Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
rizikové zaměstnání a pracovní doba
Dobrý den,
mám dotaz ohledně mé práce. Pracuji jako zdravotní sestra na plný úvazek, v pracovní smlouvě mám uvedenou pracovní dobu 40 hodin týdně/rovnoměrná. Práce je v domácí péči, spočívá v cestování, navštěvování pacientů v domácím prostředí a poskytování péče tam. Hodiny si zapisujeme přesně podle toho, kolik jsme u pacientů odpracovaly. Všechny sestry denně pracují přesčas, což je propláceno.
Nyní jsem těhotná v 11.týdnu.
Těhotenství jsem v zaměstnání ohlásila a požádala o odstanění přesčasů, tzn.žádná práce o víkendech, svátcích a ve všední den max.8hodin denně. Vrchní sestra mi zprvu velmi neochotně téměř vyhověla, jen občas mi dala práci na 9 hodin denně. Posléze mi nabídla zkrácený úvazek, který jsem odmítla. Dále se situace vyvíjela tak, že mi přestala dávat novou práci-stará práce odcházela, nová nepřicházela, začala mě naprosto ignorovat, pacienti i hodiny mi neustále ubývají, 35 hodin-30-atd.. až se příští týden dostanu na 19,5 hodin vykázané práce týdně. Ano, nemám teď přesčas jak jsem si přála, ale mám zkrácený úvazek, který jsem nechtěla, počítám že se mi to objeví na výplatní pásce velmi nízkou výplatou, která nebývala nikdy velká a je mi z toho zle. Může tohle vedoucí dělat? Mám pracovní smlouvu, kde mám 40 hodin týdně a není moje vina, že je nemám odpracované, já pracovat chci. Ano, jednou jsem si řekla o uvolnění z práce na 2 hodiny, když jsem musela k lékaři, ale to bylo jen jednou. Vím, že u nás je práce dost, ostatní sestry naříkají, že mají přesčasů moc.
Další problém mám s tím, že nevím, která práce je pro mě riziková. Ptala jsem se na hygieně práce, kde mi řekli, že zaměstnavatel je povinnen vést seznam rizikových prací a seznámit mě s nimi, ale ředitelka mi řekla, že nic takového nemá a že to zjistí, přičemž nic nezjistila. Můj gynekolog mi „neschopenku z pracovních důvodů nedá“ a navíc „mám práci pohodovou…“ „Pohodová práce“ spočívá v tom, že se sama tahám s nepohyblivými pacienty, ošetřuju infekční rány nebo člověka s jinou infekcí, v hygienicky závadných bytech, a 3hodiny denně projezdím pražskou MHD..
Prosím o radu, jsem z toho úplně zoufalá.
Děkuji mockrát.
Jana Nováková

Dobrý den,
podle § 13, odst. 3 máte právo na to, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby. Pokud tedy máte pracovní smlouvu uzavřenou na 40 hodin týdně, má zaměstnavatel povinnost přidělovat Vám práci v tomto rozsahu. Pokud tak nečiní, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Vám v takovém případě náleží i za neopracované hodiny náhrada mzdy ve výši nejméně 60% dosahované mzdy. Protože tento postup ale zaměstnavatel uplatňuje pouze vůči Vám, dle mého názoru se o žádnou skutečnou překážku v práci. Šla bych tedy znovu za vrchní sestrou a upozornila ji na to, že je povinna Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud ny to nebude reagovat, jděte za jejím nadřízeným nebo nejlépe za člověkem, se kterým jste pracovní smlouvu uzavírala a upozorněte jej na to, že tento postup je v rozporu se zákoníkem práce a pokud nebude zjednána náprava, budete nucena obrátit se na inspektorát práce. Případně ho můžete upozornit na to, že se jedná o diskriminační zacházení – protože ostatní zaměstnanci tento problém nemají – a toto zacházení je rovněž v rozporu se zákonem práce a tudíž nezákonné.
Pokud jde o rizikovost práce, zákoník práce v § 238, odst. 2 a 3 říká, že (těhotné) zaměstnankyně nesmí být zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství nebo pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé. Existuje vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 288/2003 Sb., která v § 2 stanoví práce a pracoviště, které jsou těhotným ženám zakázané. Text této vyhlášky najdete např. zde: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?kam=vyhlaska&c=288/2003. Vykonává-li těhotná žena takovouto práci, je zaměstnavatel povinen ji dočasně převést na jinou práci, která je pro ni vhodná a při které může dosahovat stejného výdělku. Pokud Vaše práce nepatří do některé z kategorií uvedených ve vyhlášce, můžete se samozřejmě také – jak už Vám tu bylo razeno – poohlédnout po jiném, chápavějším gynekologovi, protože mě Vaše práce moc pohodová nepřipadá. Přeji Vám hodně štěstí.

nebo obvodáka, může napsat neschopenku i na základě třeba právě stresu v zaměstnání

První co mě napadlo, je změnit gynekologa za nějakého vstřícnějšího.