Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zdraví, nemoci, léčení » PUPEČNÍKOVÁ KREVPUPEČNÍKOVÁ KREV
Pavca31Pavca31
28.7.2011 v 18:33:17

Moc ráda bych znala váš názor na odebrání pupečníkové krve při porodu a její uskladnění v bance.Máte s tím někdo zkušenost ,nebo popřípadě nějaké informace.
Do jakého věku dítěte se dá použít a jestli ji může využít jen to dítě a nebo popřípadě v některých případech i jeho vlastní sourozenec?

Stránky: [1] 2
Anonym
11.9.2012 v 11:25:58

Ahoj Pavčo, pupečníková krev se dá buď darovat – to je bezplatné a ztrácíš tím nárok na svou pupečníkovou krev. Bude poskytnuta anonymnímu příjemci. Ten systém anonymního dárcovství funguje celosvětově. Momentálně odebírají 3 porodnice – Česká Lípa, Slaný a Thomayerova v Praze. Pak je možnost si pupečníkovou krev uložit pro vlastní potřebu, u soukromé společnosti – rodinné banky. Za to se ale platí. Výhoda je, že tento typ odběru je možný už téměř v každé porodnici. Legislativně by to mělo být v pořádku, jsou na to zákony, kontroluje to stát. Banka se zaručuje, že životnost buněk je minimálně 20 let, ale prý ty buňky vydrží daleko déle, i celoživotně. Problém je s počtem odebraných buněk, někdy se odebere míň, takže by to stačilo jen pro transplantaci do určitého věku. Většinou se při zpracování zjišťuje přesný počet kmenových buněk a vypočítá se, do jaké hmotnosti pacienta by to bylo použitelné. U zhruba 1/3 odběrů odebrané množství buněk postačí až do dospělosti. Moje známá si to nechávala uskladnit, a podařil se jim odběr do 73 kg. Buňky se dají odebrat ještě navíc přímo z placenty, pak je jich víc. Ale je to zase o něco dražší. Výhodu to má v tom, že máš uložené buňky jen pro svou rodinu a pro dítě jsou to jeho vlastní buňky. Pro sourozence se buňky dají použít taky, ale jen v případě, že se geneticky shodují. To se dopředu běžně nezjišťuje – je to vlastně taky dárcovství, ale v rámci rodiny. Zjišťovalo by se to až v případě, že by dítě onemocnělo a hledal se pro něho vhodný štěp.

Anonym
25.11.2011 v 10:29:29

Ahoj Lien, já bych měla strach být hrubá na svoje zlé myšlenky, co když se někde nahromadí a pak mě to dožene jako bumerang? Většinou je to tak, že čím víc je zaháním, tím víc dotírají :-( O tom darování – já jsem darovat nemohla,kvůli štítné žláze, ale aspoň jsem se stala kmotrem dárcovského projektu – je to na těch stránkách http://www.pupecnikova-krev.cz.
Za každou registraci získá něco málo Kapka naděje, tak snad jsem aspoň takhle přispěla na dobrou věc.
Marianna

LienLien
25.11.2011 v 8:11:25

mariando, tak když se na to budeš dívat takhle “jestli si nepojistím auto, nabourám“, tak to je fakt lepší se pojistit :-P

Katastrofické myšlenky samozřejmě mám, když už jsou nadmíru dotěrné, tak jim musím vědomě říkat aby odešly, párkrát se musí člověk soustředit a pak už to tak nějak jde lépe a samo. Takže já jim většinou říkám, “ale dej pokoj, vypadni, copak to meleš za nesmysly,už jsem ti říkala zmiz, a i kdyby se to stalo, tak co mi pomůže, že o tom teď budu přemýšlet, jdu myslet na něco jiného….“

No trošku psycho, že

O tom co píše ježeček vůbec nevím, o darování někomu jinému

JežečekJežeček
25.11.2011 v 0:13:06

Mě zajímá využití pupečníkové krve, jsem pro darování. Jen je nevýhodou, že to neprovozuje každá porodnice. A co si budem povídat, jen málokdo může vybírat do které porodnice pojede, když to příjde nečekaně :-) Docela pěkně je o tom psáno na stránkách Kapky naděje.
Co se týká vlastního upotřebení, tedy do zásoby uskladnit, tak to už tak nějak je mimo. Možná se bude hodit a doufejme, že ne. To je otázka všeho, co si kupujeme nebo děláme do zásoby. Nevidím v tom nic špatného, ani myšlenky, že když už mám lék, tak to určitě budu i nemocná. Tohle vůbec neřeším, protože finance, které jsou pro uskladnění potřebné, jsou pro nás nereálné. Takže to beru jako darování krve. Daruji, protože někdo potřebuje. A když budu potřebovat já, tak třeba se někdo najde, kdo mi bude moct pomoci. *

Anonym
24.11.2011 v 14:59:05

Ahoj Lien,
možná máš pravdu, u mně to ale funguje naopak :-(
Kdybych si nepojistila auto, 100% se vybourám. I u maturity jsem si vytáhla jedinou nenaučenou otázku.
Jak zacházíš s dotěrnýma katastrofickýma myšlenkama?
A pokud je nemáš, jak to děláš? :-)
Marianna

LienLien
23.11.2011 v 12:03:23

teda já až po takové době vidím, že je o mě řeč :-(

pavco, nevím o tom nic, je mi taková věc proti srsti, zároveň mě k ní nikdo nenutí, takže se o to vů¨bec nezajímám, to proti srsti je pouze vnitřní pocit, nemám k tomu žádný objektivní důvod, protože jsem si o tom nic nezjištovala, podobně jako umělé oplodnění, neznám jeho rizika ani výhody, je mi proti srsti, nestarám se o něj.

….můžu jen říci, že většinou to, čemu se chce člověk vyhnout přijde, protože to živí, dává tomu energii, proč se připravovat na něco, co nechci aby přišlo, už akt samotné přípravy znamená přijetí faktu, že se to stane….

Anonym
23.11.2011 v 11:16:08

Ahoj, já jen vím – tady z těch stránek:
http://www.pupecnikova-krev.cz, že odborníci – a to zastánci darování, ale i zastánci odběrů pro sebe za peníze se domluvili na společném postupu. Podle mě jde o to, že se dá použít ta vlastní krev i ta darovaná, jen se to u různých nemocí liší. Na tom odkaze by měly být podrobnější informace.
nepřihlášená Marianna

Anonym
29.7.2011 v 10:19:11

Díky Lussy,ale tohle jsem už právě četla jinde a i od té banky mám brožurku,,

Ale já jsem právě chtěla slyšet i názory co si o tom myslí ostatní a ocenila bych třeba názor Vierenky,která se v tom určitě vyzná..(ale vím že je pracovně vytížená,takže tady moc není))

Názory bank jsem už četla,,ale nedozvěděla jsem se ,jestli mohou využít i vlastní sourozenci v některých případech.
Ale asi to špatně i vysvětluji,,má to i proti a to bych ráda ,,kdyby někdo o tom tady něco věděl a napsal.
Napadla mě třeba Lien,,ta se o spousty věcí zajímá.

Nepřihlášená PAVCA

LussyLussy
28.7.2011 v 22:58:36

Ježiš, já tam nedala odkaz:-)
http://www.vasedeti.cz/zdravi/tipy-pro-zdravi/pupecnikova-krev/

To víš, že firma, která se živí odběrem a uchováváním ti to bude jen chválit. Já nevím, co jsem koukala na ten odkaz té firmy, tak podle mě je to využití hrozně omezený.

Pavca31Pavca31
28.7.2011 v 21:39:19

Já už něco o tom četla,ale né až tak moc,,,ale mě jde hlavně o to jaký na to máte i názor,páč jsem četla názory i proti,,např,že se to množství dá využít jen do třiceti kil,někteří to prý neschvalují kvůli zakodovaným nemocem ,který jsou v té krvi už zakodovány,
tak jestli o tom někdo nevíte více,,

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist