Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
PPM a volba mateřské dovolené
Dobrý den vážená paní Nováková,
ráda bych si ujasnila pár otázek ohledně nároku na PPM a možnosti volby délky rod. příspěvku, při všech akt. změnách mi na úřadech často úřednice podávají různorodé odpovědi a často mylná fakta, tak jsme s manželem spíše zmateni a nevíme jak postupovat.
U prvního dítěte jsem měla nárok na PPM od zaměstnavetele, ale smlouvu jsem měla pouze na dobu určitou! a to do 31.12.2008. Od 16.1.2008 jsem byla do 29.3. na neschopence na rizikovém těhot. a rodičovský příspěvek jsem si volila na 3 roky/7600kč na měsíc.
Nyní se nám narodila dcera a vzhledem k tomu, že jsem měla smlouvu na dobu určitou do 31.12.2008-pokud to dobře chápu, na PPM již nárok nemám (přestože mi jedna úřednice tvrdila že mám, poněvadž jsem byla „ve vyloučení“ ??) a zároveň spadám automaticky na čtyřletou variantu RP-od tohoto roku bych tedy pobírala do 9ti měs. dítěte 7600kč a poté 3 roky/3800kč na měsíc.
A zde je můj druhý dotaz, může tedy po šestinedělí nastoupit na „mateřskou dovolenou“-pobírat tedy rodičovský příspěvek můj manžel a získat tak možnost volby délky RP?? Pokud ano, na jakou minimální dobu musí na „mateřskou“ nastoupit pro možnost volby délky RP?, než by se mohl RP přepsat zpět na mne?? a jak a kde na toto zpětné přepsání požádat??
Anebo by mohl manžel nastoupit na mateřskou, pobírat od svého zaměstnavatele PPM a poté i RP a na něm tedy chodit i do práce bez omezeného výdělku??-myslím v době, kdy by mu už
vypršela u současného zaměstnavatele smlouva, kterou má nyní také na dobu určitou.
Snad jsem Vás svými dotazy moc nezmátla a předem Vám děkuji za vysvětlení a přeji Vám hezký den.
Děkuji
Didinas

Dobrý den,
k Vašemu eventuálnímu nároku na PPM – pokud jste od počátku roku 2009 nebyla zaměstnaná ani nemocensky pojištěná – neplatila jste si např. nemocenské pojištění doborovolně pdobně jako OSVČ, pak na PPM opravdu nárok nemáte a budete muset pobírato rodičovský příspěvek v nejméně výhodné čtyřleté variantě – tedy ve výši, kterou uvádíte.
Pokud by podmínky nároku na PPM splňoval Váš manžel, mohl by po šestinedělí nastoupit na mateřskou on a provést volbu varianty rodičovského příspěvku. Podmínky nároku na PPM jsou u mužů vesměs stejně jako u žen, u mužů je pouze výrazně kratší ochranná doba po ukončení zaměstnání a to pouze 7 dní. Na mateřskou stačí nastoupit např. pouze na jeden den. Důležité je, že během mateřské nesmí Váš manžel sobně vykonávat výdělečnou činost – pokud má klasickou pracovní dobu, doporučuji nástup na mateřskou o víkendu – může např. nastoupit v sobotu, požádat k tomuto datu o volbu variant rodičvského příspěvku a v neděli mateřskou zase ukončit a vše převést zpět na Vás. Na dobu, kdy bude Váš manžel na mateřské, bude také zapotřebí sepsat tzv. dohodu o převzetí dítěte do péče. Veškeré potřebné formality ohledně mateřské vyřídíte na okresní správě sociálního zabezpečení podle msíta Vašeho trvalého bydliště, kde vám také jiště poradí, jak při převodu mateřské přesně postupovat. Jak už jsem napsala, během mateřské dovolené není možné pracovat a pobírat plat, to lze pouze u rodičovského příspěvku, pokud o dítě mezitím pečuje jiná zletilá osoba – tolik k Vašemu poslednímu dotazu. Pokud tedy Váš manžel splňuje podmínky nároku na PPM, doporučji se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.