Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Nevíte,zda manžel dostane paragraf?



Nevíte,zda manžel dostane paragraf?
Anonym
18.2.2010 v 16:51:30

Dobrý den,nevím,kam bych se teď na těchto nových stránkách obrátila,tak to zkusím sem.V květnu čekáme mimčo a doma mám skoro 4 letou dcerku,která chodí do školky.Zajímalo by mě,zda až budu v porodnici s ní manžel bude moc být doma a starat se o ní.Sice máme babičky,ale budu radši,když malá bude doma s mužem.Babičky pokaždé nemohou.Nevíte někdo,jak to chdodí v tomto případě?Děkuji za odpovědi,Lenka.

Stránky: [1] 2
ctiradkactiradka
19.2.2010 v 10:31:55

šárko… ano, máš pravdu, oni bylo ještě ošetřovné placeno i první tři dny (to jsem si popletla)… i tak byla pořád lepší dovolená…
Lenko, já být Tebou, tak bych neřešila to ošetřovné, ale fakt raději pár dní dovolenou…

Anonym
19.2.2010 v 10:24:55

o které dítko? vždyť matka o něj nepečuje ve smyslu zákona, tj. celodenně. dítě chodí do školky, matka na něj nemá rodičák. tatík si prostě musí vzít dovolenou.
radka2

Anonym
19.2.2010 v 9:48:44

pro radku2:manžel by si přece vzal paragraf na manželku, která se o dítko nemůže postarat, ne na zdravou malou.Mankaš

Anonym
19.2.2010 v 8:04:12

Teď jsem ještě dočetla dodatek paní Lenky…pokud manžel chodí pozdě z práce a malou by nestihl vyzvednout, tak si určitě bude muset vzít si po tu dobu, co budete s prckem v porodnici dovolenou…Šárka

Anonym
19.2.2010 v 7:59:48

Pokud chodí malá do školky, neřešila bych to, jestli si manžel má nebo nemá vzít paragraf. Samozřejmě, když onemocní malá a vy budete s mimčem v porodnici, taínek si OČRko vzít na ni může, jen je to opravdu placené až od 4. dne a pouze po dobu 6 dnů. Takže ta dovolená by pak byla výhodnější.

A jinak,ctiradko,vloni bylo OČR placené ještě od prvního dne…nově to platí až od letošního ledna…Šárka

Anonym
19.2.2010 v 7:09:54

znění zákona:
OŠETŘOVNÉ

Podmínky nároku na ošetřovné

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování
1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
2. jiného člena domácnosti 29), jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože
1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé výchovy 30) obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu 31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

(4) V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Vystřídání podle věty první je možné jen jednou; u zaměstnance, který takto převzal ošetřování (péči), se podmínky nároku na ošetřovné posuzují ke dni převzetí ošetřování (péče). Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.

(5) Nárok na ošetřovné nemají

a) příslušníci,

b) zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti,

c) domáčtí zaměstnanci,

d) dobrovolní pracovníci pečovatelské služby,

e) odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce,

f) pojištěnci, kteří jsou žáky nebo studenty, ze zaměstnání, které spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,

g) zaměstnanci účastní pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu,

h) zahraniční zaměstnanci.

takže já tam ošetřovné na zdravé dítě chodící do školky nevidím.
radka2

Anonym
18.2.2010 v 22:33:51

Ještě doplňuji pro přesnost:omlouvám se-paragraf tedy není to správné slovo,prostě někdo,a v tomto případě manžel,se bude muset o dcerku při mém pobytu v porodnici starat že?Chodí do práce brzy a přichází pozdě,takže malou vypravit do školky,ať už bude chodit nebo ne,pak pro ní…s babičkama nepočítám,taky jsou pracující a babičky určitě všechny nemáme že?
Zkrátka mi šlo o to,kam se mám obrátit,abych to běděla,než daná situace nastane,děkuji Lenka.

ctiradkactiradka
18.2.2010 v 21:53:38

Lenko, loni v létě jsme řešili obdobný problém a protože první tři dny ošetřovného opravdu nejsou placené, tak si manžel bral raději dovolenou. Akorát se v práci domluvil, že prostě neví dopředu, kdy dovolenou vybere, prostě až to bude aktuální….
Pro anonymní, ohledně dítěte ve školce. Ano, třeba můj manžel dělá na směny, víkendy, svátky, ranní odpolední… takže to, že dítě by mohlo být ve školce od 8hod do 16hod je mu absolutně k ničemu….

MANKAš
18.2.2010 v 20:54:12

k anonymu 20:52 se hlásím já:-)

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Anonym
18.2.2010 v 20:52:35

Ano určitě si manžel může vzít paragraf, ale je to jak již je výše zmíněno nyní hodně nevýhodné…první tři dny nejsou vůbec placeny. Že je malá ve školce či není vůbec nevadí, přece vůbec nevíte jakou má manžel pracovní dobu, či jo? Mamince bych přála aby se miminko narodilo v pátek a tatínek si pak jen vzal dovolenou:-)

Stránky: [1] 2



Co nového na VD?

  • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
  • Nové diskuze za posledních 7 dní
  • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
  • KLUBko - uživatelský účet



    Zaregistrovat se
    Zapomněl/a jsem heslo

    Přečtěte si nové komentáře

    Nepřehlédněte

    Náš tip

  • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
  • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


  • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist