Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Druhé těhotenství
Dobrý den,
synovi je 1,5 roku a já jsem s ním momentálně na mateřské dovolené – tříletá varianta. S manželem bychom si rádi pořídili druhé dítě a to tak, abych otěhotněla ještě před návratem do práce. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Vím, že gynekolog by mi napsal s největší pravděpodobností neschopenku (práce se týká ježdění po celé republice, občas do zahraničí), popř. by mi ji napsal na moji žádost.
1/ U druhého miminka bych si opět zvolila tříletou variantu –2 roky bych byla doma já a ten poslední rok manžel, je toto možné? Musí zaměstnavatel podle zákona „držet“ práci i mému manželovi?
2/ Musí zaměstnavatel dle zákona „držet“ práci mně, pokud vlastně vůbec po skončení 3-leté varianty s prvním dítkem nenastoupím do práce, budu těhotná (popř. již porodím před nástupem do práce) a chtěla bych být doma s druhým dítětem 2 roky? (třetí rok manžel)
3/ Jak je to s penězi:
a) Předpokládám, že bych stále pobírala rodičovský příspěvek 7.600,- Kč i při druhém dítku, myslím to správně? Pokud bych po dvou letech u druhého miminka nastoupila do práce, tuto částku by pobíral manžel. Je to tak?
b) Řádná dovolená u zaměstnavatele týkající se 2. dítěte(měli jsme nárok na 25 dní/rok) – proplatí ji zaměstnavatel?
c) PPM vypočítaná na základě platu – pobírá se ještě i u druhého dítka nebo se rovnou u situace uvedené výše pobírá rodičovský příspěvek?
d) Pokud bych měla při druhém těhotenství neschopenku , kolik vlastně budu brát a jak dlouho?
Moc děkuji za odpověď a doufám, že jsem to napsala srozumitelně
Srdečně zdraví
Magda
Dobrý den, Magdo,
k odpovědím na Vaše otázky:
1. Vzhledem k tomu, že jste stále zaměstnaná, budete si moci i u druhého dítěte zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku. V péči o dítě se s manželem můžete střídat, i manžel má právo na poskytnutí rodičovské dovolené nejdéle do tří let věku dítěte.
2. I když Vaše druhá mateřská dovolená bude bezprostředně navazovat na první rodičovskou dovolenou, zaměstnavatel Vás i tak musí po návratu z rodičovské dovolené zaměstnat v souladu s Vaší pracovní smlouvou.
3. a) Ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na mateřskou u mladšího dítěte, bude Vám zastavena výplata rodičovského příspěvku na starší dítě. Nejprve tedy budete pobírat mateřskou, poté opět rodičovský příspěvek. Částku rodičovského příspěvku si nyní můžete zvolit sama, částka nesmí přesahovat 70% Vašeho platu. Maximální celková částka, která Vám bude vyplacena, je 220.000 Kč.
b) Doba strávená na mateřské dovolené se pro účely dovolené považuje za odpracovanou dobu. Pokud na mateřské dovolené strávíte v kalendářním roce alespoň 60 dní, máte na dovolenou nárok. Jestliže požádáte o čerpání dovolené tak, aby bezprostředně navazoval na konec mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět.
c) Již jsem odpověděla v bodě a), budete nejdříve pobírat PPM, poté rodičovský příspěvek.
d) V případě neschopenky Vám bude její výše vyměřena ze stejného základu jako u prvního dítěte, to stejné platí pro PPM – budete tedy pobírat přibližně stejnou částku jako u prvního dítěte.