Přihlásit se
VašeDěti.cz

VašeDěti.cz

  • Domů
  • Magazín
    • Volný čas
    • Výchova
    • Vzdělání
    • Vaše příběhy
    • Pohádky a povídky
    • Rodina a domácnost
    • Těhotenství
    • VD tipy
    • Výživa
    • Zdraví
  • VD speciály
    • Velikonoční speciál
    • Rodinná dovolená
    • Škol(k)a volá
    • Vánoční speciál
  • Ke stažení
    • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
    • Originální dárky od dětí
    • Velikonoční vajíčko 20× jinak
    • Adventní kalendáře, věnce a svícny
    • Adventní dárky 2013
    • Adventní kalendář 2019
  • VD novinky
  • Prodiskutováno
    • Děti
    • Rodinná (i jiná) témata
    • Poradny
    • VD + KLUBko
    • TAM-TAM
  • Soutěže
    • Aktuální soutěže
    • Vyhodnocené soutěže
    • Další internetové soutěže

Archiv diskuzí

Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.

Nadbytek mléka

Ahoj, tak už zase píšu!
Nakonec jsme se tak rozkojily, že malá přibírá až moc,a nevíme co s mlíčkem!
Už minulý týden mi Dr. říkala, že by měla malá vydržet tři hodiny, což ale nějak nešlo, jen přes noc, ale dřívě jak za dvě hodiny nikdy nedostala. No a dnes, chodíme k Dr. každou středu, jsme dostali trochu vynadáno, že malá je překrmená, že má velké přírustky, proto má problémy s prdíky, jen se svíjí a pláče, a má tvrdé bříško. Že dřívě jak za 3 hodiny nesmí dostat papat,nebo s toho bude mít větší a větší problémy.
Jenže už týden malá papá jen z jednoho prsu, a to tak 12 – 17 minut, a je plná, tak nevím jak dlouho ji mám přikládat aby nebyla přejedená, prý jí toho nemám moc nutit.
Je pravda že mi někdy mlíčko teče moc, tak chvilku přestanu a počkám až teče méně a kojím trochu v záklonu,jinak to má malá opravdu všude.
Zkoušela jsem několik dní nosit chrániče bradavek, mlíčko se mi tak zbíralo,ale bradavky jsem měla neustále mokré a tím pádem se mi vůbec hojení nezlepšilo,ale naštestí máme polohy které mě příliš nebolí,jen pár vteřin než malá začne pořádně sát.
Měla jsem tu ve čtvrtek i na návštěvě porodní asistentku,poradila mi,ale u nás se to mění vše ze dne na den,tak si připadám zase bezradná. A také mi říkala, že pokud budu pořád nosit ty chrániče bradavek, bude mi nestále kapat mlíčko, že se to tím stále stimuluje.
Celou neděli a pondělí jsem měla teploty, okolo 37,5 a večer okolo 38,4, ale prso mě žádné nebolelo,ani jsem neměla tvrdé, moc nateklé a tak. No a dnes jsem cítila strašnou bolest v jednom prsu,ale teplotu už žádnou od včera nemám, tak jsem si prso pořádně odsála a cítím se mnohem lépe.
Každý mi doporučuje na prdíky chodit ven, na čersvý vzduch, že malá i déle vydrží mezi kojením, ale já když jdu na chvilku ven, ikdyž se pořádně obleču a do podprsenky si ještě přibalím plínu, tak stejně mám pak bud teplotu nebo mi tvrdnou prsa, takže jsem s toho celá nesvá.
Ješte jsem zapoměla, že od podnělí malá užívá kapičky Sabíky, 3 kapky před jídlem nám naordinovala paní doktorka, manžel musel zajít k Dr, protože jsem celý den ležela v teplotách a jen se starala o stále plačící dcerunku. No a dnes mi říkala, že at od toho nečekám zázraky, že prostě je malá překrmená.
Tak bych prosila o radu, jak poznám že malá při kojení má už dostatek, prý jí toho dávám moc a často. Budu se snažit nekojit jí dříve něž za tři hodinky, takže to bude u nás ještě víc s pláčem než doposud, ale je fakt že aspon v noci vydrží 3 hodiny,aspon se trochu vyspíme.
No a mám si mléko odstříkávat před kojením nebo až po něm?
A přemýšlela jsem že bych si nějaké mlíčko schovala do mrazáku,kdyby náhodou,ale nevím jak. Jak dlouho vydrží v mrazničce? Až 3 měsíce? A jak se to skladuje? V nějaké skleněné skleničce nebo to musí být nějaká speciální sklenička na uskladnění mlíčka?
A ještě bych se chtěla zeptat kolik by tak mělo novozozeně týdně přibrat? Malá když se narodila vážila 3700g, v den propuštění z porodnice 3410 a za týden už vážila 3950 a dnes za další týden 4150g. Je pravda že za ten první týden co jsme byli doma přibrala asi moc (540g) ale tento týden ‚jen‘ 200g, což jsem myslela že je v normě. Ale paní doktorka říkala, pokud nechci aby malá měla bolení bříška, tvrdé bříško a později větší problémy, že nesmí tolik přibírat.
Vidím, že jsem se rozepsala ještě více jak minule, ale já nemám s kým si o tom promluvit a poradit, tak to zkouším tady. Chtěla bych totiž kojit co nejdéle (plně těch 6 měsíců) ale zase ať malá nemá nějaké potíže s bříškem.
Moje kamarádky co mají miminka kojily jedna 2 měsíce,malému to nestačilo a pak už nechtěl, jen příkrmy a druhá jen 3 týdny, a ta mi řekla že to moc prožívám, že to jde i bez kojení,což ale podle mě je špatný názor a raději se poradím a překonám bolest bradavek a malé dám to nejlepší co můžu.

Diskuzi založil/a Jimmynka 28.4.2010.
Sdílet Tweet
andreahla
29.4.2010 v 9:05

Kopíruji ze stránek:
Bolestivé bradavky a trhlinky jsou výsledkem nesprávné techniky kojení, chybného přiložení nebo nesprávného sání. Prvním příznakem vzniku ragád je zvýšená citlivost bradavek, otok, zarudnutí a bolestivost.

Prevence vzniku:

* Správná technika sání – popř. konzultace s laktační poradkyní.
* Bradavky udržujte stále v suchu a zajistěte jim přísun vzduchu. Po kojení používejte kvalitní vysoce savé Vložky do podprsenky a mezi kojením Chrániče bradavek nebo při velkém odtoku mléka Misky na jeho zachycení, vše nejlépe zn. Medela – zajišťují cirkulaci vzduchu.
* Bradavky omývejte čistou vodou, neparfémovaným mýdlem, pravidelně ošetřujte mastí Medela PureLan, která na bradavce vytvoří ochranný hojící filtr.
* Časté mytí mýdlem citlivou kůži bradavek zbytečně vysušuje a přispívá k tvorbě prasklinek.
* Nenechávejte dítě u prsu zbytečně dlouho. Přestože nepije, stále maceruje a hmoždí bradavku.
* Pokud odstavujete dítě od prsu, jemně vsuňte špičku malíčku do koutku jeho úst – dítě se pustí samo a netahá citlivou bradavku.
* V případě silné bolestivosti bradavek nebo ragád lze kojit přes. tzv. Kontaktní kojící klobouček Medela, který současně napomáhá hojení bradavek.
* V průběhu kojení používejte kojicí podprsenku, která má být dostatečně volná, aby nebránila většímu nalití prsů a poskytla prostor i případnému vložení chráničů, misek nebo vložek mezi kojením. Nejvhodnější kojicí podprsenky jsou zvýšené tzv.“lambády“ – typ Medela AVA TOP. Jedná se o jemné bezešvé prádlo bez kostic, které by mohly prsy odírat.
* Medela podprsenky mají zesílené části, které prsy pevně podpírají.
* Pokud bradavka bolí a pálí v průběhu celého kojení, má malinové zbarvení, kolem dvorce se vytvoří červené „kolo“, může se jednat o kvasinkovou infekci – Candidu. Tato infekce je přenosná i na maminko, kterému se vytvoří bílý povlak v ústech i na jazyku. Tento povlak nelze setřít. Pro její diagnostiku je nezbytné vyšetření u lékaře.

Léčba:Hydrogelové polštářky

Hydrogel obsažený v polštářcích pomáhá rychleji hojit ragády, udržuje bradavky optimálně hydratované aniž by byly vlhké. Pokud jsou použity ihned při prvních příznacích, jejich účinnost se projeví již po prvním dni. 1 Hydrogelový polštářek lze použít opakovaně až po dobu 24 hodin.
Vlastnosti a výhody:

Již při doteku chladí podrážděné bradavky a přináší úlevu.
# Oblý tvar zajišťuje pohodlné uložení
# Baleny jednotlivě sterilně – 4ks v krabičce, připraveny k okamžitému použití1balení 4ks-330Kč

andreahla
29.4.2010 v 8:56

Já jsi myslím že všechno děláš správně.Můj malý přibíral první 3měsíce vždy po jednom kile a Dr ho chválila jak mu chutná.Pak už přibíval jenom po půl kile za měsíc a v roce mněl přesně 10 kíl.Kojila jsem do 14 měsíců.Koj když jsi řekne,začína být vedro tak má větší řízeň můžeš přidát aj láhev s fenyklovým čajem.Já jsem ze začátku taky kojila vždy jenom z jedného prsa,ale někdy mu to nestačilo tak jsem mu dala aj z druhého.No chlap!Ohledně prdíku nepomáha nic ,musí se to 3 měsíce vydržet až se miminko bude víc hýbat nožičkami zbaví se toho.Já jsem dost často používala rektální rourku aj ked sa to nemá ,ale zabíralo to nejvíc.Ohledně bradavek existuji už aj gelové obklady od firmy Medely do podpsenky, které jsou dobré na tyhle problémy.Tá firma vyrábí aj sáčky na uskladnění(zmrazení) mléka.Dobrý je aj krém PureLan na popraskané bradavky od Medely.Více najdeš na stránkách medela.cz.Ada.

JanaK
29.4.2010 v 0:40

Jimmynko – jste úžasná skvělá maminka a „radami“ paní doktorky se vůbec netrapte, stres totiž hodně ovlivňuje vše kolem mlíčka, takže nejdůležitější pro vás je teď klid a pohoda. Zkuste si s ní promluvit a vysvětlit váš postoj, že rozhodně odmítáte nechávat holčinu zbytečně hladovět, abyste předešla dalšímu případnému nedorozumění.

Abych mohla posoudit velikost příbytku, potřebuji kromě váhy vědět i příslušnou délku ke každé hmotnosti. Pokud znáte i nejmenší váhu naměřenou v porodnici, budu velmi ráda.

Pokud to jen bude možné, poproste manžela, rodinu či kamarády o pomoc. Vypustěte vše nepodstatné, úklid a vaření zvládnou i vaši nejbližší, ale kojit holčinu můžete jen vy. Hodně odpočívejte, kdykoliv to jen bude možné. Zkuste na nějaký čas vyloučit ze své stravy mléčné výrobky, uvidíte, zda se problémy s bříškem zmenší.

Píšete, že kojíte z jednoho prsu – proč? Druhý nechce? Nebo jde o nějaký jiný problém? Zkoušejte nejdříve nabídnout oblíbený a po chvíli ji přiložte k neoblíbenému. Časem by se to mělo lepšit.

Ohledně problému s chrániči, našla jsem přímo u výrobce radu: Jestliže během nošení chráničů uniká z bradavky mléko, vložte do chrániče kousek tkaniny. Ujistěte se, že tkanina nezakrývá ventilační díry.

Takže závěrem – hodně odpočívejte, kojte podle potřeby holčičky, zkoušejte nabízet obě prsa (neoblíbené můžete před kojením nahřát a namasírovat).

Leenca
28.4.2010 v 23:16

Jimmynko, souhlasím s holkama, zvlášť s Matildou, ta to napsala moc pěkně!
Drž se, určitě se tvorba mlíčka brzy upraví. Nám to trvalo tak týden. Koj, jak si malá řekne. Já kojila u obou dětí vždy jen z jednoho prsu, při dalším kojení z druhého.
moc držím palečky 🙂

Matilda
Matilda
28.4.2010 v 21:44

Jimmynko, naprostý souhlas s Peťkou, už dříve jsem tě chtěla moc pochválit, jak krásně zvládáš kojení a jak se snažíš.

Pokud můžu jen něco dodat, mám pocit, že paní doktorka opět dává rady jak před čtyřiceti lety – dodržovat víc než tříhodinové odstupy mezi kojením je v naprostém rozporu s tím, jak se nyní ke kojení přistupuje – miminku se nemá mlíčko odpírat, kojit se má přece na základě nabídky a poptávky, a kde paní doktorka vyčetla to moudro, že z toho, že ji nakojíš dříve, ji pak bolí bříško. To už je dávno zažehnaná doměnka, že mlíčko se nestráví z bříška dříve než za tři hodiny a proto tam nesmí dříve přijít znovu. Větry s častostí kojení vůbec nesouvisí, máš miminka, co na větříky netrpí téměř vůbec a jsou kojené i dvakrát do hodiny – viz náš malý prcek, pil opravdu často, protože prostě chtěl a trápit ho čajem a hladem tři hodiny, no to by nikdo v rodině nevydržel. Náš benjamínek by klidně zvládnul ty tři hodiny proplakat a totálně se pláčem vysílit tak, že by se prostě pak pořádně nenapil a u kojení by okamžitě usnul. A pak se dostává kojení miminka do začarovaného kruhu, protože prsa mám plné, dítě jsem umořila vysílením ke spánku, který bude trvat nejmíň hodinu a půl a co já a mléko? Odmítat dítě nakojit je nejlepší cesta ke změně poptávky a nabídky, navíc, zrovna nyní, když se ještě sehráváte a mlíčko se potřebuje ustálit, tak bys stejně musela odstříkávat, protože při tvé tvorbě mléka to tři hodiny nevydržíš. A to je řešení? Nedat mlíčko miminku, které ho chce, nutit ho, aby vydrželo takovou dobu a přitom odstříkávat a mít za pár dní plný mrazák lahviček s mlékem?

Každé miminko je jiné a má jinačí přírůstky, ale ty, co popisuješ, i mě připadají naprosto v pořádku, nevidím důvod, proč bys malé měla odpírat kojení. Na větříky pomáhá spousta jiných věcí, trochu mohou souviset s tvou stravou, ale to máš určitě nastudované, takže doporučuji pít čajíčky z bylinek – kmín, fenykl, dětské čaje při nadýmání, párkrát za den můžeš dát i miminku po jedné lžičce čajíčku, nechávat častěji rozbalené, masírovat bříško gelem při nadýmání, cvičit s nožkami, dávat malou v bdělém stavu na bříško, a klidně i spinkat, pokud na ni budeš dohlížet, to všechno pomáhá, aby se bříšku ulevilo. Často miminko takto reaguje na stres maminky, takže si myslím, že ani to, že jsi ještě dost vyčerpaná a míváš tak často teplotu, miminku moc neprospívá, i proto může cítit v bříšku napětí, protože nejsi v úplné pohodě. Všechno se zlepší, tobě se udělá líp, kojení se ustálí, miminku přibyde další týden dva, začne se víc samo pohybovat a víc reagovat na svět kolem sebe a prdíky postupně samy od sebe vymizí. Kromě Sabíku jsme měli dobrou zkušenost s bylinkovými kapkami Baby Calm, volně prodejné v lékárně. A ještě bych doporučila probiotické kapky a příjem zdravých bifidobakterií ve tvé stravě.

Když jsem odstříkávala mlíčko já, abych si na rozdíl od tebe zvýšila tvorbu mléka, protože malá měla přírůstky velmi malé, tak jsem používala k zamrazení malé skleničky od přesnídávky, které jsem vyvařovala a pak plnila. Na každou jsem si psala datum zamražení a pak občas pohlídala malou babička a mohla jsem si skočit něco vyřídit mezi dvěma kojeními. Ale ve tvém případě bych opravdu odstříkávání vynechala, je nežádoucí, pouze bych v případě potřeby odstříkala přední prudce tekoucí mlíčko, aby se malé dostalo do bříška víc toho zadního, říká se, že to přední víc způsobuje nadýmání. Ale to zase hlavně u dětí, které hned po přisátí usínají, tím pádem se nedostanou k zadnímu mlíčku, což taky není přímo váš případ.

Ještě bych dodala, že naopak – čerstvý vzduch, pokud je jen trochu větrno, tak miminko vede k nadýmání, protože tak malé mimi ještě není zvyklé na sebemenší poryvy čerstvého vzduchu a víc se ho naloká, pak ho v bříšku trápí. A pokud i ty jsi ještě dost vyčerpaná, jak píšeš, že po návratu z procházky zase teplotuješ a není ti dobře, tak bych to chození ještě moc nepřeháněla, myslím, že by ses měla šetřit a mít natolik klidový režim, aby ti procházky nepřitížily. Nezapomeň, že během šestinedělí opravdu dostáváš zabrat, všechno ve tvém těle se snaží dát zpátky do normálu a ještě k tomu potřebuješ energii k vytváření mlíčka, než se toto všechno ustálí, musíš mít hlavně klid. Neboj, den ode dne ucítíš, jak ti přibývají síly, ale teď se ještě fakt nepřepínej. Procházka je fajn, ale měla by být přiměřená délkou tvé fyzické kondici, pokud po ní dostaneš teplotu, není to ok.

Držím moc palečky, jsi opravdu skvělá a je to moc fajn, že se na všechno informuješ, takže cokoliv budeš chtít vědět, klidně napiš.

Peťka
Peťka
28.4.2010 v 19:42

Jimmynko, opět musím jen a jen pochválit za tvůj postoj.
Opravdu si myslím, že ta tvorba se časem srovná, dej tomu ještě nějaký ten den/týden. Po kojení už neodstříkávej. Tím by se tvorba zvyšovala. Pokud se takto malá holčička kojí 12-17minut a v té době opravdu efektivně saje, je to naprosto skvělé.
Kojila bych jednou z jednoho prsu a podruhé z druhého.
Samozřejmě je nutné hlídat případné zatvrdlinky v prsu, bolavá nebo zarudlá místa. Pokud by se tvořil zánět, je pak třeba jednat co nejrychleji.
Pokud byla teplota k prsu a nyní je již vše v pořádku je to jedině dobře. Kdyby se to opakovalo, zase třeba napiš a jistě společně s holkama najdeme nějaké rozumné řešení.
K tomu váhovému přírůstku nemám co dodat, mě se zdá vše v normálu. Jeden týden může dítě přibrat více a druhý zase méně. Dala bych na svou mateřskou intuici, ta ti jistě nejlépe napoví, zda je tvé princezně dobře, nebo zda ji něco trápí. Jistě ti své názory napíšou i další.
Klidně piš dál, tady na VD najdeš vždy odpovědi a nápady na tvoje případné starosti, či pochybnosti.

keenspeed
keenspeed
28.4.2010 v 18:55

Nejsem odborník, nejlíp ti asi odpoví Peťka..

ale za sebe a malýho, první měsíc mi přibíral prům. 300g týdně , kojení většinou po 2hod. Je pravda, že tedy spal a vyloženě nebrečel kvůli bříšku, jen občas, takže překrmený nebyl.Jen tedy tak dlouho přisátý nebyl, protože u toho pokaždý usnul 🙂 ale i tak stíhal sát a ukázkově přibírat.

Ono se to časem srovná, neboj.
A k ost. se nemůžu vyjádřit, neznám z vlastní zkušenosti.

Stránky: [1]
0 Sdílet
Sdílet Tweet

Site Sidebar

Novinky e-mailem

  • 1× týdně info o nových článcích
  • dárky a překvapení
  • a další atraktivní novinky

Kam vám o nich máme dát vědět?

Už jste to četli?

  • Oslaďte si život s přírodními sladidly
    14.12.2022 - 0
  • Tipy na dárek pro děti i maminky
    12.12.2022 - 0
  • Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu
    5.12.2022 - 0

Nejnovější komentáře

  • Vojta: Život s Tourettovým syndromem
  • Marcela: Tip na dárek, na který se nezapomíná
  • Klára: Dětem zdravě: Jablečná buchta z kokosové mouky
  • Andrea: Šátek, nosítko nebo kočárek?
  • Andrea: Šátek, nosítko nebo kočárek?

Tady můžete vyhrát

    Sejdeme se na Facebooku

    Nepřehlédněte

    Náš tip

    • Hřejiví plyšáci uleví od bolesti, zahřejí a uvolní

    Nekonečná inspirace pro vás i vaše děti, aby vám spolu bylo fajn.

    Portál VašeDěti.cz už od roku 2004 přináší rady a užitečné tipy, jak si čas se svými dětmi užít.
    Kromě tisíců článků jsou tu pro vás připraveny také oblíbené soutěže, rozmanité speciály, inspirativní e-booky ke stažení a tipy na dárky pro děti.

    Vyhledávání

    Pátrání po

    Všechny rubriky

    • Redakce
    • Ochrana osobních údajů
    • Právní ujednání
    • Užitečné odkazy
    © 2004 - 2019 VašeDěti.cz - Mgr. Petra Vymětalová | ISSN 1801-2892 | info@vasedeti.cz

    Mobile Sliding Menu

    Pátrání po
    • Domů
    • Magazín
      • Volný čas
      • Výchova
      • Vzdělání
      • Vaše příběhy
      • Pohádky a povídky
      • Rodina a domácnost
      • Těhotenství
      • VD tipy
      • Výživa
      • Zdraví
    • VD speciály
      • Velikonoční speciál
      • Rodinná dovolená
      • Škol(k)a volá
      • Vánoční speciál
    • Ke stažení
      • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
      • Originální dárky od dětí
      • Velikonoční vajíčko 20× jinak
      • Adventní kalendáře, věnce a svícny
      • Adventní dárky 2013
      • Adventní kalendář 2019
    • VD novinky
    • Prodiskutováno
      • Děti
      • Rodinná (i jiná) témata
      • Poradny
      • VD + KLUBko
      • TAM-TAM
    • Soutěže
      • Aktuální soutěže
      • Vyhodnocené soutěže
      • Další internetové soutěže
    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist