Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Bolest bříčka a loudání v jídle
Dobrý den, mám 5-ti letou dceru, která se strašně loudá v jídle (je schopná jíst i hodinu), nevím, jak jí přesvědčit, aby trošku zrychlila – zkoušela jsem to po dobrém i zlém. Nyní začala obědvat ve školce, ale bohužel je to stejné – tříleté děti ji předběhnou. Mohla by jste mi poradit co s ní?
Dál se chci zeptat na osmiletou dcerku (třetí třída) – stále jí bolí bříško – stěžovat si začala v pololetí první třídy. Může se jednat o psychický problém? Je dost citlivá, stálou kamarádku nemá. Také nechce sestře půjčit svoje hračky – je to lakomost a nebo žárlivost?? Myslí si, že máme mladší dcerku radši.
Děkuji za odpověď
Eva
Dobrý den, s tím jídlem je to taková ošemetná věc. Když se tomu bude přikládat příliš velký význam, dítě se může naučit jídlem vydírat rodiče – v pubertě se pak jídlo může stát velkým problémem – bulimie, anorexie. Takže když malá jí tak pomalu, dejte jí na jídlo jen omezený čas (třeba 30 min., sama se rozhodněte), nedržte ji u talíře hodinu. Domluvte se spolu,jak to budete měřit (kuchyňská minutka, pohyb rafiček k danému číslu, přesýpací hodiny apod.) a kolik sní, tolik sní. Ten limit není aby se stresovala, že to musí všechno za 30 minut sníst. Ten je proto, že tak dlouho sedět u jídla nemá cenu. Takže bude jíst jak rychle bude chtít s tím, že od začátku bude vědět, že za určitou dobu si může jít zase hrát (nebo co bude pak dělat). Nemusí sníst vše. Hlady snad nebude trpět a když ano, může si dát nějaké jídlo zase později. Ale ne sladkosti. Když bude hlad, tak jí dejte „normální“ jídlo (rohlík, chleba, zbytek od oběda). Sladkosti (v malém množství) po jídle :-). Zkuste to brát v klidu a s nadhledem. Když sní aspoň trochu, je to dobrý. Někdy pomůžou i menší porce, ale nevím, kolik toho dcera sní (zda jdou dělat ještě menší porce :-))
No a co se týče té starší dcery, bolest břicha, která nemá žádnou fyziologickou příčinu (pokud jste už byli na vyšetření), je nejspíš bolestí psychickou, která se somatizovala (projevila na tělesné úrovni). Pokud ještě na vyšetření nebyla, určitě se poraďte s obvodní lékařkou, zda nemůže jít o chronický zánět slepého střeva nebo tak něco. Ale i ten chronický zánět slepého střeva má často svoji příčinu v emoční oblasti. I když už je osmiletá, tak možná stále nezpracovala to, že se vám narodila mladší dcera. Nespíš tím stále trpí. Může mít v sobě nezpracované pocity určité zrady (pořídili jste si někoho jiného, ona už vám nestačila), odstrčení (věnujete se té mladší víc), ji už nemáte rádi, nestojí za nic, je špatná, když jste si pořídili druhé dítě, apod. Toho, co se takovému malému dítěti v té hlavičce honí může být spoustu. Je to obtížné to zjistit dokud si to dítě samo své pocity neuvědomuje a neumí se ani pojmenovat. Osmileté dítě je ale už schopné mnoho svých pocitů pojmenovat. Určitě bych vám doporučila něco v tomto směru podniknout. Já bych volila terapii EFT, kdy se tyto staré pocity mohou uvolnit dcerka se od nich může osvobodit. Tuto terapii sama provádím. Jsou ale i jiné postupy a určitě si najdete to, co bude pro vás to pravé. Držím vám palce přeji brzké vyřešení těchto potíží!