Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Co ve vás vzbuzují Velikonoční svátky???Co ve vás vzbuzují Velikonoční svátky???
suodal
23.3.2013 v 11:27:55

Docela hodně jsem přemýšlela, proč tyto tolik důležité křesťanské svátky hooodně žen nemusí!!!
Když jsem se pídila po kamarádkách a v práci, tak mi z toho vyšel závěr, že za to vlastně může mužské pokolení.
Ve většině žen mrskut vzbuzuje dojem, že na Velikonoční pondělí si chlapi “přitlačí“, aby jim dali najevo, že teda “zlobí“ nebo se baví tím, že “přitlačit“ je strašně děsná sranda :-(

Kvůli této “srandě“ už Domča(13) nechce třetí rok otvírat…a já to respektuji. Honzíka(6) učím, že smysl těchto svátků není ve výprasku a v síle, ale v úplně něčem jiném.

Takže my, letos neotvíráme!!!! :-(

***Jak to vnímáte VY a proč chcete/nechcete koledníkům otvírat???
***Dodržujete nějaké Velikonoční tradice???

např.
- Na Popeleční – škaredou středu popřeji všem dostupným mužům k jejich svátku. :mrgreen:
- Na Zelený čtvrtek holdujeme všem zeleným potravinám. U nás vždy vyhrává špenát. :-)
- Na Velký pátek se postíme a nehýbám se zemí.

Mimo jiné, na Velký pátek se mi před téměř 14 lety narodila dcerka. Když si na to vzpomenu, tak už tehdy jsem si říkala, že je to jakési znamení. A po těch letech musím uznat, že můj “šestý smysl“ měl pravdu. Domča je mi obrovskou životní učitelkou!!!!

Přeji všem krásný den!!!! :-)

Stránky: [1] 2
suodal
1.4.2013 v 22:29:23

Kšando, tak to je fajn, že sis zažila tak kráááásné Velikonoce. :-)

Lussy, já jsem dnes dodržela slovo a neotvírali jsme. Jen když si přišel Honzík odložit co měl vymrskané, tak se k tomu zrovinka nachomítli tři známý. No a protože jsem musela otevřít Jeníkovi, tak jsem se taky musela “nastavit“. Dopředu jsem je upozornila, že neotvírám a že nic nemám připravený. Oni, že jim to vůbec nevadí, že na mě jdou jen symbolicky, abych jim neuschla :-) . A je fakt, že jsem to vůbec necítila. A když jsem s nima prohodila pár slov o tom, proč neotvírám, tak byly stejného názoru a v podstatě se mi ani nedivili….takže další chlapi, co nemají rádi alkoholem zavánějící koledníky.

LussyLussy
1.4.2013 v 15:35:03

suodal,
jak popisuješ toho odpůrce Velikonoc, jako bys popisovala mého muže,takže ano, znám takového jednoho, co radši vymyslí nějaký výlet, hlavně aby se Velikonocům ujelo :-).

Anonym
1.4.2013 v 14:22:44

Pridavam se :-D( Easter) velikonoce opet hezke..mala hledala vajucka,cokozajicky,po dime a ja rikala-zima..zima..prihorivaa..horiii :-D :-)
Syn vyrobil mrskacku..a kdyz sel vymrskat me,tak se mu cela rozpadla :-D
Rozdala jsem kopu cokovajicek i zajicku a drobne penizky;deticky recitovali moc pekne basnicky..nektere meli kostym zajicka (symbol velikonoc zde) :-D
Alkohol nevedeme :-D
Vcera jsme sli vsichni spat hoodne pozde..povidali si,hrali i hry..koukali pohadky(i cesky satelit)..a potom jsme se v postely strasili :-D
Uz nam cukr leze u usima..a jeste chladne cokokolac :-D
Byla a je pohodicka..nikam nemusime vsichni..a vcera dokonce bylo az do vecera hezky..odpo +13st.. :-D dnes je pod mrackem a fouka virt..
VSEM PREJI HEZKY ZBYTEK VELIKONOC a uzivejte si rodinky a me
Mejte pohodu.. :-D
Slovaci jsou na tom opravdu hure-maji 3stupen povodni..a snehu atd..uplna kalamina,misto svatku :-(
Meggii

Anonym
1.4.2013 v 13:04:43

Holky, tak letošní Velikonoce byly moc fajn (snad jediné hezké v mém životě). Tím, že bylo hnusně jsme s dcerou hodně tvořily. Dcera poprvé barvila sama vajíčka – těmi perleťovými barvami co se nakapou do rukavic…, upekly jsme a nazdobily máslové sušenky, dcera je sama zabalila do fólie, nastříhala mašle, sousedům jsme nadělaly balíčky… Přišlo opravdu letos hodně dětí – nečekali jsme to, ale myslím, že jsme statečně zaimprovizovali a že jsme všechny dostatečně pohostili. Flašku jsme rozlili celou – teda “jen“ Jelcina – tvrdší jsem odmítla nalejvat… Mašličky jsme rozdali taky všechny, mlaďáci, kterým nebylo ještě osmnáct ani neházeli hloupé obličeje, když jsem řekla, že jim nenaleju a myslím, že si s chutí vzali chlebíčky… Dcera pak oběhla s malým sousedy, pak chtěli jít ještě k jedné holčičce (to už bylo z dohledu), tak jsem šla s nimi – mají štěňátka salašnického psa – nádhera… Nikdo nebyl naštvanej na počasí… Dcera se nejdřív schovávala pod stůl, ale po hodince vylezla a ke konci už nastavovala i zadek… Teď odjeli s manželem ke kamarádovi na kafe, tak jsem vytřela a poklidila a už sedím s nohama na stole. Takže u nás fajn:-). Kšanda

suodal
31.3.2013 v 10:33:22

Děkuji za další názory v této diskuzi

A ještě ji musím vytáhnout, protože mě docela zarazil na letošním hrkání tatínek Honzíkové spolužačky. Nemá rád Velikonoce ze stejného důvodu, jako většina přispěvatelek v této diskuzi…alkoholový smrádek z “mrskačů“ a dokonce mu vadí, že si i rádi na našich pozadích muži přitlačí.
Kvůli tomu Velikonoce nemá rád a sám ani nechodí…podotýkám, že to není žádný puritán ani tichošlápek a nikdy nezkazí žádnou legraci.

Znáte ve svém okolí nějakého muže, kterému toto nemilé velikonoční chování taky vadí????

Anonym
28.3.2013 v 13:35:05

ahoj jani;jen v rychlosti..pecu na velikonoce :-D
Lisi se v tom,ze se nemrska,takze syn pujde nekam hledat prouti na pomlazku :-D
Deti klepou na dvere,rikaji basnicky a prani..dostavaji penizky ,v hezkych barevnych “obalkach“..a coko vajicka,zajicky.. :-D
Vajicka se schovavaji i na zahradu..ci po dome a deti(nase)je hledaji..
Jinak je to stejne..dnes byl spenat ..ci neco zeleneho(hrasek je oblibeny skoro ke vsemu…polevky..)
Svatek je ned.a pon..
pece se..zdobi se(uz mam i vchod dvere)..pece se jehneci..ci kacena..kure..uzene maso..
A setkavaji se rodiny..i pratele..hodne lidi si rezervuje i mista v restauraci..
Meggii :-D

Anonym
28.3.2013 v 12:33:16

meggie, jak slavite velikonoce v UK?
Teda myslim, v cem se lisi od tech v cr.jana231

meggi41meggi41
25.3.2013 v 11:31:45

Katko;Matildo…nejste urcite jedine :-D jak jsem psala uz nize..velikonoce mame radi..tesime se na ne,nic neprehanim..ale napeceme..dnes jsem mela v planu uz “jarni“uklid..ale musim to odlozit..silna perioda me prevalcovala..
nachystame vajicka..na to se tesi nejvic mala..vzdy mam hezkou,barevnou vyzdobu..i kyticky pomalu i na wc :-D
vidim,ze jak to nam rodice delaji v dectvi(a nejen velikonoce),tak to potom my,prozivame; delame detem..a vim,ze tak to i oni budou prozivat,slavit,jednou,ve sve rodince(vidim to i u jinych lidi)
A jen k tem opilcum..a podobne..ja jsem z generace,kdy mam negativ.zazitky s opilci,spise z oslav MDZ.. :-( ale minulost je minulost..a jaky si to udelame..a jinak by jsme se z minulosti zblaznili..a to je vse k tomu..nebudu si “kazit“velikonoce..co bylo,bylo :-)
M.

„Domov je tam,kde na vas ceka laska“

Magda K.
25.3.2013 v 11:22:41

Já mám velikonoce v současnosti celkem ráda, jsou to hezké svátky jara, ale je fakt, že když jsem byla malá, tak vím, že u nás doma byl jeden velký blázinec. Nejdříve uklízení,vaření, pečení, zdobení…. V pondělí se pak dveře netrhly, chystaly jsme s mamkou strašně dobrot, chlebíčků, pití … Chodilo hrozně kluků, někteří se opili, ale otvíraly jsme, bydlíme spíš na vesnici a prostě by nám to bylo blbé. Ale roky mého dospívání byly hlavně pro mamku na nervy. Teď už je klid, přijde pár kamarádů a je to celkem příjemný den. Máme dva kluky, takže mě to nečeká v té podobě jako mé rodiče.

…mít největší štěstí v životě

MatildaMatilda
25.3.2013 v 10:19:26

Katko, vůbec nejsi jediná :-)

Velikonoce jsem jako holka vnímala dost podobně jako ostatní – docela mě to štvalo – že přišli strejdové, kteří páchli kořalkou a jen se třepali na to, aby mladou holku zlili voňavkou a vyšlehali… Ale třeba tradice, že táta už v pět ráno napouštěl vanu a já neměla kam utéct a jen jsem slyšela, jak ta voda teče… dneska se tomu usmívám a jako vzpomínka mi to přijde hodně milé, bylo to plné lásky a legrace…

Když mi bylo těch zhruba dvanáct roků, tak jsem se scházela už od rána od šesti hodin se svou nejlepší kamarádkou, buď jsme vyjížděly za město do přírody s batůžkem, nebo, když byla velká zima, tak jsme byly u ní doma, a její maminka nás statečně zapírala, že tam nejsme. Udělaly jsme si plno dobrot a trávily jsme bezva den s pohádkami v televizi. A pak jsme začaly docházet do turisťáku a to jsme každé velikonoce jezdili ven do přírody. Vzpomínám si na úžasné velikonoce u jednoho z vedoucích, na vesnici u jeho rodičů, my holky jsme všechny spaly v jednom pokoji a ráno jsme se před klukama zamkly, jenže jsme si předtím zapomněly dojít na záchod… :-)
Okno vedlo na dvorek, kde kluci už čekali u pumpy, až vylezem z pokoje… trvalo to asi dvě hodiny neustálého přemlouvání a halekání, nakonec jsme ty dveře přece jen musely otevřít a následovala úžasná honička po dvorku s kýbli plnými ledové vody, byli jsme mokří úplně všichni a dodnes se při té vzpomínce usmívám … :-) Pak nás maminka pořádně všechny nakrmila a jelo se vláčkem domů, nádherné velikonoce, s tím klukem jsem pak strávila úžasný půlrok… :-)

No a když se mi narodily holčičky, tak se velikonoce nesly jen v duchu rodiny, přišli dědečci, kteří nebyli opilí, tatínek nás ráno něžně vyšlehal vařečkou a my jsme mu daly obarvená vajíčka a plno čokolády, protože o tu mu hlavně šlo… :-) To už jsem prožívala velikonoce opravdu jinak, s dětmi jsme chodily do herničky tvořit různé dekorace, takže jsme si vyzdobily byteček jarní náladou a s tchýní jsme pekly různé dobroty…
Teď to vnímám ještě jinak – co se nám narodil Vladánek a bydlíme na vesnici, tak všechny tety a babičky v okolí čekají, až Vladánek dojde, takže vyráží s tatínkem na koledu a na maličkou pomlázku dostává mašličky a spoustu dobrůtek do batůžku, doma týden předem děláme výzdobu, malujeme vajíčka, dáváme obrázky do oken, necháme vypučet větvičky ve váze a ty pak zdobíme, vyrábíme věnečky, prostě čekáme na jaro, na velikonoce pečeme jidášky a mazance a koláčky a hlavně pořádáme rodinné sešlosti. No a na holky samozřejmě chodí místní kluci a holky se na to víceméně těší, není jim to nepříjemné, domlouvají se pak na odpoledne a jdou spolu ven… Takže tak to vypadá u nás, já se na Velikonoce prostě těším, neberu to jako nějaké zlo, i když z dětství ty vzpomínky na jelita po jalovci mám, naštěstí naše děti v dnešní době žádné surovosti nezažily…

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist