Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Alergie na kravské mléko
Dobrý den, prosím o radu ohledně výživy dvouleté dcery. Má alergii na KM a výrobky z něho, jediné, co snese, je máslo. Dávám jí Nutrilon Alergy Digestive Care. Chtěla bych UM přestat dávat, je na něj už dost stará, je to umělá potravina a navíc je tento typ hodně drahý (2000 Kč měsíčně). Čím mohu UM nahradit, aby dceři nechyběl vápník a bílkoviny? Nebo spíš doporučujete v podávání Nutrilonu pokračovat? Mohu případně dávku Nutrilonu snížit? Dcera nyní vypije 300 ml denně. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
děti s alergiemi by měli být sledovány v alergologických ambulancích, kde by vám měli nejen sdělit vážnost dceřinýho stavu (myslím v jaké míře reaguje na přítomnost BM, někomu nevadí stopy v potravinách, někomu vadí i jenom ta stopa), ale i vhodné alternativní doplňky.
Na netu existuje několik stránek ohledně alergií, tam můžete nalézt nejen vhodné potraviny, ale i další užitečné tipy pro boj s nemocí, osobně se ráda dívám zde http://www.proalergiky.cz/alergie/alergie-na-potraviny a zde http://www.potravinova-alergie.info/.
Jinak, když to vezmu obecně, tak UM je vhodné podávat dětem do 3 let, kromě Nutrilonu dělá hypoalergení UM téměř každý výrobce, osobně bych se však poradila s ošetřujícím specialistou. Nikdy bych samo o sobě nesnižovala dávku, snižování by mělo být v souladu s jiným podáním potřebných vitaminů a minerálů.
Děti a kojenci potřebují cca 550mg vápníku denně, „Alternativní“ potraviny s Ca (v závorce poměr Ca na 100g potraviny) jsou následující:
mořské řasy (např.Wakamé – 1300mg, Hiziki – 1400mg, mořské řasy mají velmi dobrou využitelnost Ca; existuje Rýžový nápoj obohacený vápníkem z mořských řas Alnatura, k dostání v DM drogeriích, 4 dcl denně dodají skvělých 480mg vápníku), mandle (240mg), sušené meruňky (87mg), vlašské ořechy (94mg), lískové ořechy (140mg), sezam (700 mg), semínka slunečnice (110mg), sardinky v oleji (354 mg), mák (1400mg), cukrová melasa (550mg), fazole, hlávkový salát, pórek (80 mg), pomeranče, fíky sušené (193mg), brokolice (105 mg), kapusta (115mg), sójová mouka (227mg), celozrnný chléb (54mg), kedlubny (68mg), dušené zelí (212 mg), listy pampelišky (170mg – v těch je více vápníku než ve špenátu), špenát (125mg, vápník ze špenátu je ovšem obtížně vstřebatelný), merlík chilský (quinoa), amarant (341mg) a vaječné skořápky (které se dají rozdrtit na prášek a přidat do jídla – pro zajímavost – naše babičky to dělaly tak, že vaječné skořápky nejprve rozdrtily na prášek, poté přidaly citronovou šťávu – prášek se rozpustí za cca dva dny a takovýto výluh je pak plný Ca – na bázi vaječných skořápek je kvalitní preparát BIOMIN H, kterým lze suplementovat vápník, pokud je potřeba).
Syn má alergii na mléko od 10 měsíců, v 15 měsícíh se začali vadit všechny mléčné výrobky.
Už v těch 10 měsících byl bez UM, protože to, na které byl zvyklý nemohl a jiné odmítal. Ale jedl jogurty atd. Od té doby co nemůže nic, tak užívá Multisanostol – multivitamínový sirup s vápníkem, protože i když jsem se snažila o pestrou stravu,začly mu růst křivě všechny zuby a 2 si uštípl při běžném zakopnutí.
Kupuju kozí sýr, ten mu chutná, vápník je dále v máku, brokolici, petrželi,ovesných vločkách, kapustě, cizrně.
Bílkoviny jsou v mase,vejích a luštěninách.