Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
ztráta skloviny
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak zabranit ztráty skloviny u 2,5letého dítěte. Dcera v době kdy ji nahoře rostly zoubky užívala silné antibiotika, chvili zoubky vypadaly pěkně a pak se ji tam začaly objevovat žluto-hnědé tečky, což jsem myslela že je pigment. Ale pak se ji to začalo rozšiřovat po celých zoubkách. Zespod má zuby celé hnědé a ze předu, má někde jen pul zubu hnědy, drsný a na drzhé půlce je bílý. To vypadá jak kdyby ji ta sklovina mizela. Některé zuby ma už celé takové hnědé. Navíc navrchu nemá všechny zuby. Už jsem to konzultovala s nasi pani zubarkou,ta se priklonila k tomu ze to mohly způsobit ty antibiotika. Dcera se ale nenecha vysetrit. Dolní zoubky má zdravé, krásně bílé. Čistíme zoubky už od prvního zoubku, nikdy s tim nemela problém že by to odmítala. Používáme zubní pastu elmex. A zoubky se nám stále zhoršují, při čištění ji to už asi bolí, jelikož mi vždycky cukne, což před měsícem třeba nebylo. Nejí sladké. Je nějaká možnost tomu zabránit. Co se bude dít až ji ty zuby začnou bolet? Děkuji za odpověď Monika

Milá Moniko,
to co popisujete u své dcerky je typické pro zubní kaz časného dětství. Antibiotika (ATB) to rozhodně nezpůsobují. ATB většinou účinkují i na kariogenní (kazutvorné) bakterie a tedy vznik zubního kazu nepodporují (spíše naopak). Ale když je dítě nemocné, často jde péče o zuby stranou…
Většinou jsou postiženy horní řezáky – může to začít jako bílé, pak žluté (až hnědé) skvrny. Následně se může zkažená korunka zubu ulomit a zůstává kořen, který je potřeba vytáhnout, protože hrozí přenos infekce na zárodek stálého zubu, který je již v kosti uložen…
To že jsou dolní zoubky nepostižené je díky slině produkované slinnými žlázami, které mají vyústění pod jazykem. Slina povrch zubů omývá a je velmi důležitým přirozeným ochranným faktorem před kazem.
Rozhodně musíte vyhledat dětského zubního lékaře. Může se stát, že při bolesti budete muset akutně vyhledat pohotovost, ale to pochopitelně může zanechat v dítěti trauma a strach z dalšího ošetření 🙁
Možné příčiny proč se Vaší dceři kazí zuby – otázky na které si musíte sama odpovědět!
Máte sama problém s kazivostí, nebo někdo jiný z rodiny, kdo přijde do častého kontaktu s dítětem? Olizujete dítěti dudlík, lžičku? Zubní kaz je infekční onemocnění a přenáší se slinou…
Je Vaše dcera v noci ještě kojená? Nebo usíná s lahvičkou mléka, nebo slazeného nápoje? V noci se neprodukuje takové množství sliny, zuby jsou méně chráněny a přísun cukrů (i z mateřského mléka) je vysoce rizikový!!!
Kdy čistíte dcerce zuby? Před spaním a pak už nemá ani mléko, jen čistou vodu, nebo neslazený čaj? Jedině takový postup je z hlediska prevence kazu možný, ale také nejnáročnější pro rodiče 🙁
Čistíte poctivě dcerce zoubky i když je nemocná, nebo unavená?
Je dcerka jinak zdravá? Myslím tím, zda nemá žádné závažnější celkové onemocnění? (Krom častého nastuzení a angín) Celková onemocnění je vyšší riziko pro vznik zubního kazu, je to dáno zejména vyšší náročnou péčí o dítě.
Snad Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.
Hodně zdaru!
ŠB