Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zůstat doma s dětma?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat – když mám tříletou mateřskou dovolenou a přítel chce, abych po skončení zůstala doma. Co to obnáší? Malému budou dva roky a ještě má přítel už dva roky v plné péči pětiletého syna z předchozího manželství, který zatím nechodí do školky a starám se o oba 24hodin denně bez jakéhokoli hlídání.
Můj dotaz je, když zůstanu doma, kde se to zařizuje? Budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění? Budu mít nárok alespoň na nějaké dávky? Jak se mi budou počítat nebo nepočítat roky, co strávím doma s dětmi do odpracovaných důchodových let? Já tomu totiž vůbec nerozumím – když teď zůstanu doma, budu si pak jako stará muset nadělat roky strávené doma?
Děkuji moc.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že už jste přede mnou dostala poměrně obsáhlou odpověď, tak zopakuji jen to nejdůležitější. Pokud se po skončení rodičovské dovolené rozhodnete zůstat s dětmi doma, bude zapotřebí zajít na zdravotní pojišťovnu a sepsat tam čestné prohlášení, že nadále pečujete o dítě do čtyř let věku – pak za Vás zdravotní pojištění bude i dál hradit stát. Sociálí pojištění je zapotřebí hradit pouze tehdy, pokud máte příjem z výdělečné činnsoti, což není Váš případ, takže sociální pojištění si platit můžete, ale nemusíte.
Pokud jde o dávky, tak ty jsou vázány na výši příjmů Vaší domácnosti, takže bez znalosti Vaší finanční situace Vám nemohu konkrétně říci, na co budete a na co nebudete mít nárok. Můžete si zkusit požádat o přídavek na dítě, resp. na obě děti – podmínkou je příjem domácnosti nepřesahující 2,4násobek jejího životního minima. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 8.680,- Kč, příjmy je zapotřebí doložit za uplynulý kalendářní rok. Do doby účasti na důchodovém pojištění se počítá i doba péče o dítě do čtyř let věku – doby do čtyř let věku Vašeho syna se Vám tedy bude započítávat do „odpracovaných“ let na důchod, potom už ne.
Pokud jdi doma s dětmi, tak abys nemusla platit zdravotní pojištění jakožto OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), tak musíš zajít na svoji zdravotní pojišťovnu a předložit jim svoje čestné prohlášení, že pečuješ řádně o své děti buď o jedno dítě myslím, že do 7-mi let věku a nebo o 2 děti do 15-ti let věku. Bohužel nejsi s přítelem sezdaná, takže nevím, jestli se toto prohlášení může vztahovat i na jeho syna. Možná pouvažujte o svatbě. Případně ti to řeknou na zdravotní pojišťovně. Budeš pak vedená jako osoba pečující celodenně a řádně o své dítě – status péče o dítě.
Pokud jde o sociální dávky, tak ty se vztahují k celkovému příjmu v domácnosti. Pokud byste byli manželé, tak si na tebe může manžel uplatňovat odpočet ze základu daně, jakožto o vyživovanou osobu. Myslím, že to dělá i na svoje děti, ale pokud bys byla jeho manželka, tak si to už určitě nejméně jednou uplatit mohl. Přídavek na dítě a další dávky (teď zrušili sociální příplatek a nevím přesně jak to je v zákoně ošetřeno), se také vztahuje k příjmu v domácnosti. Myslím, že na to nemá manželství vliv.
Pokud jde o odpracované roky do důchodu, tak to opravdu nevím. Zaslechla jsem něco o tom, že by měl mít člověk odpracováno nejméně 20 let. Ale nejsem si těmi roky jistá.
Každopádně to jde. Ale v každém ohledu je lepší, pokud jsou dva manželé. Nevím, jestli se všechny výhody vztahují i na status druh-družka. Takže promyslete, jestli se opravdu nechcete vzít. Pak bys měla vlastně jako vlastní jeho dítě i svoje, mohl by si tvůj manžel uplatnit na tebe odpočet jako na vyživovanou osobu a možná i další věci.