Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » VD + KLUBko » Dlouhodobé diskuze » Puberta útočí :-DPuberta útočí :-D
zuzina
3.10.2011 v 12:41:36

Milé dámy,srdečně zdravím :-D
Jsem poučena,že puberta není nemoc,patří k normálnímu zdravému vývinu a musí se nějak přežít.Vím ze svého období dospívání,že děti své rodiče nechápou a my tenkrát nechápali je.Co nevím je,jak si počít s pubertou svých dětí :-)
Pojďte mě uklidnit,že v tom nejsem sama :-)

…láska na celý život :-)

Stránky: [1] 2
LussyLussy
15.10.2011 v 15:39:58

zuzi,
jo mě to taky máma řekla, že to jednou poznám až budu mít děti, jenže to jsem nevěděla o čem mluví:-)

Já sice začla hodně brzy,ale jak jsem si našla budoucího manžela, tak všechny vylomeniny přestaly. Normálně jsme chodili do kina, na výlety, na večeře a když moje spolužačky na střední zkoušely drogy, tak já byla ve stádiu, že jsem to neměla vůbec potřebu zkoušet, byla jsem “jinde“.

Ta důvěra je fakt důležitá, ale je to tak těžký.
Nesmíš vidět hned to nejhorší. Já třeba začla se sexem v 16, po skoro 1,5 letým vztahu. A to třeba se máma bála snad od 13 že přijdu domů těhotná. A to jsem měla právě pocit, že mě vůbec nezná, že nejsem tak blbá a bylo mi líto, že mi nevěří.

Na druhou stranu si říkám, že nade mnou byl často andělíček strážníček a můžu být ráda, že jsem to zvládla bez úhony.

zuzina
15.10.2011 v 15:30:01

Lussy moc díky za reakci.Taky se snažím si povzpomínat co bylo kdysi,čím jsem si procházela já s mojí mamkou.jedno z mála mi utkvělohodně v paměti,že mi vadilo,když dala najevo že mi nevěří :-( Taky jsem nebyla zrovna svatoušek,ale ač je to klišé,mě to chytlo ,,až “v šestnácti.zrovna takové věci jako kouření,alkohol atd..do té doby jsem spíš četla knížky,hrála na klavír,chodila do sboru a byla vzorňačka.Pak to ale opravdu stálo za to!Zatím jsme udělali s dcerou dohodu,zlepší známky a budu jí plnit její přání./nejde o materiální přání,ale právě více té volnosti/no a ona kamarádka se včera rozhodla,že atletiku taky zkusí,tak budou jezdit na tréninky společně.Jen doufám,že je to chytne tak nějak stejně a nedozvím se,že místo trenálu courají někde po městě :-(
ještě se můžu utěšovat,že když začala tak raketově,třeba stejně raketově skončí? :-)jenže když on ten strach o ni jako osůbku a celkově je fakt děsnej.Maminka měla tenkrát pravdu,že to poznám až jednou budu mít děti :-D

…láska na celý život :-)

LussyLussy
15.10.2011 v 13:55:17

Zuzi,
když to vezmu podle sebe, tak jsem měla docela dobrou pubertu. Ale máma šílela.
Od 11 jsem se chytla party, dělali jsme kraviny, tajně kouřili, ve 12 jsem se tajně opila (brčkem jsme vypili flašku rumu…), od 13 randila s klukala. Máma šílela, hlavně ta parta jí vadila, vyhrožovala, prosila, občas mi něco dovolila (třeba ve 14 na diskotéku, ale do půlnoci doma). Podle sebe můžu říct, že čím víc proti partě brojila tím víc mě to k nim táhlo a když mi řekla, že v žádném případě nesmím s klukem, který byl jediný z nás plnoletý a měl auto, nikam jet, tak první co bylo,že jsme vymysleli výlet a někam vyrazili.
No a ve 14 jsem si našla kluka a jsme spolu dodnes (17 let :-) )

A musím říct, že čím víc mi máma věřila, snažila jsem se jí nezklamat. Třeba mě pustila na tu diskotéku, já sice byla naštvaná, že musím být do půlnoci doma, tam to sotva začínalo, ale chápala jsem, že jiný holky si o tom můžou nechat ve 14 jenom zdát a čas jsem dodržela.

Dneska to člověk vidí jinak – tenkrát mi přišlo, že máma je úplně nemožná a zlá a nic mi nechce dovolit a dnes si říkám – no potěš koště, až bude Lůca ve 12 dělat to co já.

zuzina
15.10.2011 v 10:19:10

Tak si jdu ulevit a snad pro radu.Dcera se začíná nechávat ovlivňovat kamarádkama.Ve škole s přechodem na druhý stupeň letí v učení podstatně dolů.dělá že se učí,ale aby mohla ven tak to jen přeletí a tak nevím.Přestala jsem s ní pravidelně učívat někdy ve třetí třídě,byla jedničkářka.Cílevědomá zdálo se že je,teď vyloženě to nejnutnější a padla.jenže učení je více a zrovna když jsme ji namátkou vyzkoušela tak to celkem šlo.ale ze školy nosí trojky,poznámky za vyrušování.. :-(
Opravdu mám pocit,že mi nějak rychle dopívá,nálady se v ní bijí,už i na tu atletiku se přemlouvá a to jen pro to,že jsme s ní udělali dohodu,ať tomu dá ještě čas tento rok(sport ji baví,nechce se jí jezdit na tréninky,ale pak přijede vyloženě s vyplavenýma endorfínama a serotoninem.Opět vyměnila kamarádku,nebo spíše jsou tři v partě.s tou jednou kamarádí takřka od druhé třídy,jezdí i s jejími rodiči na bazén nebo mi brali ji sebou na výlety.No přistěhovala se holčina z města,maminka je dost zaměstnaná,takže holčina je dost ,,samostatná“.už několikrát jsme s dcerou řešila,že prostě mi fungujeme jinak a nechci ji nechávat toulat po našem městečku, aniž bych věděla kde je atd.Chápu,že se jí to moc nelíbí a zatím mě respektuje.ale já si připadám někdy jak saň,že jí to nebo to nechci dovolit,tak se to ve mě bije taky..Ovlivňovaly jste výběr kamarádů vašich dětí?a jde to vůbec?nechci se dopracovat k tomu,že mi bude raději lhát jen aby měla ode mě klid :-(

…láska na celý život :-)

Anonym
7.10.2011 v 16:41:28

Chce to dítě co nejvíce zaměstnat již od nižšího věku, myslím tím sport(fotbal, hokej, basket, box:)), dát ho k tomu na nějaký hudební nástroj, k tomu když bude chodit do školy, tak získá hodně různých kamarádů, ve sportu jsou děti uplně jiné, než v hudbě, tkž se naučí žít se spoustou různých lidí a své chování bude moct kontrolovat více než ostatní. bude mít větší přehled a puberta ho tolik nezmění ;) čím více pozná, tím více bude dospělý :)

ZavaZava
4.10.2011 v 9:30:38

Malování nás minulo, i ve 20 si Lenča akorát hodí čočky do očí, šmrncne řasenku a jde. Naštěstí nebyla na ZŠ ve třídě sama, byly výběrová třída, nevím, jestli je to spojené s IQ, ale bylo tam víc takhle “nenormálních“, takže nevybočovala. Ale když občas vidím na Facebooku spolužačky Honzy, tak se nestačím divit. Asi to teda normální je.

Holky, hlavně ty slečny svoje poučte, že není kam spěchat v sexu. Ony se cítí dospělé i v tomhle směru a aspoň já jsem to směřovala tak, že ošidí sama sebe o to nejhezčí, co už pak nikdy nevrátí. Období na ZŠ je období chození za ruku a letmých políbení. Celý život se pak vzpomíná na tyhle lásky. A stejně tak jsem poučila i Honzu, ať není ten, který o tohle holky obírá. No, nedávno chodil s 13tiletou slečnou, tak to jsem mu musela vysvětlit i paragrafy a podat vysvětlení, že do toho spadá i “osahávání“. Nevím, jestli něco takového proběhlo, ale pro jistotu. A navíc i holka, která se tváří, že jí to dělá dobře nebo aspoň jí to nevadí může potom podat trestní oznámení. Dneska jeden neví:-)

S heslem: Ať to přežijem!

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

zuzina
3.10.2011 v 23:04:39

Jéé holky to se tak dobře čte :-)
Tu řasenku samože má,poučena i odličování,takže už je to na ní.melír ani barvení zatím nechce,odstrašována příklady jak se ničí vlasy :-)takže princip jako u tebe suodal :-)S těma nohama už taky usoudila,že je to řehole,ale já ji varovala :-D
Měnění nálad asi není třeba komentovat,někdy zlatá,někdy na zabití s prominutím.
Ještě mě tak napadlo,nedávno jsme měly chvilku povídání a vyptávala se mě na drogy,začala přes kouření,kolik spolužáků normálně kouří a přešlo to k marjánce apod.I byla jsem překvapena že toho ví víc než jsem čekala.z druhé strany je vidět,že informace se linou ze všech stran./o sexu jsem probrala jen základy/
Právě jak jsem psala předtím,snažím se vybavit co jsem si přávala aby mamka v takových situacích říkala,ale asi je to fakt těžké.Zatím jsem ráda,že je cílevědomá,občas nervní,ale jinak je to šílené jak se mi mění v slečnu.No a co na ty změny manžel až příště.Jak to nesli nebo nesou vaši chlapi,že děti nejenže mají svůj názor,ale i si za ním stojí?

…láska na celý život :-)

suodal
3.10.2011 v 21:28:05

Ahojky Zuzi, netruchly….řeším ty stejné problémy s Domulou (12). Fakt si nemyslím, že jsem matka puritánka, ale…prostě mi příjde stejně jako tobě, že ty holčiny někam spěchají.

Když v šesté třídě řasenka, co bude v sedmé a co … raději pokračovat nebudu :-)

Melír držím na uzdě tím, že co si ty holky/nebo Domča na sebe dají, až se budou chtít líbit klukům…no zatím to funguje.

Řasenka znamená odličování a to kvůli atop. ekzému zatím zakázáno…zatím funguje.

Jak dlouho to ovšem bude fungovat to nevím. Ty melíry a líčení u nás není zas tak hrozný…je to ve fázi “zkusím a třeba to vyjde“.

makinea
3.10.2011 v 20:51:04

Zuzino, tak já sice radu nemám, ale ráda si počtu, co napíší ostatní.
Mám podobný pocit jak ty. Dcera má 7,5, je ve druhé třídě a nalakované nehty nejsou u jejich vrstevnic žádnou výjimkou. Taky jsem uvažovala, jestli bych jí to měla nebo neměla dovolit, nakonec jsem dospěla k tomu, že vlastně o nic nejde a když to nevadí ve škole ani paní učitelce… I se párkrát namalovala, ale jen doma nebo u kamarádky. Naštěstí je to zatím u ní něco, na co si občas vzpomene, ale spíš výjimečně. Já jsem si nakonec řekla, že toto ničemu nevadí, neškodí, tak jí to zakazovat nebudu. Jsem ráda, že lítá po venku a dovedou se s dětmi zabavit, hrají normální hry, s nalakovanými nehty staví bunkry :) atp.

Když si vzpomenu, tak za nás to bylo tak, že na základce to netolerovali učitelky. První pokusy o barevné vlasy, nehty, byly tak až v té osmé deváté třídě a to jen u největších rebelek.
Vzpomínám si ale ještě moc dobře na ten pocit, když všichni něco měli nebo mohli a já ne. Nikoliv z finančního důvodu, ale z principu. Nějakou dobu to dítě zkousne, ale pak už mě to hodně štvalo a hodně věcí jsem dělala natajno. Třeba i oblečení jsem si převlíkala. Z domu jsem vyšla v hnědých manžestrákách a nějaké halence a u kámošky v paneláku jsem se na chodbě převlíkla do něčeho normálního na co jsem si potajno našetřila a koupila. Nevím, kolik mi bylo, možná tak těch 11, 12. A přitom si říkám, že o nic nešlo.
A snažím se na ty své tehdejší pocity nezapomínat a říkám si, že jestli bude mít namalované řasy nebo ne, je pro mě míň důležité než to jestli ke mně bude mít důvěru. (I když si nedělám iluze, že se v té nejtěžší pubertě budu dozvídat všechno). Ale říkám si, proč být autoritativní ve věcech, kdy nejde o nějakou morálku, ale prostě jen o věc vkusu a vzhledu.

PadméPadmé
3.10.2011 v 20:22:01

Ahoj Zuzi, tak to vím docela určitě (no, spíš naprosto přesně!), že “v tom“ nejsi sama ;-).
U nás sice puberta útočí v jiném duchu, protože mám doma kluka, ale ten pocit mám úplně stejný jako Ty. Má takové “výkyvy“ (nevím, jak jinak to napsat), že by mě z něho “kleplo“ ;-). Někdy je zlatý, hodný a milý a jindy je na roztrhnutí vejpůl ;-). Někdy se chová tak, že bych mu hádala 7 let a někdy je jak 17letý pubescent. V takových chvílích si jen v duchu říkám: “jen to přežít“ :-D.
Jde to všechno strašně rychle kupředu, můj syn ví věci, o kterých já v jeho věku neměla ponětí. Prostě to tak je a nic s tím nenadělám. Ono dost dobře nejde to dítko vyjmout ze současnosti a snažit se ho vychovávat “postaru“. Takže já se spíš snažím být rádcem a průvodcem, mám tím na mysli – že se snažím korigovat, usměrňovat, vysvětlovat… a dodržovat jakási pravidla… aspoň mít nějaké ty “mantinely“… ;-)

No a k těm děvčátkům… stejně jako Ty je vidím jako malé holčičky… ale ono už se “to“ v nich probouzí, vídám docela často holky s řasenkou či stíny, s laky na nehty, omelírované vlásky… Tvá dcera to vidí okolo sebe a teď je ve věku, kdy nechce vybočovat, ale “zapadnout“. Asi se budeš muset oprostit od svého úhlu pohledu a snažit se na to nahlédnout jejíma očima…
A upřímně – ta řasenka mi nepřijde tak “strašná“… myslím, že bude hůř :-D.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist