Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Otec OSVC na materske
Dobrý den,
s velkym ocekavanim se nam podarilo otehotnet, otec chce jit na materskou/rodicovskou dovolenou, protoze jsem statni zamestnanec s vetsim prijmem a otec se poslednich 5 mesicu zamestnal u firmy na OSVC. Nemocenske pojisteni prestal platit s nastupem roku, a tudiz nema dany pocet dni zaplacenych. Mam dotaz, jak by vypadala vyse prispevku, kdyby i presto nastoupil na materskou a rodicovskou dovolenou ve dne porodu, kdyz pobiram 23500KC hrubeho? Dekuji za odpoved. L.Nováková
Možná se vám to teď nezdá, ale porodit miminko je docela záhul. Na vašem místě, když tolik spěcháte do práce, bych jako matka vyčerpala mateřskou, potom ŘD a nastoupila na dvouletou rodičovskou. A potom, brzy, vás manžel na RD vystřídá, přitom zůstane ta vaše výše příspěvku.
Pokud se bojíte o židli, nastupte hned po MD, ale o rod. příspěvek každopádně žádejte vy. Zajímavé debaty na podobná témata jsou na http://business.center.cz/business/diskuze/

Dobrý den,
pokud otec dítěte nesplňuje potřebných 270 dní nemocenského pojištění, nebude mít nárok na mateřskou, ale pouze na nejméně výhodnou čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která je vyplácena ve výši 7.600,- Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800,- Kč do čtyř let věku dítěte. Zato Vy s Vaším příjmem byste si mohla zažádat i o dvouletou variantu rodičovského příspěvku, která je vyplácena ve výši 11.400,- Kč do dvou let věku dítěte. Během pobírání rodičovského příspěvku si navíc můžete neomezeně přivydělat za předpokladu, že zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou, což by v tomto případě byl otec. Z tohoto pohledu se mi jeví jako finančně značně nevýhodné, aby na rodičovskou dovolenou nastupoval otec dítěte.