Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Kapesné a pokladničkaKapesné a pokladnička
JarmuschkaJarmuschka
22.10.2010 v 9:54:22

Za nedlouho budou mít moje holky šest let, jsou v posledním oddělení školky, po novém roce jdeme k zápisu (a za rok snad do školy…)
Před oslavou narozenin řeším, co holkám dát.
Tak jsem si říkala, jestli už by nebyl čas na pokladničku.
Kapesné holky nemají, na to je, myslím, ještě čas, než opravdu začnou chodit do školy.
Ale pokladnička – tu a tam už mají nějaké drobné, holky na ně nemají “pevné“ místo.
Když jsem toto téma nadhodila včera doma, manža reagoval, že jim tím zkrátím dětství. A že třeba kapesné měl on až na gymplu. To, že byla “poněkud jiná doba“, nechtěl slyšet.
Tak bych ráda slyšela (četla), jak je to u vás.
Jak o dětských pokladničkách, tak i o kapesném (i když zrovna to kapesné se tu již nejméně jednou probíralo).

Já si třeba ze svého dětství pamatuji, že v době, kdy jsem chodila do školky (chodila jsem vlastně jen jeden rok, před nástupem do školy, před tím jsem jako dítě ze silného ročníku musela být doma s mamkou na mateřské), měla jsem jednoduchou peněženku ve tvaru kočičí hlavy, byla fialová, na zip. A přesně vidím kočárek-sporťák v předsíni, kde jsem měla uložené poklady a mezi nimi jsem po nějaké době objevila tu peněženku a že byla naditá drobnými…
Kapesné jako takové jsem začala dostávat až s nástupem do první třídy (závratných 5Kčs na měsíc (o; )

…obavy i radosti až do smrti.

Stránky: [1]
PadméPadmé
23.10.2010 v 11:31:53

Ahoj Jarmuschko, u nás je několik pokladniček a několik peněženek :-)))
Malý dostal svou první pokladničku od babičky, když byl cca tak velký jako Tvoje holčičky. Dostává od našich – od mých rodičů – mince (20 nebo 50 Kč), tak si je tam odmala střádá.
Potom dostal peněženku ode mne, neb šel do školy a potřeboval u sebe občas nějaké korunky, tak aby to nenosil po kapsách.
V průběhu let jsme se nijak nedomlouvali (v rodině), takže dostal peněženku od mé neteře, od mé sestry … :-))

Má prostě “svoje“ korunky a s těmi si hospodaří sám. Kupuje si např. horkou čokoládu (po tréninku), komiksy (Tintinova dobrodružství) nebo počítačové hry, naposledy si sám objednal dvě knížky (což mě mile překvapilo a potěšilo).

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

Paťka
22.10.2010 v 18:16:13

Naše malá má kasičku asi od čtyř let.Peníze jí dává manžel, tak jak se mu chce a já taky, když mě to napadne.Vybírá tak 1x za rok na nějakou hračku.Včera jsem jí to počítala a má tam 1200,.

marika81
22.10.2010 v 15:19:37

Jarm, tak malá má kasičku snad už od dvou let, naši jí třeba cpali nějaké drobásky a kam s něma, že?? Tak se jí koupila pod stromek kasička a do toho střádá jen korunky, dvoukorunky, pětikorunky, jinak jsme jím pořídili kasičky neotvíratelné a do těch jím hážeme přebytky z naších peněženek, deseti, dvaceti kačky…………takže tak u nás……..za mě sem kasičku ani pěněženku neměla, nebylo z čeho střádat:-)

PeťkaPeťka
22.10.2010 v 11:44:52

Tak pokladnička je super věc, zvláště pro maličké děti. :-)))
Mám známou, ke které když přijdeme, ještě se ani neposadíme a už jejich děti ve věku 2 a 4 roky přiběhnou s pokladničkou. No a nedejte, že? :-)) Na tuto návštěvu pouze s drobáskama v peněžence. :-)
To jsem sice odbočila, ale Jarmuschka jistě promine.

U nás má i mladší pokladničku, tuším asi od 5ti let. Střádá si tam drobásky a jednou za čas to vyměníme a pak si jde koupit něco většího. Zbytek korunek jí doplatíme. Cítí se při tomto nákupu hrozně důležitě. Kapesné tedy ještě nemá.
Starší měla kapesné myslím od druhé třídy.

ŠárkaŠárka
22.10.2010 v 10:50:01

Ahoj Jarmuschko;-)
Kapesné mají obě naše děti, Luky dostává už od první třídy. Vzhledem k tomu, že všechno potřebné mu kupujeme zvlášť, sladkosti a podobné věci též, takže kapesko má čistě jen pro svoji potřebu, semtam si vezme drobné na pití v automatu ve škole. Ale…šetří si ho na některé dražší věci, na které mu pak přidáváme (tuhle chtěl cosi do Play-stationa), nebo z něj kupuje dárky k narozkám, na Vánoce, apod. V první třídě míval 50,- kč na měsíc…pak se to pomalu zvyšovalo a teď v sedmičce má 200,- na měsíc + kredit do mobilu za 200,-Kč.
Anulka ještě kapesko pravidelné nemá, ale kasičku už jo, asi dva roky;-) takže, když něco od někoho dostane, “suší“ si to v kasičce sama a když se jí povede zahlédnout ve městě kolotoče, hned ví, kde ty kačky utopí..
Jinak, já kapesné nedostávala, ale třeba na zmrzlinu nárazově jo, a když jsem byla hodně šikovná a spořivá, ušetřila jsem si i 2,10 -Kč na tři kopečky:-))
Na intru jsem mívala 50,-kč na týden a na privátě později 100,-Kč na týden (kvůli nákupu jídla, které na intru bývalo v ceně ubytování)…

zuzina
22.10.2010 v 10:43:55

Že se ještě vrátím,dcera začala právě šetřit až když jsme zavedli měsíční kapesné.Jakoby jí to bylo líto měnit,než když dostávala týdně.To vyfičelo skoro hned.Ale je fakt,že i když nemá nějakou horentní sumu-200 na měsíc,tak už asi zná hodnotu peněz.Tak si třeba vybere boty a protože je ničitelka konkrétně bot,tak já jí řeknu koupím ti do 600 a pokud chceš jiné,tak si to doplatíš.Stejně jí paj koupím věršinou i něco navíc co třeba nebylo v plánu:-D.A je fakt,že časopisy,sladkosti a já nevím co ji kupuju.Pokud peníze nejsou a chce další časák,tak to má ze svojeho.

…láska na celý život :-)

bamiskabamiska
22.10.2010 v 10:05:58

no jasmu musela jsem se usmát tvé poznámce manžela já také měla kapesné na gymplu a to 25kč na týden, ale jak píšeš je jiná doba….kluci mají pokladničku od té školky dávali si tam korunky od babiček a něbo nějakej šesták od nás….ted si šetří sem tam z kapesného nebo co dostanou k svátku stále…Větší si z toho má v plánu koupit značkovou mikinu a nechat na zed nastříkat grafit, nebo si přihodili na brusle atd…já zrovna tím názorem že si zkazí dětství se nestotožnuju aspon malinko budou mít představu o hodnotě pěněz a pokud si naspoří a budou si moc za to něco koupit tak je to pro ně krásná odměna….kluk v 8 má 100kč na týden….menší ve 3 má padesátku na týdeń, větší umí pošetřit, malému dávám 10kč denně protože to udáví během jednoho dne, al eje fakt že mu to tak dávám třetí rok, tak bych mohla možná zkusit mu to dát najednou at se začne snažit..takže dík za důvod k přemýšlení….

zuzina
22.10.2010 v 10:02:31

Jarmuschko máme dost podobné vzpomínky:-)Taky jsem měla pěněženku na poklady:-D
Pokladničku dcera dostala jako předškolák.ale to neměla pravidelné kapesné,to jsme zavedli až ve škole.Napřed menší částky a postupem věku se zvyšuje:-(Dostala ji myslím na vánoce,takový domeček na klíček a měla z ní velikou radost.

…láska na celý život :-)

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist