Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Tři děti v autě - jak rozumět zákonuTři děti v autě - jak rozumět zákonu
JarmuschkaJarmuschka
26.5.2012 v 0:15:04

Dneska byl výjimečný den.
Taneční odbor ZUŠ dnes prezentoval svoji celoroční práci.
Dopoledne v rámci výchovného koncertu žákům základních škol, v podvečer rodičům, ostatním příbuzným i veřejnosti.
Protože kamarádka, maminka jedné spolužačky, měla problém s organizačním zajištěním (doprovod dítěte), nabídla jsem se, že dcerku vyzvednu, spolu s mými dětmi zavezu, kam třeba a pak zase dopravím na domluvené místo.
Bydlíme mimo město a jezdíme autem, Fabií.

Již před časem jsem studovala, co o přepravě tří dětí říká zákon http://www.zakonycr.cz/seznamy/361-2000-sb-zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich-a-o-zmenach-nekterych-zakonu.html, studovala jsem i komentáře na stránkách BESIPu http://www.ibesip.cz/Detske-autosedacky/Novy-zakon-o-autosedackach.

§6 – Povinnosti řidiče motorového vozidla:
http://www.zakonycr.cz/seznamy/361-2000-sb-zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich-a-o-zmenach-nekterych-zakonu.html/i
A nabyla jsem dojmu, že pokud se mi dozadu nevejdou tři autosedačky (do Fabie fakt ne) a protože jsou všechny tyto děti starší 3 let (je jim sedm fuč), můžu spolužačku vézt vzadu mezi sedačkami připoutanou tříbodovým pásem.
Toto dělám fakt jen výjimečně, v rámci rodičovské výpomoci…

No a dnes mě stavěla policejní hlídka. Poprvé v životě (aktivně jezdím cca 3 roky).
Dali mi dýchnout (v pořádku), zkontrolovali papíry (v pořádku), zkontrolovali auto (v pořádku).
Ale nelíbila se jim přeprava tří dětí na zadních sedadlech.
Protože jsem nebyla schopná citovat zákon, nemám ve zvyku se dohadovat a navíc jsem spěchala na sraz před vystoupením dětí, odkývala jsem “přestupek“, odsouhlasila blokovou pokutu a na místě zaplatila 100 Kč (na potvrzení je napsáno, že se proti tomu nemůžu odvolat…)

Tak se tady ptám, jestli jsem to s tou přepravou dle zákona (citace viz výše) pochopila blbě já nebo ti holobrádci.
Chci to tedy ještě zkonzultovat s právníkem – jak by ten paragraf vyložil on.
A pak případně psát doporučený dopis (“odvolání“ či “rozklad“) na příslušná místa – i kdyby mi tu stovku nevrátili (to fakt přežiju), tak z principu a pro klid duše do dalších dní….

No a protože ta hlídka dělala bububu, předala jsem děti, honem letěla k choti pro podsedák a zbytek dne převážela jedno z dětí na podsedáku na předním sedadle – dozadu ho mezi dvě sedačky fakt nenarvu…

8O

…obavy i radosti až do smrti.

Stránky: [1] 2
Králíček4Králíček4
28.9.2012 v 20:02:54

Já někdy mimo syna vozím i vnučky,ale opravdu mě dá hodně velkou práci nacpat dozadu tři děti.Jedno je v sedačce,druhé na podsedáku a třetí v kolébce.Mít o nějaký cm auto užší,tak nemám šanci,mám oktávku.

JarmuschkaJarmuschka
9.6.2012 v 23:32:36

Tak jo, napařili mi 4 body… Je ze mě pirát silnic. 8O
Dle dalších konzultací (včetně několika řidičů z povolání a praktikujícího učitele autoškoly) jsem já dodržela zákon a příslušníci se sekli (dlouho přemýšleli, co mi napsat)

Nicméně dneska jsem převážila holky – Lu je ještě pod hranicí, Any už vyhovuje (já ji snad půjdu nechat převážit k doktorce a nechám si od ní vystavit potvrzení o váze).
Zítra je přeměřím.
Ještě to taky radši zkonzultuji, ale přikláněla bych se k názoru, že bych Any stále ještě vozila na podsedáku (dám záda pryč) – on bude ten pás lépe umístěn. A v případě nutnosti vézt další dítě by jej přenechala jemu.

…obavy i radosti až do smrti.

VirenkaVirenka
27.5.2012 v 9:07:47

Jinak můj osobní poznatek – cizí dítě nakládat nelze, pokud nemá v podpaží svůj podsedák a vejde se mi… Normální společenské vztahy to strašně komplikuje, ale kdo tu službu druhému dělá, vystavuje se při každé cestě možnosti postihu, zvlášť když nemám naprosté jasno o situaci ani já, ani stavějící policista… :shock:

VirenkaVirenka
27.5.2012 v 9:04:31

Tak nějak jsem se dobrala asi toho stejného, jako píše Semelka. Možná to přes net jde špatně, autoškolu jsem dělala v době, kdy platily výjimky (před r.2008), takže to nemám interpretované někým dalším, ale ve vyhlášce jsem nenašla nic konkrétního k tomu, že dítě, které se nevejde se sedačkou, je možné vézt jen s pásy (jaké – není uvedeno) a že může být též umístěno vpředu v zádržném systému odpovídajícím jeho věku a váze (nic o podsedáku jsem tam nečetla). Airbag pak ve vztahu k sedačce jedoucí v protisměru jízdy.

Co naprosto nevím, nakolik ten Jarmuschkou uvedený paragraf odpovídá tomu, že pokutu má za upoutání dítěte, jeví se mi to spolu nesouvisející. Druhá věc, i pokud bych si byla jistá pravdou, jak to vyložit policistovi, na místě přesvědčenému o opaku?

bamiskabamiska
27.5.2012 v 8:54:37

zádržný systém mi nic neříká :D

jasmu manža tvrdí, že tu stovku jsi dostala ty, že na tebe ten policajt byl hodnej, jinak že pokud by jsi neměla připoutané dítko(nebo blbě) tak tam je až 5 bodů tak možná proto jak tu píšeš o jiném odstavci nebo paragrafu ?

bamiskabamiska
27.5.2012 v 8:51:51

jasmu já to jen psala jako poznámku, mě je jasný že kvůli “cizímu“ dítku nebudeš měnit auto…kamarádka měla děti věkově blízko tak to řešila takto

Anonym
26.5.2012 v 23:34:50

zase nepřihlášená semelka :D

Anonym
26.5.2012 v 23:34:12

My jsme to taky kdysi studovali, třetí nejstarší dítě (starší 3 let) je možné vozit připoutané pouze pásem v autě bez autosedačky. Zda pás musí být dvoubodový a nesmí být tříbodový, to psané není.
Myslím si, že pokuta byla udělena neoprávněně.
Další variantou je samozřejmě zádržný systém pro třetí dítě na předním sedadle. Zákon ani vyhláška umístění zádržného systému neupravuje jinak než slovy dodržování pokynů výrobce.

JarmuschkaJarmuschka
26.5.2012 v 22:02:04

Bamisko, nebudu měnit auto kvůli tomu, že někdo ze známých občas potřebuje, abych ke svým holkám občas přibrala jejich dítě… já bych kvůli tomu musela přestavět i garáž, abychom se tam vešli s naším druhým autem – abych choť zajel a vyjel, když jsem já uvnitř (nemůžu kvůli tomu mít ani kombíka, i když ten větší zavazadlový prostor mi schází čím dál tím víc)

…obavy i radosti až do smrti.

bamiskabamiska
26.5.2012 v 21:53:23

no vepředu je to od té velikosti, s tím vajíčkem máš pravdu, já to psala nahonem odjížděli jsme zrovna…
mě vypadla velikost holek….ale dle mého vepředu ten podsedák být nesmí…tam od 12 a 150cm myslím tedy pokud se něco neměnilo :D

se ti nedivím že tě to krklo, ale spíš jen ten princip…

jo a kamarádka měnila kvůli tomu auto, u nás je to ok, jsou věkově od sebe tak se tam porovnaj

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist