Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Sirotčí důchod a dlužné výživné
Dobrý den, mám dva dotazy.
Otec mojí dcerky, můj bývalý druh, nedávno zemřel. Nevím zda bude mít dcerka (5 let) mít nárok na sirotčí důchod. Všude se dočítam podmínky pro sirotčí důchod, kde je ale uvedeno, že zemřelý musí splňovat podmínky pro důchod, ale nedočetla jsem se, kolik let tedy musí mít odpracováno a v jakém rozmezí. Všude odkazují na znění zákona, které se mi ale nepodařilo najít. Bývalý druh měl ukrajinskou národnost a české občanství dostal zhruba před osmi lety. V Čechách ale pracoval cca 17 let, vždy řádně zaměstnaný. Během posledních pěti let, byl asi tři roky zaměstnaný v Holandsku. Bude se i doba odpracovaná v Holandsku započítávat?
Druhý dotaz se týká dlužného výživného. Otec dcerky mi zůstal být dlužen 30 000,- na výživném. Mimo to po sobě zanechal i jiné dluhy. Při vyřizování pozůstalosti se samozřejmě dědictví za svojí dcerku vzdam a chtěla jsem se zeptat, zda je pak možnost, že by mi dlužné výživné zaplatil stát?
Děkuji za Vaši odpověď. Antolová
ta povinnost přechází jedině na dědice. dědicem je zde dcera. takže rodiče žádnou povinnost nemají platit dluhy na výživném.
Dobrý den,
pokud Váš bývalý druh splnil podmínky pro nárok na starobní důchod, bude mít Vaše dcera nárok na důchod sirotčí. Podmínky pro získání starobního ůdchodu popisuje zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, konkrétně v Hlavě první (Starobní důchod), v díle prvním – § 28 – 32. Uvedenou pasáž najdete např. tady: http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-155-1995-sb-o-duchodovem-pojisteni/cast-ctvrta-hlava-prvni/ Na základě zde uvedených informací si tedy můžete ověřit, zda Váš bývalý druh měl či neměl na důchod nárok – na základě Vámi uvedených informací Vám na tuto otázku neumím odpovědět, protož nevím, kolik mu bylo let, resp. v kolika letech měl dosáhnout důchodového věku a jak dlouhou dobu pojištění musel tedy splnit.
Pokud jde o dlužné výživné, obávám se, že stát Vám toto výživné nezaplatí. Domnívám se, že tato povinnost však přechází na nejbližší příbuzné Vašeho bývalého druha, tedy na jeho rodiče, případně děti. Vymáhala bych tedy dlužné výživné po nich, Každopádně bych ale doporučila poradit se ohledně tohoto postupu s právníkem.
Ale já přeci nezpochybňuji ničí příspěvek, jen doplňuji. Ale moment, už vím, kde je chyba……v oslovení :-)! Omlouvám se, můj příspěvek měl být pro Míšu, ne pro Radku:-)!
milá věro, píšu, že podle toho, co zde tazatelka píše, nárok na sirotčí důchod dcera bude mít. nebo čtete něco jiného?
Milá Radko, nárok na sirotčí důchod je v zák. o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb., v pl. zn. Podmínkou je, že byl zemřelý rodič v posledních deseti letech (zpětně od úmrtí) pět let sociálně pojištěn (pokud byl starší 28 let). Státní příslušnost, ani národnost nehraje roli. Roli hraje kde bylo odváděno pojistné. Zda v ČR, nebo ve smluvní cizině. Jelikož Holandsko patří do EU, doba pojištění se do těchto pěti let bude též hodnotit, i když to šetření bude trvat déle. Rozhodně si podejte žádost o sirotčí důchod, kromě RL dcery a ÚL otce budete potřebovat též číslo pojištění v Holandsku. Informace buď na http://www.cssz.cz, nebo na správě sociálního zebezpečení dle místa trvalého pobytu, na odd. důchdového pojištění. Věra
ano, ale protože nemá druhého zástupce, nerozhodujete jen vy, ale i opatrovník, tj. většinou sociálka nebo soud.
Radko, jakožto matka dítěte a tudíž její zákonný zástupce se musím za ní vyjádřit ohledně dědictví. Jinak děkuji za reakci. Míša
jak se můžete za dceru vzdát dědictví? to by měl rozhodnout opatrovník nebo soud. stát vám žádné dlužné výživné určitě platit nebude, ale podle toho, co píšete, by měla dcerka brát po otci sirotčí důchod. jestli tedy byl u nás opravdu řádně zaměstnaný a tedy i pojištěný. jak je to v holandsku se zákony nevím.