Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zdraví, nemoci, léčení » angína - pozná laik rozdíl mezi bakt. a virovou?angína - pozná laik rozdíl mezi bakt. a virovou?
keenspeedkeenspeed
27.5.2012 v 18:15:15

Ahoj, na prcka zřejmě něco sedlo. V týdnu už začal jakoby občas chrochtat, v noci víc chrápal, ale nekašlal. To až v noci v pátek. Na víkend byl u ex, prý se vzbudil s horečkou, že mu není dobře. Nevím jestli a kolik mu naměřili. Asi jen odhadem. Dnes ho přivezl domů, Ela jsem měřila, měl 37. Ale má trochu rýmu, sem tam pokašle, a zdá se mi, že jak má bílý jazyk, tak vzadu v krku je načervenalý.

Naposledy před měsícem naštěstí ATB nedostal, měl jen chycený nosohltan a trošku mu to šlo do ouška, měl jen ATB kapky do nosu.

Tak ale nevím, když bude v noci pokašlávat, chrápat, počkat zda mu vyskočí teplota nebo ne.. a jít hned k doktorce, nebo pár dní počkat a léčit sami? U dr. bych si jinak nejdřív řekla o CRP…jenže, jak ona hned z fleku pozná, že je to bakter. a má dát ATB nebo by to byla jen virovka? Když byl nemocný 2x, koukla vždy do krku, jasná angína a hned ATB, bez krve. Což už nechci dopustit. A zas pokud by mu vyšlo velké crp, asi by bylo lepší dát atb dřív, aby se mohl včas léčit, než čekat týden na domácí léčbě a pak teprve jít.

Jsem z toho pořád nějak zmatená, že má 1-2denní horečky jsem zvyklá, kvůli tomu jsme k dr.nikdy nešli, ale když se přidávají i ty další příznaky??

Stránky: [1] 2
keenspeedkeenspeed
28.5.2012 v 20:31:54

Děkuju za info.

Prcek teplotu nemá, hnusný nudle měl jen ráno a kolem oběda, jinak nic. Ted večer víc odkašlával, a v noci tedy kašlal taky, jak mu to šlo do krku. Jinak je v pohodě, nechala jsem ho na pár dní doma, tak snad bude ok.

Anonym
28.5.2012 v 20:27:11

pokud má na mandlích čep tak je to angína a jinak než atb to nejde…sama jsem angíny mívala 5x do roka a když jsem váhala s atb tak to bylo hrozný, angína od angíny horší až jsem nemohla ani jíst… dala jsem mandle pryč a je pokoj, ale dítěti bych to nikdy udělat nenechala – aspoň krční. Nosní mají pryč obě moje děti.

semelkasemelka
27.5.2012 v 22:21:09

zuzino, jasně, já jen že dotaz byl hlavně o angíně

taky jsme si zvládli projít zánětem průdušek, zánětem středního ucha, angínou a několikrát i neurčitou virózou, na kterou jednou bohužel musel dostat atb právě na základě vysokého crp (na to že má 2 roky toho prodělal dost). Máme skvělou dr. všechno mi vysvětluje, téměř na nic se nemusím ptát, když se ptám tak neremcá a odpoví.
Angíny jsou moje “osobní“ nemoc, jako dítě jsem ji měla pravidelně 2-3x do roka a navíc v létě, mamka mi stírala hleny z mandlí, abych se uzdravila rychleji (fuj to byl hnus), kdykoliv cítím, že se mi něco usazuje v krku stojím v koupelně před zrcadlem a s baterkou zkoumám, jestli se tam něco usazuje nebo ne :D i když ta bolest u angíny je trochu jiná než u virózy, na sobě to člověk pozná lehce, ale dítě nic konkrétního neřekne …

osobně bych po našich zkušenostech mrkla do krku, jestli to dítě umožní, pokud jsou mandle čisté jen zarudlé k dr. bych šla až by ty “teplotky“ trvaly týden (pokud nevyskočí nad 38), hlídala uši a teplotu … pokud by to dr. opět viděla na angínu asi bych si s ní promluvila o dalším postupu, naše dr teda začíná trochu plašit pokud by dítě mělo dostat během půl roku třetí atb. chrápání, kašel, rýma nemusí s angínou mít nic společného, od toho všeho ten krk může být zarudlý s tím může souviset i zvýšená teplota a může to být opravdu “jen“ viróza vzhledem k tomu, že je už bez teploty bych to na anginu neviděla ;)

já osobně nemám důvod naší dr. nevěřit, angína se z krku opravdu pozná, nicméně 2x Ospen za 3 měsíce by se mi taky nelíbilo

Anonym
27.5.2012 v 21:12:21

semelko tak jo jasné,když jsou ostatní klasické příznaky angíny,je to na místě.Já mám bohužel u malého zkušenosti spíše s průduškama,takže tam už jde o širokospektrá atb jak píšeš a atb dostáváme až při vyšších hodnotách.
ken a jak se držíte?
zuzina

keenspeedkeenspeed
27.5.2012 v 21:12:04

v lednu měl jedny ATb, už tady nemůžu najít, kde jsem psala jaké měl. A pak v březnu na 10dní Ospen sirup. Přístroj jak jsem zjistila v ordinaci má, ale v lednu dala ATB bez zjištění crp a v březnu přijela k nám domů, a hned psala Ospen…ale to měl El 40tky a byl k.o.

Před měsícem jen ty dutiny chycené, crp jsem si vyžádala a měl hodnotu 20, poslala nás na ušní, neb to vypadalo na malý zánět v uchu.

Uvidíme jaká bude noc, usnul v pohodě, na nic si nestěžoval, teplotu neměl, trochu chrápe, tak ještě jestli bude kašlat nebo ne.

semelkasemelka
27.5.2012 v 20:37:03

Míša měl při angině crp 27, dr. povídala, že to odpovídá právě té angíně.

Při hodnotách 50-60 se nasazují širokospektrální atb na blíže neurčený bakteriální zánět.

zuzina
27.5.2012 v 20:18:36

moje dcera měla nedávno něco podobného.Já to tipovala na na angínu jako prase,nemohla vůbec polykat ani mluvit,ale teploty jen zvýšené.Bylo to virové,pomohly zábaly,čaje,něco na cucání a šumivé calcium.
Někteří lékaři již mají v ordinaci přístroj na změ´ření CRP,kdy se odebírá trošku krve z prstu a do 10 minut je výsledek. atb se u dětí nasazují až při hodnotách nad 50-60 jak který mudr a dle ostatních příznaků.

…láska na celý život :-)

semelkasemelka
27.5.2012 v 20:15:32

že nedělala stěr je zvláštní ale atb se nasazují ihned po nálezu v krku, žádný odběry krve se nedělají

pokud si pamatuju na svá mladická léta tak jediná indikace k penicilinu byl nález na mandlích, nedělaly se stěry a nedělal se kontrolní odběr krve po dobrání atb. to by se v dnešní době dělat mělo, ale možná co lékař to jiná praxe

nicméně nález v krku je postačující k atb. není třeba dělat ani crp ani sedimentaci, stěr se dělá jen pro určení kmene a od toho se odvíjí zda atb brát 7 nebo 10 dní

angína je zrádná měla by se léčit zavčasu a hlavně by se měla doléčovat jinak hrozí recidiva
samozřejmě pokud se ti cokoliv nezdá, můžeš změnit lékaře nebo požádat jiného o konzultaci

keenspeedkeenspeed
27.5.2012 v 19:56:32

semelko – tak právě při těch 2x ATb co měl prcek, žádný stěr, žádný odběr,nic hned ATB.

keenspeedkeenspeed
27.5.2012 v 19:55:41

Lussy, náhodou ted vydržel ve školce 14dní :-) … právě že ted bylo sice hezky, ale do toho foukal chladnější vítr, a lítali jen v krátkým rukávu.

Bílý jazyk nemá celý, jen půlku od kořene a mandle mi přišly červený? Ale já tam prostě prd vidím. Na bolest v krku si nestěžuje nikdy. Teď ani neříká, že by ho bolelo bříško nebo něco jako minule. Teplotu má pořád k 37.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist