Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Jídelníček ročního dítěte
Dobrý den,zajímalo by mě,jaký je názor dnešních maminek na výživu jejich ratolestí.Jsem starší ročník,tak že mám zřejmě zastaralé názory,ráda se nechám poučit.Mám neteř,která má roční dceru a té do jídelničku nezařazuje jiné než mateřské mléko,žádné pšeničné pečivo a žádné cukry (jen hrozn.)Nevím,ale mám pocit,že ta malá nemá tu váhu co by mělo mít roční dítě a když ji vidím připadá mi,že má neustále hlad.
Jarka K.Vary

Anonymní, je to tvoje dítě, tak otázka jeho stravy je na tobě. Jen bych chtěla říct, že pokud se budeš držet dřívějších doporučení, jak se krmily děti kdysi, může být z tvého dítěte klidně doživotní celiak a silný alergik jako jsem já. Vzniklo to brzkým podáním lepku v klasické krupici, před kterým já nyní mám u svých dětí „respekt“. Tak třeba proto.
Anonymní, proč by nás měl respekt zabít? 🙁 Naopak..je to její dítě a všichni by měli respektovat to, jak své dítě krmí. Že někdo jěště nepřikrmuje v roce jinou stravou než MM je sice divné, ale určitě maminka navštěvuje poradnu a její váha je sledována. Kde je psáno, že se má do jednoho roku „kropit jen mlékem?“
Jednou nás respekt všechny ubije – a proč? Protože se budeme bát říct svůj názor, oponovat…. Já bych se zeptala proč zrovna takle to dítě jí. Jsem taky starší ročník ale mám mimino – a to neznamená, že podle nejnovějších výzkumů v jednom roce do ní budu kropit jen mlíko. Pokud dítě není nemocné tak by ta strava měla být pestrá. Jinak bude používat flašku ještě ve školce (nadsázka)…
Asi se budu opakovat, ale taky bych radila respektovat. Doba pokročila, ohledně výživy jsou nové poznatky… Já taky bojuji s „radou starších“ a pořád musím poslouchat, jak vychovávám dceru podle učebnice, když ji nechci „dopřát“ svíčkovou a bůček. Nejhorší je, že i přes mé prosby ji jsou schopni nabídnout ořechovou buchtu nebo gorgonzolu. Co píší holky nahoře, s tím musím jen souhlasit. Nic jim neuteče, když nebudou v roce znát všechny chutě světa.
JanaP

Dobrý den,
protože neznám blíže situaci, nemohu posoudit vhodnost jídelníčku.
Obecně vzato se dětem kolem roku doporučuje 4-5 porcí denně (klasika – snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře), kromě toho mohou dostávat před snídaní nebo po večeři mlíčko (umělé či mateřské).
Pečivo (bílé či tmavé, pozor na vícezrnné – to až kolem dvou let) můžete nabídnout kolem 9. měsíce, záleží ovšem na zdravotním a vývojovém stavu prcka.
Osobně doporčuji cukr a ostatní pochutiny s prázdnou energií (pribiňáky, čokolády, brumíky, apod.) zavádět až ve 2., či ještě lépe ve 3. roce. Ke slazení je vhodnější hroznový či ovocný cukr (glukopur), později i tmavý či třtinový cukr.
Dalo by se toho napsat ještě hrozně moc, koukněte se na http://www.kojeni.net, najdete tam nejen postupy při zavádění příkrmů, ale i přehledné tabulky co, kdy a kolik můžete děcku nabídnout. Lze si tyto dokumenty i stáhnout a velmi je doporučuji.
Přeji hezký den 🙂

Taky souhlas, prožívám si to samé, sama mám celiakii a u dětí jsem musela do jednoho roku dodržovat bezlepek, každý je litoval, vrazili by jim rohlík do ruky už v půl roce a hned na to smažený řízek s bramborovým salátem:-)
Náš malý má teď 9 měsíců a zase je celá rodina v pozdvižení, jak to, že mu ještě nemůžou na oslavách nic jen tak strčit do pusy, aby přece ochutnal, co má z toho života:-) Takže musím být jako ostříž a hlavně ho nemůžu dát babičce pohlídat, děda by se neudržel a nějaký ten piškot a čokoládu už by mu do ruky vrazil. Posledně vylovil z kredence lízátko:-)
Jídelníček holkek v pořádku, taky papáme ovoce, zeleninku, jogurty nechce, radši si dá kukuřičný chlebík nebo křupky, a bezlepkové piškoty. A zatím taky ješte MM:-)
Ctiradko, s těma návštěva to u nás bylo taky tak. Já prý dokonce pila v 6 týdnech svíčkovou s flašky…. a tak nemohli pochopit, proč jsem dětem nedala ožužlat alespoň suchý knedlík. U Elišky to bylo ještě horší, měli jsme do roka na doporučení primáře bezlepkovou dietu a já si užila své. No dnes už se tomu směju, ale vytrpěla jsem si.
Jinak tady souhlasím s holkama, s jídelníčkem bych se jen opakovala.
Určitě matka ví co dělá.Já mám roční holčičku a dávám jen MM a hodlám pokračovat, je to to nejlepší co jí mohu dát.Jinak na svačinku má ovocnou přesnídávku,bilý jogurt,obídek maso,zeleninu, těstoviny, rýži,(brambory),jí mi kukuřičné křupky, rohlík,chleba,rýžový chléb.Myslím,že není kam spěchat.A už vůbec ne s cukry.

jj, taky bych se přimlouvala nechat to více na oné neteři, ona je matka, ona se rozhodne…kdyby si nebyla jistá, určitě to zkonzultuje s dětskou lékařkou… a moc jí „nenutit“ to, co jsme jedli my, když jsme byli malí….
Já se kvůli toho dost nabrečela, z rodinných návštěv jsem se vracela úplně vyřízená, když jsem pořád poslouchala, jak jsme my ve čtyřech měsících jedli rajskou s knedlíkem, a vepřo knedlo zelo…, jak jsme v šesti měsících seděli v židličce a cpali špagety s kečupem…. a jak já svému dítku nedopřeju, když v 6 měsících nežužlá rohlíky, když nedostane v osmi měsících čokoládku, když jí bílý jogurt bez cukru, když nejí tvaroh….., když jsem dítko nechtěla dávat do chodítka, když jsem odmítala, aby mi pro dítko půjčili takové to hopsadlo na zavěšení do dveří….. Prostě byla jsem z toho špatná, přesto jsem si to udělal po svém.. a to taky díky své paní doktorce, která mi vše vysvětlila a podpořila mě v tom, co dělám….
Podotýkám, že já sama jsem alergik, astmatik a mám atopický ekzém…
Takže taky se přikláním za respekt… Rozhodně můžete poradit, ale v určité míře a tolerujte, pokud se neteř rozhodne jinak….
Jarko K. v podstatě bych souhlasila se ctiradkou:-)
K tomu mléku-MM je pro dítě nejlepším mlékem,které může dostat. Kravské mléko bych já do jídelníčku zařadila nejlépe až po 3roce-a opravdu nejdříve po 2roce a to čerstvé,plnotučné.
Roční dítko vůbec nepotřebuje pribináčky,lipánky atd…ani slazené tvarohy a už vůbec NE rychlé cukry-čokolády,bonbony,koblihy,sladké rohlíky…atd
Slazení hroznovým cukrem je báječná cesta jak dítku normálně osladit nápoj,jídlo a přitom ho necpat zbytečnou energií,kterou stejně nevyužije-je to také prevence cukrovky,obezity…
Pečivo-obsahuje lepek,cukr…také není kam spěchat-dnes lékaři radí začít po 10měs-pokud začne později nic nepokazí. Pokud dává jen celozrnné pečivo-tak tam pozor! malé dítko tolik vlákniny dobře neztráví-takže lépe střídat s bílým pečivem.
Dítě by mělo mít dostatek masa,zeleniny a ovoce. V roce by mělo zkoušet jíst už i syrové ovoce a zeleninu-vše oloupané samozřejmě:-).
Pokud se Vám zdá,že má hlad jednoduše jí místo 1banánu nebo jablka můžete dát 2.
Není nutné ,,honit“ váhu rohlíkama nebo čokoládama.
Opravdu většina ročních dětí už nějaké to kokino nebo nezdravou uzeninu či lipánka zkusila a potom jsou také tabulky pro posuzování hmostnosti dělané podle průměru populace,což vůbec nemusí být to nejlepší.
Pokud by holčička neprospívala,nepřibývala na váze,nerostla-pak by jistě dětská doktorka nechala udělat krevní testy na železo apod.
Neřešila bych to a hlavně jim nevozila žádné kalorické bomby-aby se malá najedla:-)))) zkuste to respektovat. K

já si nemyslím, že jídelníček ročního dítěte se blíží dospělácké stravě (vyjma koření a tučného….), myslím, že je ještě více „dětský“. Nicméně v jednom roce můj syn jedl kromě různé zeleniny a ovoce taky pečivo a těstoviny (lepek jsem začala dávat po 10 měsíci…), brambory, rýži, jáhly, pohanku….různé mléčné a rýžové kaše, bílý jogurt s ovocen, nebo dětskýma sušenkama, občas piškotama…, různé masa a omáčky na dětský způsob.
Sladké jsem mu moc nedávala, na slazení hroznovým cukrem nic špatného nevidím, ale ani tak, jako envidím „občas“ už začit sladit i normálním cukrem.. Občas, tím myslím ne hodně a ne vždy….
Hned v jednom roce můj syn teda nejedl tvaroh ani tvarohové pomazánky, ty jsem zkusila asi tak v roce a čtvrt, do té doby mu stačil bílý jogurt, ten měl moc rád…
Až tak kolem roku a půl jsem začala dávat cizokrajné ovoce, jako třeba pomeranče a mandarinky, nebo taky jahody….
Asi tak v tom roce a čtvrt syn začal občas jíst Bebe Brumíka.. Ne, že bych to chtěla, ale prostě babičky nosily a nějak se tomu už nedalo vyhnout, když jsem jim připadala, že malému „nedořeju“…
Ale nemyslím, si, že by bylo nutné, aby všechno toto dítko jedlo „úderem jednoho roku“, prostě postupně…
Můj syn byl teda v té době docela jedlík, jedl rád a hodně a přitom taky neměl váhu, jako některé jiné děti, které toho snědly podstatně méně…. takž ono to závisí i na dědičnosti, jakou má kdo tělesnou konstituci… Takže si nemyslím, že nutně musí být holčička „nedojezená“… kdyby měla její dětská lékařka pocit, že dítě neprospívá tak, jak by mělo, určitě by to s maminkou konzultovala….
Já už jsem teda možná taky starší ročník, nicméně mám ještě syna 3,5 roku. U ročního dítěte bych přadpokládala už poměrně pestrý jídelníček. Moje děti jedly v tomto věku kaše, libové maso, ovoce, zeleninu, rýži, těstoviny. Pšeničné výrobky jsem omezovala asi do 9 měsíců, ale když nad tím tak přemýšlím, kousek pečiva ke žmoulání dostaly už tak v těch 8 měsících. V roce už taky měly kromě mléka (MM nebo UM, podle schopností maminky) i jogurty, tvarohové pomazánky apod. Myslím, že se v podstatě jejich jídelníček blížil stravě dospělého, samozřejmě bez ostrého koření, tučného masa a uzenin.P.