Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » dědictví



dědictví
LienLien
13.8.2010 v 11:56:55

Chtěla bych se zeptat, na koho připadne majetek v případě úmrtí člověka, který nemá ani manžela ani děti. Zda rodičům, nebo sourozencům, nebo jiným příbuzným popř. někomu zcela jinému?

Stránky: [1]
radka2
13.8.2010 v 13:53:58

když nejsou děti ani manžel, pak dědí rodiče, když ti nejsou, pak sourozenci a ti, co žili ve spol. domácnosti.pokud ani ti nejsou, tak další příbuzní, pokud ani ti, tak stát. nejlépe je to vyřešit závětí.

ZavaZava
13.8.2010 v 12:14:42

V článku: http://www.pravnik.cz/a/123/dedeni-ze-zakona.html je uvedeno:
Nedědí-li zůstavitelovi potomci ( vnuci, pravnuci), dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Ve druhé skupině je na prvním místě manžel, jehož vážnost je vyjádřena i určením velikosti jednotlivých podílů, kdy dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví. Dále v této skupině dědí zůstavitelovy rodiče (případně vzhledem k § 63 odst. 1 zákona o rodině osvojitel) a dále osoby, které musí splňovat buď podmínku ročního soužití se zůstavitelem s péčí o společnou domácnost nebo musí být odkázáni na výživu zůstavitele, přičemž tato výživa nemusí být jedna ze zákonem vyjmenovaných. Co se týče podílů, v případě že některý z dědiců v této skupině nedědí, přirůstá uvolněný podíl zbylým dědicům poměrně.

Sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem ve spol. dom. po dobu jednoho roku jsou až ve 3. skupině.

Článek je z roku 2002, ale zákon je stejný: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast7.aspx

Nevím, jak se prokazuje, že někdo s někým žije ve spol. domácnosti. Při přechodu nájmu obecních bytů je třeba být v bytě přihlášený na služby, příp. tam mít trvalé bydliště (není podmínka) nebo zajistit svědectví dalších osob z domu. Popelnice se platí jmenovitě, možná by to mohl být důkaz?

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

Stránky: [1]



Co nového na VD?

  • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
  • Nové diskuze za posledních 7 dní
  • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
  • KLUBko - uživatelský účet



    Zaregistrovat se
    Zapomněl/a jsem heslo

    Přečtěte si nové komentáře

    Nepřehlédněte

    Náš tip

  • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
  • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

  • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

    © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist