Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
podnájem bytu a trvalé bydliště
Ahoj, vím, že dotaz nepatří do této poradny, ale Radko tuším, že už jsi vícekrát dříve odpovídala na dotazy typu podnájmu a trvalého bydliště… A moc ráda bych poprosila o radu. Snad se nebudeš zlobit.
Tchýně chce mladé rodině dát byt do podnájmu a oni by si tam chtěli napsat trvalý pobyt.
Já vím, že kdysi se říkalo, že trvalý pobyt NIKDY na NIKOHO nepsat, že je potom s něčím problém, tuším s vystěhováním.. A právě potřebuju nějak zjistit, jak to je. V čem by mohl trvalý pobyt „ohrozit“ tchýni? A vůbec musí mít souhlas k trvalému pobytu od tchýně, jako „majitelky“ družstevního bytu, nebo ho vlastně vůbec nepotřebují?
Domlouvali se, že by jim byl povolen trvalý pobyt a že by jim nevadilo, kdyby se do smlouvy o podnájmu uvedlo, že v případě vystěhování z bytu (ať už ukončením smlouvy, enbo z důvodu neplacení) nebudou požadovat náhradní bydlení. Stačilo by to takhle?
Už jsem se ptala na ohlašovně pobytu a paní byla taková „nijaká“, jenom kývala hlavou a sama mi nic nevysvětlila. POřád nechápu, když ten byt je v domě s 50 dalšími byty, tak já pořád nechápu, v čem by ten problém měl být. S trvalým pobytem přece nevzniká nárok obývat byt (to na základě smlouvy), trvalý pobyt se nevztahuje na konkrétní byt, ale na dům, jako celek. Tak pořád nechápu, proč se vždy říkalo, že hlavně NIKOMU nepovolit trvalý pobyt, … kde je ten zádrhel?
Mladí prý říkali, že by trvalý pobyt chtěli zřídit, protože pak prý mají nárok na příspěvek na bydlení (paní na mateřské dovolené s miminkem), opravdu mají nárok na příspěvek, když budou mít smlouvu o PODnájmu?
MOc děkuji

pokud je dobře napsaná smlouva, není problém dostat z bytu. zkus se podívat do obč. zákoníku – nájem bytových prostor. a rozhodně smlouvu nechat právníkovi:-)

Radko, tak díky…
Akorát v tom plavu s tím trvalým pobytem. Já jsem zjistila, že problém opravdu není s vystěhováním, ale s případnou exekucí (v bytě nebude tchýnin majetek, oni budou i kuchyňskou linku mít svou…), takže se nebojím, že by někdo mohl zabavit majetek, který jim nepatří.
Ale někteří lidi kolem mne mi tvrdí, že třeba když má někdo trvalý pobyt, tak že toho člověka nejde dostat z bytu, že dokonce i ten byt může exekutor zabavit (to mi přijde dost nesmysl,když oni v bytě bydlí na základě podnájemní smlouvy… ale nevím), že je nikdy nikdo nevystěhuje, že prý proč si jinak chlap nepřihlásí do bytu ženskou, rpotože by jí musel najít náhradní bydlení.. a spousta takovýchto řečí, že teD´envím, kde se dobrat pravdy…že….

ono je jedno, jak to nazvete, posuzuje se vždy o co skutečně jde. u nájmu bytu obč.zákoník jasně stanoví, kolik si může dopředu za nájem vzít i jak s tím dál naložit.

Na ohlašovně pobytu mi řekli, že musí s nimi přijít nájemnce družstevního bytu a ten s nájemní smlouvou a dát souhlas, že jinak jim trvalý byt nedají…
No a s tou kaucí jsi mne zaskočila. Vím, že běžně všichni berou kauci, a to jsem fakt nevěděla, že to má taková pravidla. No a že bychom to třeba nenazývali „kauce“, ale nějak jinak? No, zní to asi hnusně, ale když se nepoužije slovo „kauce“ ale třeba „vratný polatek za poskytnutí bytu do podnájmu“….. Chápu, že je vratná, není problém s tím, že by se použila jen na úhradu dluhu související s bytem, nebo třeba na zaplacení něčeho, co by zničili a neopravili do předátní bytu… atd… ale zaskočila jsi mne úročením a účtem vedeným zvlášť…. Hmmmm…..
trvalý pobyt by měli dostat, když prokáží právo užívání bytu, a to prokáží smlouvou o podnájmu a souhlasem družstva s podnajímáním.
exekutor se zeptá sousedů, a ti mu rádi ukáží, kde bydlí(lel) pan Novák:-)
s tou kaucí to růžově nevidím, má jasně daná pravidla. mnoho lidí vyžaduje kauci, a ani neví, že kvůli ní musí mít extra účet, nesmí na ni ani sáhnout, že je její výše omezena, dále že čerpat smí pouze na dlužné nájemné a služby nebo na úhradu jiných závazků nájemce v souvislosti s nájmem, ale musí to být schváleno rozhodnutím soudu nebo rozhodčím nálezem nebo to musí nájemce písemně uznat.
a hlavně, po skončení nájmu je pronajímatel povinen vrátit nájemci kauci i s příslušenstvím (úroky), pokud nebyly oprávněně čerpány a to nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy nájemce byt vyklidil a předal pronajímateli.
takže žádné podmínky klást nelze.

Trochu se v tom teDˇztrácím… Volala jsem si na ohlašovnu na jiný úřad, když ta původní babka byla o ničem…
Byt je družstevní, takže nebudou mít nájemní smlouvu (tu má s družstvem tchýně), oni budou mít podnájemní smlouvu. Mě na ohlašovně pobytu řekli, že musí s nimi přijít ten, na koho je nájemní smlouva napsaná (tchýně) a tá jim tam může dát souhlas k trvalému pobytu.
Nájem na dobu určitou s prodlužováním – tak potom automaticky nemají nárok na náhradní bydlení, ale kdyby byl na neurčito, tak mají? AHA, já si pořád říkala, jaký je v tom rozdíl…
Že podnájemní smlouva nestačí na příspěvek na bydlení jsem mezitím taky už zjistila… 🙂
O souhlasu družstva vím, to se už řeší…
A pořád nechápu tu exekusi. Je to věžák s 50byty, takže tam může mít trvalý pobyt klidně 200lidí. Když exekutor bude hledat nějakého pana Nováka, jak může vědět, do kterého bytu vlést, dkyž Novák už tak skutečně nebydlí (má tam jen trvalý pobyt – formální), není jméno na dveřích a ani na schránkách? V čem je potom problém s exekucí? Člověk se odstěhuje, bydlí tam jiný a i kdyby ten trvalý pobyt nezrušil, tak přece trvalý pobyt je na celý věžák, do jakéhy bytu chce teda exekutor vlést?
Jinak momentálně nás napadlo řešení, že jim do smlouvy napíšeme, že kauci jim při odstěhování vrátíme, až doloží doklad o odhlášení trvalého pobytu… To by šlo, ne?

s vystěhováním problém není, pokud je dobře napsaná smlouva. problém je spíš s případnou exekucí. pokud tam má dlužník trvalý pobyt, může exekutor oprávněně předpokládat, že věci v tom místě jsou dlužníka a zabavit je.a pak i po odstěhování jim zrušit trvalý pobyt pokud nechcou je problém.
souhlas by samozřejmě měli mít, ale trvalý pobyt jim na úřadě napíšou i po předložení nájemní smlouvy.
jak že by jim nevadilo??? oni na něj nebudou mít vůbec nárok, když bude nájem na dobu určitou.
podnájemní smlouva nestačí na příspěvek na bydlení, opravdu potřebují trvalý pobyt.
pokud nejde o byt v osobním vlastnictví, je třeba souhlas družstva, event. majitele k pronajímání.