Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
příkrmy - těstoviny, obilniny
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Mám dcerku, ukončený 8. měsíc a chtěla bych přestat kupovat příkrmy a začít vařit. Mohu již začít přidávat do masozel. příkrmu těstoviny, obilniny – zahustit oves. vločkami, čočku, jáhly, kroupy, pohanku a jaké množství? Lze také přidat do příkrmu rajče či okurka (vařené)?
Náš jídelníček ještě stále obsahuje 3 mléčné dávky+ dopolední ovocná svačina (občas s jogurtem) a masozel. příkrm. Je čas také přidat odpolední ovocnou svačinu? Doktorka nám stále doporučuje, abychom zachovali 3 mléčné dávky denně – dcera je na UM a Nemá žádné dietetické omezení.Pokud byste doporučila nějaké rozdělení, od kdy se může jaká potraviny zařadit, byla bych moc vděčná. Děkuji mockrát za odpověď
Lucka
Dobrý den Lucko,
samozřejmě nemusíte příkrmy kupovat, ale vařit je doma, zapátrejte po netu a určitě najdete spoustu receptů. Pokud byste přesto nic nenašla, napište mi na mail, já vám nějaké pošlu.
Co se týká kdy a jeké potraviny jsou vhodné, je jich tolik, že se mi sem všechny nevejdou. Těstoviny, kuskus nebo rýžové nudle můžete přidávat od 8. měsíce. Obilniny – kukuřice, rýži, jáhly a pohanku smí děti již od 6.měsíců; oves, ječmen, žito a pšenici až o měsíc později. Naopak cereálie a musli až od 1,5-3 let.
Množství záleží na velikosti porce, kterou vaříte. Většinou je výhodnější vařit větší množství a jednotlivé porce po schlazení zamrazit. S přidáváním bych asi začínala opatrně – třeba 1-2 lžičky. Jinak podle mne by přílohové složky měly odpovídat asi 1/3 obejmu porce. S okurkou a rajčaty bych ještě počkala, okurka je vhodná od 9. měsíce a rajčata až od roka, přeci jenom jsou trochu ostřejší (ne chutí, ale působením na zažívání).
Ze zeleninky máte na výběr (beru věk 8 měsíců): mrkev, brambory, cuketa, špenát, brokolice, dýně, fenykl, červená řepa, černý kořen, petržel, květák, černý kořen, zelený hrášek, kedluben, zelené saláty, čínské zelí, pórek.
Mléčné dávky určitě alespoň do roka zachovejte 3, po roce stačí 2 po 250 ml.
S přidáním svačinky ještě počkejte (asi měsíc), přidat ale můžete večerní obilninovou kaši. Výhodnější jsou kupované mléčné nebo nemléčné kaše, protože obsahují hodně důležitých vitamínů a minerálů a jsou lehčí na přípravu. Poptejte se v lékárně, určitě vám poradí. Pokud chcete připravovat domácí, je dobré do ní přidat najemno nastrouhané a povařené ovoce nebo zeleninku.
Ještě doporučuji začít s nabízením jiných tekutin – kvalitní koj. voda, čaje, zeleninové či ovocné šťávy. Prozatím holčina není důležité množství, ale fakt, že se pomalu naučí pít i něco jiného než mlíčko. Přibližně za 1-2 měsíce by měla už vypít cca 200 ml za den.
Pokud by vás ještě nějaké potraviny zajímali, neváhejte napsat. Přeji krásný den 🙂