Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Těhotenství a porod » rušení porodnicrušení porodnic
LienLien
15.11.2011 v 10:17:58

http://www.parlamentnilisty.cz/profily/clanek.aspx?id=9545

Mně osobně se to moc nelíbí, i když mám blízko velkou porodnici, ale nebudu mít tedy možnost výběru prostředí apod. A jistě ne každému obří porodnice vyhovují. Na jedné straně se brojí proti porodům doma na druhé se ruší porodnice, co si pak má člověk myslet. :-(

Stránky: [1]
LienLien
27.1.2012 v 17:54:38

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kdepak-tretina-v-cesku-skonci-40-procent-porodnic-varuje-lekarska-komora_223687.html

VirenkaVirenka
15.11.2011 v 16:48:38

Ahoj Lien :)

Díky tomu, co už se poslední měsíce a roky odehrává (spousta menších nemocnic se výrazně omezuje a řada oddělení se už zavřela), jsem na věc přestala myslet jako na problém mé profese, ale zajímá mě to jako prostého občana, který si v daních platí jakousi úroveň služeb. Co si asi tak já představuju, co opravdu mám, a jaký na to mám nebo nemám vliv.

Ohledně těch porodnic, článek v odkazu je lokální, tam to nevyzní v celé kráse. Pokud vím( vím jen to, co je v médiích), v současnosti se uvažuje o uzavření všech porodnic s méně než 800 porody za rok. Nejen že to v podstatě znamená vymizení všech domáckých porodnic s vyšší mírou osobního přístupu, že zůstanou jen obří porodnice, které už teď opravdu nemají volné kapacity, musí se rodičky velmi složitě registrovat a následně stejně netuší do poslední vteřiny, kde budou k porodu moci být přijaty. Ono to taky znamená smazání téměř poloviny českých porodnic z mapy. Redukce téměř poloviny (!!) znamená výrazné zvýšení dojezdové vzdálenosti k porodu. Ve velkých městech se zácpami nic moc, ale troufám si říct, že hůř je v malých obcích, protože silnice jsou v šíleném stavu. Nejen rodinný odvoz k porodu, ale i řidič sanitky má na špatné silnici co dělat, tohle nemůže situaci vylepšit. Nelíbí se mi to vůbec, ale dělat s tím jako občan, nějak to ovlivnit, to nemůžu.

Radka2 píše – nezbytné kroky,nejsou prachy. Jasně že je to pravda, ale je fakt omezení dostupnosti zásadní zdravotní péče správným místem k úspoře? Moje laické myšlení mi říká, že jako obyvatel obce (města) pokládám za důležité věci jako obchod, lékárnu – to reguluje zájem a trh, takže to máme. Potřebuju školu, nejlíp včetně školek i středních škol relativně v dosahu, nemám za optimální dojíždět na střední školy 40km a víc. To už je horší, to všichni víme, ale přece jen za cenu kompromisů se v dosahu nějak něco najde. Potřebuju doktora akutní péče, nějak v dosahu i doktora ostatních oborů. Hlavně myslím nemocnici, tam se ty těžší věci vždycky dostanou a musí vyřešit. Za maličkostmi jsme schopni dojet, to bych brala. Dítě se slepákem akutně běžícím jedoucí do nem. 60km mi košer nepřipadá a to vůbec, přitom redukce už příští rok se bude týkat mnoha lůžek dětských nemocnic. V našem kraji od uvedené vzdálenosti asi daleko nebudeme. Tohle mi přijde jako návrat do předválečných let, ne jako úsporný plán. Porodnice jsou v tom podobné, kromě toho, že historicky to nemá srovnání, porody byly nahnány do porodnic až v padesátých letech a právě pro dlouhé transporty a zvýšení bezpečnosti rodiček byly zřizovány místně dostupnější, byť menší porodnice. V současnosti je porodnost pořád přes 100 tisíc a pár let ještě bude, přesto půlka porodnic zavřít a v ostatních se lůžka navyšovat neplánují, diví se někdo?
Já to laickým rozumem nechápu, šetření ano, ale jak se to dělá, když přímou úměrou těch porodů tedy neubyde? Bude se brát jen ten, na koho se dostane? Co ten zbytek? Neobvińujte mě prosím ze šíření poplašných představ, prostě to jen nechápu a dobře vím, že už dneska rodičky v exponovaných oblastech jezdí tak dlouho, až rodí v zádveří nebo předdveří porodnice, kam nakonec dojedou. Jenom ta péče, která by měla pomoci zachránit je nebo dítě, jim jaksi na těch cestách kolem není poskytována a v tomto smyslu bezpečnější porod nerizikové rodičky v domácnosti se snad už konečně povedlo kriminalizovat – čili jaké to vlastně budeme mít možnosti?

Včera jsem náhodně rozklikla příspěvek psaný personálem podolské porodnice, kde zjistili, že jejich systém registrací k porodu způsobuje, že obrovské fronty čekajících žen se stavějí dřív a dřív, schopnost čekat celou noc získávala vrch. Pokusili se tedy o internetovou variantu způsobem – kdo stihne dřív, ten to má. Chápu potíže s přetížením Podolí, ale co se vylepší, když se zavřou dvě pražské porodnice a řada kolempražských?? Z hlediska klienta potřebného péče to nechápu.

LienLien
15.11.2011 v 11:42:12

no vzhledem k tomu, že si “léčby“ stejně většinou platím (nenavštěvuji pokud to lze klasické lékaře ani neužívám jimi nabízené přípravky), tak by mi to ani extra nevadilo, připlatit si když bych tam už musela, třeba právě při porodu.

Anonym
15.11.2011 v 11:40:12

mě se to taky nelíbí, ale…aby se nemusely rušit, muselo by být na jejich provoz. jak se budeš tvářit, když se nezruší, ale rapidně se zvýší poplatky ve zdravotnictví? protože jinak to prostě nejde.radka2

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist