Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » PRÁCE JAKO OSVČPRÁCE JAKO OSVČ
JÁJA76
19.4.2010 v 21:25:05

Chtěla jsm se zeptat Vás ,které-kteří máte podobné zkušenosti..naskytla se mi příležitost na práci ,ale podmínka je jak OSVČ..co se týče ŽL to je asi celkem v poho,ale co se chci hlavně zeptat je…,jak se mám pojistit u koho a jak a kolik,v případě nemoci..?Vždy jsem pracovala jako zaměstnanec a nyní je to pro mě nové..nikdy jsem se blíže o toto nezajímala..Prosím poraďte..vím,že jako OSVČ se musí člověk starat sám o sebe,dovolená nemocenská nikdo nic neplatí,to si člověk musí naspořit..,ale může se stát ,že bych byla na paragrafu či nemocenské třebas dlouhodobě..a co pak ,bez koruny zůstat nemohu..???Děkuji moc!

Stránky: [1] 2
slepenina
21.4.2010 v 15:17:45

Já to v roce 1992 slyšela zdůvodněné tak jak jsem psala. Bylo mi řečeno, že jako podnikatel můžu i v době nemoci dítěte tuto činnost vykonávat.

radka2
20.4.2010 v 21:27:31

důvod proč podnikatelé nemají očr nemá nic společnýho s podnikáním, ale že odvádí mnohem méně, než je do socka odvedeno za zaměstnance.

slepenina
20.4.2010 v 18:04:14

Není to vůbec jednoduché být OSVČ, manžel je a já mu dělám vše zadarmo kolem jeho podnikání a stejně to není nějak moc. On když vše poplatí tak toho moc už na jeho žití nezbyde, ale je pravda, že opravdu má určitou volnost o proti zaměstnání, ale to se asi Tebe netýká, měla by jsi pořád stejně práce a tu dovolenou by pak nic nezaplatil. Manžel pracuje se synem a ono vše zaplatit a pak ještě nakoupit nějaké stroje např. tak to už je opravdu spíš o přežití. Určitě nyní to hodně dělají zaměstnavatelé, že se zaměstnanci rozvážou pracovní poměr a on pak dělá na ŽL, aby ušetřil na těch platbách na soc. a zdr.. Jinak nemocenské si můžeš platit dobrovolně a i kolik chceš, ale u podnikatelů jak píše Radka2 ošetřování se neproplácí, původní důvod je ten, že podnikatel tu činnost provádí většinou doma a nezajímá je zda má trvalý výkon nebo provozovnu jinde než je trvalé bydliště. Já nedávno i četla, že když někdo chce mít těch 300 korun denně na nemocenské, že pak musí platit ze základu a to dost větší než je ten minimální. Já manželovi a synovi platím nemocenské a je dobrovolné, ale pak z toho je hodně málo. Já to spočítala manželovi, že aby se pořádně uživil i s placením těch různých plateb tak by musel mít měsíčně vyděláno 20 tisíc a to by se pak dalo uvažovat o tom, že si i něco vydělá. Podle mě je to tak minimum co by si měla OSVČ vydělat.

Anonym
20.4.2010 v 17:27:15

Holky,teď mám těch 10300 v čistém a jako OSVČ mi dá 18-19000kč/hrubého což by mělo po odečtu soc.+zdr. dělat těch 14-15tis.
Teď dělám manuálně-fyzicky-pomocná uklízečka ..a nově jako OSVČ-administrativní pracovník,tedy něco čemu jsem se věnovala před MD..jen ,že jsem byla v pozici zaměstnance.Vše co budu k práci,pokud se teda rozhodnu-PC program…atd vše pořídí potenc.zaměstnavatel….

ZavaZava
20.4.2010 v 8:04:59

Chtěla jsem ti napsat, ať si to dobře rozmyslíš. Koukám, že Radka2 to už udělala a rovnou ti to spočetla.
Měl by ti navíc dát mnohem víc. Když ty dostaneš čistého 10680,- (hrubá 12000), zaměstnavatele to stojí celkem 16100,-. Takže když tobě dá navíc 4000,- jako OSVČ (těch 14000), ušetří ještě 2000,-. Nehledě na náklady na dovolenou, nemoc atd. Mohl by se zamyslet. V případě 16000,- platby tobě jako OSVČ už by se ti to snad vyrovnalo s příjmem, který máš teď. Teda bez těch dovolených a nemocí. Nevím, jestli bys pracovala doma nebo u něj ve firmě, pak by se musely přičíst ještě náklady na provoz.

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

LussyLussy
20.4.2010 v 7:31:52

Jájo,

naprostý souhlas s radkou. To je strašně málo peněz, které dostaneš navíc jako OSVČ, to je finanční sebevražda.

Přes 3 000 dáš na zdr. a soc. pojištění a ještě je dobrý si dělat rezervu pro případ dovolený, nemoci atd. Budeš na tom hůř než teď.

Anonym
20.4.2010 v 6:20:21

pokud máš 10300 v čistém, jako osvč o 4t víc půjdeš strašně dolů. minimální povinné pojistné je zdravko 1601, sociální 1731. při příjmu 14000 tisíc ti sice nevyjdou daně, ale jak píšeš – dovolená nic, nemocenská nic, očr se na osvč nevztahuje. dál pořízení vybavení atd…. aby se ti žl vyplatil, měla bys brát alespoň o 60% víc než jako zaměstnanec.
pojistky na ztrátu příjmu jsou vysoké. např. ing má cca 5000ročně, abys po dvou měsících marodění dostávala 300 denně.

účet jako podnikatel z hlediska fú mít nemusíš, ale pokud ti chodí peníze z podnikání na soukromý účet, porušuješ smlouvu s bankou kde máš soukromý.
radka2

marika81
19.4.2010 v 23:02:21

Já pouze vím, co Lussy, manžel je taky OSVČ, ale pojištěný není, bohužel, nejprve se musí splatit dluhy a pak se může platit pojištění………a co se týče účtu, tak ten manžel nemá, protože dostává hotovost a VZP a SZZ platby platí měsíčně složenkou:)))))

A jinak mi nejde do hlavy, proč do toho chceš jít???
Máš teď takový plat, ten je v čistém????
Pak budeš mít 14.000kč…….ale z toho si odečti sociál, zdravotní a budeš tak max. 2000 v plusu……oplatí se to????
A ještě musíš šetřit na horší časy, kdyby náhodou nebyla práce, kdybys jela na dovču………..no jestli jsem to špatně pochopila, tak promiň:))))

JÁJA76
19.4.2010 v 22:07:36

Lussy,:))
sic teď mám 10.300kč a v té nové práci ,bych měla mít jako OSVČ asi tak o 4tis víc ,měla bych zpracovávat a následně tisknout data..a jelikož potencionální zaměstavatel má všechny své zaměstnance jako OSVČ ,což je pro něj méně nákladové..tak proto i já..
Chci se Tě zeptat je podmínkou si založit podnikatelský .účet..??
Děkuju za každý podnět.

LussyLussy
19.4.2010 v 21:39:45

Jájo,

pro případ nemoci nebo úrazu se můžeš pojistit u jakékoli pojišťovny, chce si to oběhat a zjistit podrobnosti, hodně se to liší. Ale počítej rovnou s tím, že stejně dostaneš “pár“ tisíc, rozhodně to nebudou stejné peníze, jako když děláš. Ale to zaměstnanec na nemocenské taky nemá.
Ale pokud máš dítě, tak pokud vím, OSVČ nebere nic a na to se nikde pojistit nedá, že ti omarodí dítě :-(.

My jsme oba s manželem OSVČ a vím jaký to je. Každý měsíc absolutně jiné příjmy, když jsme měli oba dovolenou, tak pak další měsíc finanční krize, protože jsme oba brali prd. Ale ta nezávislost za to stojí. Člověk musí být na sebe hódně přísný a šetřit a šetřit.

To jsem ti asi moc neporadila, co?

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist