Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Vzdělání, škol(k)a » Prodloužit dětem dětství?Prodloužit dětem dětství?
moureckaMD
26.11.2012 v 10:08:14

Dnes vyšel článek na novinkách – Prvňáčci stárnou. Rodiče častěji oddalují nástup svých dětí do školy

Co vy na to?
Myslíte si, že je lepší dětem prodloužit dětství a dát je do školy o rok později?
Musím říct, že naše slečna šla do školy letos v šesti letech (šesat jí bylo o letních prázdninách) a je pravda, že v celé první třídě je jen ona a její kamarád, kterým je šest. Ostatní děti jsou sedmi až osmi leté. Docela mě to překvapilo.

Stránky: [1] 2 3
Pavlinkav
27.11.2012 v 23:53:42

Peťko, já si taky myslím, že je to v pořádku.

Jen to podle mě není žádná novinka, to jen novináři zaspali. Protože tato vyhláška platila už od ledna tohoto roku, pamatuju si, že ve školce na nástěnce to bylo, že ten, kdo je odklaďák, tak už platí školné. Že se rok osvobození od platby týká jen těch, co jsou “předškoláci poprvé“ (nevím, jak to napsat :D)

Petro, taky souhlasím. Odklad se prostě musí zvažovat u každého dítka individuálně a rozhodně tím neplýtvat ;-) Na zaškolení se prostě musí vychytat ten správný čas. Jde hlavně o sociální zralost.

…objevovat doteď nepoznané…

PetraPetra
27.11.2012 v 22:51:09

Konečně jsem se taky rozhoupala na pár řádků, i když jsem koukala už včera, ale večer jsem se k tomu pak už nedostala.

Jsem přesvědčená, že odklad má mít dítě, které prostě není na školní docházku zralé. Pokud na ni zralé je, je jedno, jestli se narodilo v září, lednu nebo srpnu.
Pokud je to se zralostí na hraně, tak bych se asi přikláněla spíš k tomu odkladu.
Dávat ale odklad jen kvůli tomu, že je dítě narozené o prázdninách nebo protože je drobnější postavy, mi přijde zbytečné, pokud nemá problémy v kolektivu, dokáže se domluvit s cizími dospělými, zvládá sebeobsluhu atd.

Tohle byl případ naší Majdy – 6 jí bylo v půlce srpna a ještě je celkem drobek. Ani ve školce ale nikoho nenapadlo, že by měla mít odklad – dokáže se o sebe postarat, co potřebuje, to si vyřídí, s ostatními dětmi vychází dobře, umí se prosadit, když je potřeba. A kromě toho (z velké části díky starší sestře) se už dlouho zajímala o čtení a počítání.
Nevím, jaké je přesně věkové složení u Majdy ve třídě, nejspíš tam bude nejmladší, ale ve vedlejší třídě jsou dvě holčičky, které jsou ještě o pár dní mladší než ona. Maminky znám a co vím, tak holky v pohodě zvládají.

Myslím, že spousta dětí v tomto věku už tu touhu po vědění má. Takže nějaké posunování školní docházky pro všechny mi přijde zbytečné.
Navíc teď už ta výuka probíhá o dost jinak než za nás, kdy jsme museli celou hodinu sedět v lavicích, nejlépe s rukama za zády. Co jsem se tak ptala, tak děti říkají, že ve škole je to lepší než ve školce.

No a k tomu prodlužování dětství – to mi přijde taky ujetý. Možná je to myšleno spíš tak, že vlastně i nastoupí do práce o rok později? stejně tak ale nechápu, proč spousta lidí mluví o tom, že jejich dítě šlo do školy o rok později, protože je narozené třeba v listopadu, ale to už je na jinou debatu, navíc je to spíš slovíčkaření. Jen mi to přijde jako stejný nesmysl jako “prodlužování dětství“.

…neustrnout ;-)

PeťkaPeťka
27.11.2012 v 20:25:29

Pavlinkav, je hrozné, ale myslím si, že hodně rodičů bude bohužel uvažovat i takto.
Já si myslím, že je platba školného v tomto případě v pořádku.

Pavlinkav
27.11.2012 v 19:42:33

http://www.novinky.cz/domaci/285938-opakovani-posledniho-roku-skolky-prijde-rodice-nove-az-na-tisicovku-mesicne.html

Že by reakce na tu lavinu odkladů?

Je fakt, že některé děti tím měly dva roky školky zadarmo… A ono to přece jen něco stojí. Ale pochybuju o tom, že by rodiče přemýšleli tímto způsobem – školku už budu muset znovu platit, tak hybaj raděj do školy ;-) :D

…objevovat doteď nepoznané…

MarinadaMarinada
27.11.2012 v 7:01:09

V cizině se sice chodí od 5ti let a odklady neexistují, ale zase si děti mnohem častěji nechávají v té samé třídě = nepustí nezralé dítě do vyššího ročníku (a spíš než k propadnutí bych to přirovnala právě k našemu odkladu).

Já byla ráda, že je dcera podzimní, protože sociálně zralá na školu byla skutečně až v těch 6 a půl letech. Odkladu bych se nebála, jen jsem teď viděla u brigádnice v práci, že pokud je dítě podzimní a má ještě odklad, tak pak je opravdu problém dokončit studium VŠ do těch 26ti let…

zuzina
26.11.2012 v 20:54:25

Dcera je červencová,do školy šla v šesti letech,shodly jsme se i s p. učitel. ze školky,že odklad by byl zbytečný,protože je zralá.Synovec je také červencový,ale pro změnu na školu zralý nebyl,takže měl odklad.Dcera je tedy ve třídě věkově nejmladší,ale naprosto vyrovnaná ,měli tam už nějaké děti co měly odklad,takže rozdíly byly a i přišli nějací propadlíci:-)
Jinak za nás se kdysi říkalo,že mládí, potažmo dětství se prodlouží studiem,ale tuším,že tenkrát se mluvilo i tom dalším,střední,nádstavby,vysoká….věční studenti :-)až s nástupem do práce končí ta dětská část života :-D

…láska na celý život :-)

ksanda.1MD
26.11.2012 v 20:41:02

Semelko, Pavlínko… přesně to mi prolétlo hlavou jako první – Kdo vymyslel, že se odkladem prodlužuje dětství? Také souhlasím v tom, že zbytečný odklad je stejné zlo, jak předčasný nástup do první třídy. No, pro mě jako pro matku, to bylo opravdu těžké rozhodnutí – říkala jsem si, že to mám vše nastudované, tak nebude problém… No, jenže jak se do toho dostanou emoce… Jsem ráda, že jsem se “přemluvila“ a malou do školy dala – malá je květnová – nemůžu říct, že by mi přišla na školu úplně zralá už v září a popravdě jsem si to celé září vyčítala. Teď už vidím, že jsem udělala správně – malá je ve škole spokojená, udělala veliký pokrok úplně ve všem – především v sociální oblasti, je vyrovnanější a i tu řeč jsme zvládli. Když jsem ji dnes sledovala při úkolech, tak jsem si zrovna říkala, že je to neuvěřitelná proměna – v září – neustálé dohady, bojkoty, vše v nepořádku… Dnes si vše přečte sama – co má dělat krásně udělá, já jen podepíšu a poslechnu si jak čte. Za chvilku má vše hotové a pak si do večera může dělat co chce. Nutno podotknout, že už si málokdy má potřebu jen tak bez cíle hrát třeba s panenkami – a když už, tak si vymýšlí různé úkoly…, hry pro ně… A když vidím, jak se děti ve škole učí – nemám pocit, že by neměly prostor pro hraní, učí se zábavnou formou, paní uč. je pouští běžně “proběhnout“, mimo to mají řadu aktivit i mimo školu… Takže prostě: pokud je dítě zralé – rozhodně ho nebude pořád bavit hrát si ve školce – zbytečně tam pak “zlobí“, nudí se a tak trošku ten rok “ztratí“. Jinak Pavlínko, myslím, že v těch devítkách spíš bude mít problém ten 15ti letý neb k sobě nikoho nebude mít – malá je ve třídě druhá nejmladší.

radka2
26.11.2012 v 20:08:10

většinou se ve světě nastupuje do školy v pěti letech. ale ta první třída je něco mezi školkou a školou, takový nenásilný přechod “ k povinnostem“. nejstarší měl odklad ze zdravotních důvodů, a hodně mi to později vyčítal. s mladšími si nerozuměl, pořád nějak “vyčníval“. kamarády měl ve vyšších třídách…

Anonym
26.11.2012 v 19:58:29

Ještě mě tak napadlo, to, že je to zrovna v šesti, je proto, že je to u nás tak zvykem, možná, díky tomu, jak jsou ty odklady čím dál častější, zrajeme pro diskuzi, zda nástup do školy neposunout na sedm let… Mmch, kamarádka žije v Turecku a tam se do školy chodí od pěti let a odklady tam tedy moc neznají. Kukačka

JarmuschkaJarmuschka
26.11.2012 v 18:42:28

Článek jsem nečetla (jen jsem na webu zaregistrovala název), ani diskusi.
Já to před dvěma lety řešila s holkama.
Ony jsou narozené v listopadu, takže jakýsi “přirozený“ odklad měly – nastoupily do školy a za dva měsíce měly sedm (já kdysi před lety taky).
Upřímně, kdybychom měly jen Lu, tak u ní budu o odkladu uvažovat – byla (a stále je, i když už méně) na mě více fixovaná, dodnes se dost stydí před cizími, je hravější, méně zodpovědná (a jak se rozpomínám, celá já)…
Školu zvládá (ale stojí mě to více úsilí, než v porovnání s Any.
Jenže – rozdělte dvojčata, pokud se jedná o zdravé děti, bez handicapu.

Podobné to má s dvojčaty kolega z práce. Taky, kdyby děti nebyly dvojčata, tak jedno by šlo do školy normálně a druhé s odkladem, ale takhle šly děti spolu.

Dávat odklad proto, že je to snad “pohodlnější“ pro rodiče, že se dítěti prodlouží dětství, že se tím zvýhodní – to mi nepřijde rozumné (i když dnes aby rodič hledal odvahu dát dítě do školy podle věku…)

…obavy i radosti až do smrti.

Stránky: [1] 2 3Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist