsem po každém kojení odsávala a nastřádané mlíško jsem mu pak dala večer, abych měla jistotu, že je napapaný, co zbylo, to jsem si zamrazila.
Pevné nervy přeje claras.
Můžeš klidně Jarem, pak pořádně opláchnout a vyvařit 🙂
No já lahvičku vymývám jarem nebo jen teplou vodou a pak vyvařuji těch 5 – 10 minut. Nika
Ahoj moc Vám všem děkuji za skvělé rady!Určitě se budu snažit zatím pouze kojit.I s kakáním jsem klidnější.
Jen bych se ještě zeptala k tomu občasnému přikrmování z lahvičky, jestli ji mohu vymýt jarem a pak dát vyvařit?Nebo mám spíš použít jemné mýdlo..??Děkuji Markéta
Ahoj – staré pravidlo o kakání kojenců – norma je od 7x denně do 1x za 7 dní:-) když jinak nemají problémy a stolička je jako hořčice (jako u vás) – když nabídneš převařenou vodu nebo neslazený čaj k tomu určený – fenyklový, kmínový, nebo od Čajánku – vyber radši slazené pouze laktózou, ničím jiným apod.(v lékárnách si vybereš) – po kojení ze lžičky, nic tím nezkazíš – buď si troku vezme nebo ne, ale mlíčko by mělo stačit..zeleninové šťávy byly hitem našich maminek, teď se od nich upouští, protože vitamíny a všechny cenné látky jsou v dužině zeleniny a ne v tom, co vymačkáš…takže se dává přednost dušené a pasírované zelenině ze lžičky od 5.-6. měsíce…pokud je mimi spokojené, do půlroku nemusíš nic krom kojení vymýšlet:-)
AHoj, souhlasím s holkama s tím, že pokud kojíš, nemusíš dávat čajík vůbec. Já jsem plne kojila do 6 měsíců a malé to úplne stačilo, jak na žízeň, tak na hlad. Je fakt, že se říká, že 3-4 měsíc bývá kritický, maminkám se zdá, že mají málo mlíčka, ale většinou se to zase upraví podle poptávky miminka.Tak vydrž…Já měla také stále pochybnosti, zda má malá dost, ale směrodatné je, že mimčo příbývá na váze, je spokojené a počůrá 6-8 plínek za 24 hodin. Co se týká stoličky, moje malá také kakala někdy i jen 1krát za týden, nejde o zácpu, kojená miminka to tak mívají.Myslím,že je fakt možná zbytečné přikrmovat, pokud mimčo přibejvá, ale je fakt,že to ti musí říct lékař, někdy to opravdu nestačí.Tak kojení zdar a pevné nervy.
Ahoj Markéto,
já mám 3měsíční mimi a taky dokrmuju (z podezřením na řídké mlíčko a taky proto, že malá se dost na lahvičku naučila a prso se jí teď NEHODÍ:-((
Já čajíček nedávala, ale doktorka mi ho doporučila na odvodnění,když malou bolívalo bříško a neměla stoličku 2-3dny (ikdyž je to normální). Dávám jí občas Větrníček, je jako většina čajů slazen laktózou. V žádném případě žádný čaj neslaď!!!
Přeji pohodu s miminkem;-) Nika
Ahojda, neboj prosšly jsme tímto obdobím všechny… a ty máš to štěstí že se můžeš ptát ale i hledat odpovědi na další otázky tady :o)))
Ale zpátky k tvým otázkám :
Mám odzkoušeno že podávat žádný čajík nemusíš – mimčo má na žízeň mlíčko od tebe – nejdřív pije na žízeň a pak teprv papká na hlad – to při kojení….takže ruce pryč od čajíků a šťáviček….. to je k té mrkvové…. vydrž ještě nejmíň měsíc … nespěchej s dokrmováním a buď ráda že máš tu možnost a můžeš kojit :o))
A kakání… je to v pohodě, některá mimča kadí 3x za den jiná 1 za týden….. :o)))
Je to přesně tak jak píše Katka :o))
ahoj,čajíček jsem dávala od narození vždyt jsou i od jednoho týdne života dítěte a ty se taky musíš po jídle napít.Nejlepší je fenyklový nebo můžeš přelít pár zrnek fenyklu a jestli ho chceš přisladit tak hroznovým cukrem,ale ty granulované čaje jsou dobré i bez cukru.
Ahoj, já bych stejně jako holky přede mnou miminku čajík nedávala, zkus častěji přikládat (nejlépe se laktace rozjíždí v noci a laktační poradkyně, pí Procházková, z http://www.porodnice.com doporučuje kojit 10-12x denně) a k oboum prsům. Na bolení bříška/prdíky můžeš dávat krom fenyklového čaje taký anýzový nebo kmínový (ať už sobe nebo miminku).
Mrkvovou šťávu bych taky nedávala. Zkus vydržet až do toho 6. měsíce a pak začí s dušenou mrkví.
Stolička jednou za 5 dní je u kojeného miminka úplně normální, o zácpě se uvažuje až po 10 dnech. Takže pokud se Ti miminko nekroutí jak žížala, netlačí doruda naprázdno a nevykopává prudce nožičky (to u toho kroucení), tak bych si s tím zatím nedělala starosti.

Ahoj Markéto!
Taky přidám pár svých postřehů…
1. Tvoje malé je ve věku, kdy ještě nemusí poznat nic jiného, než mléko (nejlépe mateřské). Pokud by měl bolení bříška, prdíky, můžeš mu po lžičkách, jak píšeš, dávat fenyklový čaj (ale nejdřív vyzkoušet, jestli nezabere, když ho budeš pít Ty, když kojíš…). Za výjimečně horkých dnů můžeš dávat převařenou kojeneckou vodu, dětský čajík, nejlépe neslazený.
2. mrkvovou šťávou ve věku 4 měsíců se začínalo ještě před cca 30 lety, teď, pokud je plně kojený, tak se začíná až po půl roce věku… My jsme začínali podušenou mrkvičkou, rozmačkanou na kaši. Máš pravdu, mrkev s rýží se dává na úpravu řidší stoličky, ale úplně nestaví. (To spíš banán. Pro opačný účinek – při zácpě – se doporučuje hruška, švestka…)
3. Se stoličkou ti až tak neporadím, ale myslím, že jako miminko jsem na tom byla podobně, i později… Dospěláci kolem mě šíleli, ale já byla v pohodě. To je nejdůležitější – aby miminko bylo v klidu a pohodě. Jeho nepohodu bys určitě jako maminka poznala.
A tak jak psala Pomněnka, po 4 měsících péče o malého jsi se už zařadila mezi ostřílené maminy!
;o)
Ahoj. Pokud jen občas dokrmíš z lahvičky, navíc mlíčkem, tak čajíkk není potřeba. Ale o dokrmování se určitě poraď s pediatrem, třeba to není nutné.
S mrkvovou šťávou ti neporadím, zatím dávám z tekutin jen mlíčko a to je malému už skoro 8 měsíců.
Pokud je dítě plně kojené (myslím, že i občasný dokrm nehraje roli, my máme na večer kaši a ochutnává zeleninu, sní pár lžiček v poledne), tak nemusí kakat až 10 dní, důležité je, aby měla stolička správnou barvu (tak jak píšeš). A tyk aby mělo 6-8 pomočených plen za den, to je směrodatné. Teda pokud ho nebolí bříško, to je něco jiného. Ale jestli vypadá spokojeně, tak bych to neřešila, Tomík taky moc teď nekaká, tak jednou za 2-3, někdy 4 dny. Ale je spokojený a bříško nebolí 😉
A neboj, když jsi to mimi zvládla už 4 měsíce, tak už jsi superostřílená matka :-))