Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Co je zdravé sebevědomí?Co je zdravé sebevědomí?
PetraPetra
18.7.2013 v 10:25:12

Vybírám zrovna ukázku z publikace Jak vychovat sebevědomé dítě, kterou nám tento týden představila Iveta. Tak mě napadlo, že by nebylo od věci si to “zdravé sebevědomí“ trochu upřesnit.

Co je podle vás ještě zdravé sebevědomí a co už je arogance a narcismus?

…neustrnout ;-)

Stránky: [1]
LienLien
19.7.2013 v 18:00:24

Zdravé být sebevědomí musí :-)

Sebevědomí je vědomí sebe. Pro mě to znamená znát se, své přednosti i nedostatky a také je přijímat. Takže pokud už je to opravdu sebevědomí, je vždy zdravé. Každý tady se ale nachází na určitém stupni vědomí, tedy něco už ví, něco ještě ne a z toho, co ví ještě spoutu nechce přijmout, to co neví nepřijímá (v ne(pod)vědomí je ale vše obsaženo). Jestli se chová jako machr nebo naopak jako puťka je vcelku asi jedno. Čím více se poznává, tím méně se tyto póly objevují v chování, jednání a více vědomý člověk pak přirozeně méně zasahuje do životů ostatních a zároveň má své pevně nastavené hranice, které si nenechá překročit. Ale jsme tu všichni ve stejné škole, jen každý v jiném ročníku, to co se může někomu zdát jako sebevědomí je pro jiného ještě velké nevědomí. Myslím, že zcela sebevědomý člověk se zde nevyskytuje, ale odchází jinam.

nuninka
19.7.2013 v 8:56:44

Petro, :-)
Zdravé sebevědomí má podle mě ten, kdo ví, kdo je, nekrčí se v koutě, nemá problémy s vyjadřováním. Tím myslím, že se do řeči “nazamotá“, když něco vysvětluje. Umí se pochválit, problémy řeší sám(a), nebojí se změn…….

A situace na pískovišti? To bych řekla, že záleží na tom, jakou mají děti náladu. někdy příjdou s pláčem, jindy chtějí abych s tím něco udělala já nebo si hračku prostě nenechají vzít. Markétka ale malým dětem ustupuje. nenechá si říct, že i když je tam někdo mladší, nemůže si některé věci dovolit.
Nejlepší je nejmladší, ten si (zatím) nic nenechá libit :-)
Jinak stále a stále dokola dětem opakuji, že si nesmí nechat všechno líbit.

MarinadaMarinada
19.7.2013 v 7:21:05

Petro, tak já Ti můžu popsat klasickou situaci na pískovišti ale bohužel ne reakci seběvědomého dítěte – moje dítě odevzdalo svoje hračky už ve chvíli, kdy se k ní to jiné jenom blížilo :-) A mohla jsem vysvětlovat, jak jsem chtěla, stejně se nic nezměnilo.

Jinak zdravé seběvědomí podle mě přesně vystihuje ta věta, co jsi uvedla – Před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj. Ale myslím, že lidí se zdravým seběvědomím je dost málo.

Mně osobně jsou mnohem bližší spíš míň seběvědomí lidé i děti…ale co jsem viděla v okolí, tak ono ty až moc seběvědomé machry většinou semele kolektiv a srovnají se rychle do latě :-)

A co se mé dcery týká – tak nezdravé seběvědomí měla po absolvování první třídy :-)

PetraPetra
18.7.2013 v 13:31:32

Tak že bych byla první? ;-)
Na jednu stranu mi to přijde jednoduché – zdravé sebevědomí = vážit si sám sebe a neznevažovat ostatní, nebo ve stylu krále Miroslava “před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj“
Ale myslím, že v reálu je to komplikovanější, protože každý má hranice někde jinde a co jeden bude vnímat jako zdravé sebevědomí, to už bude na druhého moc.

Schválně si zkuste představit klasickou situaci na pískovišti, kdy se děti začnou přetahovat o hračky – jak se zachová zdravě seběvědomé dítě? ;-)

…neustrnout ;-)

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist