Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Mateřská dovolená
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Moje přítelkyně je těhotná těsně před porodem a v tuto chvíli je na úřadu práce. Před úřadem práce pobírala tříletou mateřskou na prvního syna ale ta nám už skončila ještě před narozením druhého dítěte a proto tu mezeru mezi mateřskými je na úřadu práce. Zajímalo by nás, zda-li si může vybrat dobu na jak dlouhou mateřskou půjde a taky z čeho se bude vypočítávat rodičovský příspěvek? Šlo by , že by se rodičovský příspěvek vypočítával z mé mzdy přesto že bych zůstal zaměstnaný? Bydlíme ve společné domácnosti a máme tady oba trvalý pobyt.
Moc děkuji za radu-Luděk
Promiňte paní magistro, ale asi nemáte příliš jasno v novém systému vyplácení RP.
Rodičovský příspěvek se ze mzdy nevypočítává, je daná částka 220tis, kterou lze celou vyčerpat (pokud nenastanou okolnosti, které nebudou vyhovovat podmínkám pobírání RP) za období rodičovské dovolené a pokud se volí délka pobírání příspěvku rozpočte na jednotlivé měsíce celková částka – výše mzdy nemá vliv na RP.
U PPM je to jinak, ano, nárok na PPM nejspíš paní mít nebude (těsně před nástupem na mateřskou dovolenou neměla podíl na nemocenské 270 dní ani nebyla v ochranné lhůtě) tudíž ona sama by volit délku nemohla. Ale pokud potenciální nárok na PPM splňuje otec dítěte, lze délku pobírání RP volit i pokud bude o RP žádat matka.
Pokud by otec chtěl pobírat PPM, může od 7. týdne po čestném prohlášení matky, že se vzdává péče o dítě ve prospěch otce nebo tak nějak (OSSZ přesně poví co a jak sepsat), ale je třeba zdůraznit, že nesmí být účasten na platbě nemocenského pojištění (tzn. nesmí být zaměstnán) – obvykle je tato varianta finančně nevýhodná pokud by se matka od 7.týdne nevrátila do práce.
Kompletní informace o současném systému RP po 1.1.2012 jsou na portálu MPSV http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp doporučuji prostudovat i paní magistře
Dobrý den, Luďku,
aby Vaše přítelkyně měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou), musela by být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou zaměstnaná alespoň 270 kalendářních dní a musela by být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud je Vaše přítelkyně již delší dobu bez zaměstnání – byla i v době rodičovské dovolené, tudíž fakticky na rodičovské dovolené nebyla – nárok na PPM a volbu varianty rodičovského příspěvku jí nevznikne – mohla by pobírat pouze čtyřletý rodičovský příspěvek. Jestliže výše uvedené podmínky splňuje, nárok jí vznikne. Pokud tyto podmínky přítelkyně nesplňuje, ale Vy ano – u mužů je ochranná lhůta pouze 7 kalendářních dní – můžete od počátku 7. týdne po porodu zažádat o PPM Vy a zvolit variantu rodičovského příspěvku. Více informací Vám poskytnou na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), v místě bydliště, která dávku vyplácí.