Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
příkrmy od 5,5 měsíce
Dobrý den,
mám 5,5 měsíční holčičku, váha 6220 g. Do minulého pátku jsem jí plně kojila. Nyní mi dětská lékařka doporučila začít dávat příkrmy. Začala jsem jí dávat mrkvičku k obědu a potom ještě dokojím. Jinak v noci se budí mezi druhou a pátou. Můžete mi prosím poradit jak správně postupovat dále se zaváděním příkrmů a kdy začít dávat kaši k večeři?

Dobrý den hanicko,
neznám vaši situaci, tudíž nemohu hodnotit proč nemůžete počkat ještě toho půl měsíce.
Koukám, že jste „holka šikovná“ a děláte to dobře – nejdřív trochu mrkvičky a potom dokojit.
Radím postupovat hodně opatrně a raději pomalu, dětské zažívání je ještě nezralé a mohlo by se snadno poškodit.
Asi tak týden zkoušejte jen mrkvičku, až holčina zbaští 100-150 g, přidejte do ní brambor. Další týden nabízejte mrkev s bramborem a pak už můžete začít zkoušet přidávat i jinou zeleninu (např. mrkev, brambory, cuketa, brokolice, dýně, špenát – pozor ten jen v kupovaných příkrmech).
Od 7. měsíce můžete přidat k zelenině maso (libová masa – drůbeží maso – kachna, husa, kuře, krůta, králičí, jehněčí, telecí, hovězí). Dále kole 7.-8. měsíce můžeme přidat dopolední ovocnou svačinku.
Mezi 8.-9. měsícem můžeme dopolední ovocný příkrm střídat s neslazeným bílým „živým“ jogurtem. Večer potom můžeme začít nabízet obilninovou kaši (lépe kupovanou, obsahuje vitamíny a minerály).
Mezi 9.-12. měsícem přidáváme snídani (neslazený jogurt nebo jiný mléčný výrobek s ovocem, nebo ovocný příkrm případně s jogurtem, nebo ovoce a chléb nebo pečivo možno slabě namazat rostlinným tukem, přidat sýr). K obědu můžeme nabízet maso nebo vejce, zeleninu a přílohu (brambory, rýže, těstoviny). V průběhu dne potom rohlík nebo jinou potravinu ke žvýkání do ruky, další tekutiny v objemu 200-300 ml, nekojené děti by měly dostat 2 dávky UM po 200-250 ml.
Myslím, že to prozatím stačí, s dalšími otázkami se na mne v případě potřeby znovu obraťte.
Přeji hezký slunečný den 🙂