Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Zácpa u 13ti měsíční holčičky
dobrý den, chtěla bych požádat o radu jak zabojovat se zácpou u naší 13ti měsíční holčičky. Do roka byla defacto jen kojená ( s tím že od 10.měsíce občas kašička ). Na konci 12.měsíce jsem ji odstavila. Po odtsavení byla v pohodě, ale teď posledních 14 dní má úpornou zácpu – moc jí to bolí, v noci se staršlivě kroutí, pobrekává, cestuje po celý posteli. Dávám jí ráno míčko – Sunar, pak jogurt nebo lipánek, před dopoledním spinkáním zase Sunar, pak polívku ( většinou jen zelenina a těstoviny, nebo s pohankou apod. – zatím maso moc nemá ), pak přesnídávka nebo nějaké ovoce, večer kaše a mlíčko před spaním. Poraďte, prosím, co bych jak bych jí mohla pomoc. Jsou třeba vhodné sušené švestky nebo kompot nebo fíky apod,? Ještě jsem chtěla,ž e v průběhu dne pije vodu – obyčejnou z kohoutku ( nekupujeme žádné ochucené džusy, Jupíky nic podobného ). Předem mnohokrát děkuji.
Jitka

Jo, jo s dětma jsou trable 🙂 Zkuste baštit s ní, děti rádi napodobují, tak toho využijte, někdy také dobře funguje kolektiv – divila byste se, co děti od jiných dokážou sbaštit. Teta to má přeci lepší, ne?
Jukněte na http://www.kojeni.net – je tam mnoho rad a tipů nejen ohledně jídelníčku, jsou tam i tabulky kdy a co můžete dětem nabídnout.
Držím palečky 🙂
Děkuji JaniK 🙂 Lněné semínko se u nás pije docela pravidelně, ale obávám se, že ten „klíh“, se kterým jsme se sbližovali hodně dlouho, se Sárince moc líbit nebuce 🙁 Spíš zkusím posypat nastrohané jablíčko….ale! Ať nastrouhám co nastrouhám, nic do pusinky nedá. Je to s ní opravdu hrozně težký – jablíčka, mrkvička, banán – nic z toho nechce. Tak jsem nakoupila alespoň zeleninový šťávy – aby aspoň nějaký vitamíny a vlákninu měla. jinak dáváme Sunar pro 12.měsíc – ale zkusit můžeme i Vámi porazené ( zkusit se má vše 🙂 ). nicméně, moc děkuji, jsou to bezva rady…….
Jitka

Dobrý den Jitko,
na prvním místě je hrozně důležitá správná životospráva – pravidelná strava, nejlépe zbytková, s dostatečným přísunem tekutin (1200-1500 ml denně). Je nutno vyvarovat se sladkostem, vyřadit bílou mouku a pečivo z ní pečené (celozrnné pečivo můžete zařadit až od 2 let), zařadit dostatek vlákniny ve formě zeleniny. Pokud se stav pomocí stravování nezlepší, je vhodné poradit se s pediatrem – může vám předepsat vlákninu jako farmakum (Laktulosa), vhodné je podávání probiotik (např. Biopron junior).
Z nabídky výrobců umělých mlíček – pro lepší zažívání existuje Beba Sensitive, nebo Nutrilon Comfort, Sunar pro 12. měsíční děti by také měl obsahovat zvýšenou vlákninu.
Zkuste nabídnout nastrouhanou mrkev s jablkem – syrová mrkev by také mohla pomoci. Výborným pomocníkem jsou také všechny „živé“ jogurty (neslazené, s probiotickou kulturou), pozor na lipánky, pribiňáčky, bobíky a ostatní smetanové a přeslazené mlsky. Zkusit můžete i jogurtové nápoje, také obsahují probiotika jako jogurty.
Projímavé účinky mají švestky – syrové, vařené, pečené i sušené. Též se doporučuje každý den ke snídani švestková šťáva smíchaná s troškou jablečného moštu. Mezi další projímavé ovoce patří datle a fíky. Slabší projímavý účinek mají meruňky a broskve.
Odvar nebo macerát ze lněného semene je vynikajícím lékem pro střeva. Odstraňuje zácpu, normalizuje činnost střevní mikroflóry a zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesů. Odvar připravíte pětiminutovým povařením 1 lžíce lněných semínek v půl litru vody (s dávkováním nemám zkušenost, zkuste zpočátku jen pár lžiček). Lněné semínko můžete použít i do jídel (např. posypat jím strouhané jablíčko s mrkví).
Je to běh na dlouhou trať, držím palce a přeji hezký týden 🙂
Moc děkuju za rady – zkusím pokoupit ten švestkový Hipp a ty kašičky a přesnídávky. Je mi jí hrozně líto, tolik u toho naříká a plače…… dneska jsem už něco pokoupila, ale je to mlska mlsná : musí se na ní s jídlem pomalu ( celá maminka 🙂 ) A proč nedávám maso? no, nemám proti němu nic – jen oba s manželem ho jíme dost málo. Spíš baštíme ryby a tak. A ty se pro Sáru ještě nehodí. Ale jinak se mu nebráním-už ochutnala krůtí, kuřecí i hovězí. Ale moc o to nestála. JAk říkám, musí se na ní pomalu a vytrvale 🙂 Každopádně ještě jednou moc děkuju za rady……..
Jitka
Jituš na zácpu nám také skvěle fungovala švestková šťávička od Hippu,při úporné zácpě ráno na lačno dvě lžičky a šlo to,zbytek přes den:-)dodržovat dostatek tekutin jsou i neslazené ,ovoce…s výběrem mléka moc neporadím,máme také sunar,zácpu měl i s Nutrilonem…můžu se zeptat proč nedáváš maso?
Ještě mě napadlo…možná zkusit místo sunaru nutrilon…taky to dcerce někdy pomohlo, pak jsme zase přešly k sunaru. Ještě mě napadlo, že jsou dostupné nemléčné kaše určené právě proti zácpě, mají vyšší obsah vlákniny. Zkus mrknout např v DM jsem jich vždy měla na výběr hafo…
Jitko, možná bych zkusila (dcerce to taky pomáhalo) švestková šťáva od Hipp (není doslazovaná). Pokud hamá přesnídávky, tak zase zkus švestkovou od Hippu, ta pomáhá 100%. Pak po čase nám pomáhal taky Sunar, ale ta 12 (dvanáctka) bez příchuti. Asi má vyšší obsah probiotik, takže spíš projímá. Běžně jí dcerka ani nenohla, jen pokud z něčeho měla zácpu. Určitě vkládat zeleninku a hodně ovoce (samozřejmě obojí nenadýmací). Na zklidnění bříška jsem taky kupovala granulované čajíky od Hippu nebo od Sunaru. Přímo se myslím i tak jmenují „spokojené bříško“. Čistá voda je dobrá, o tom žádná, ale ovocné šťávičky, bez barviv a doslazování, už dnes dostupné jsou, tak zkusit tu švestkovou.
Hodně zdravíčka