Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Výživa, vaření, recepty » Jak co nejšetrněji odstavit miminko?Jak co nejšetrněji odstavit miminko?
Anonym
14.2.2010 v 12:13:44

Mám osmiměsíční holčičku a krásně kojíme. Vypadá to, že ji budu muset maximálně do 3 měsíců odstavit. Nechci, ale musím. Mám zdravotní problémy, kvůli kterým budu muset asi na operaci. Takže malou musím odstavit. Jde o to, že apsolutně odmítá umělé mléko. Jaké je tak po děťátko nejchutněší? Jak dlouho bych měla maličkou zvykat a odvykat od prsu? Nebude to vůbec snadné. Malá to zbožňuje. Po narození jsme skoro nekojily, protože byla hodně maličká a neměla sílu v pusince. Tak jsme se to nakonec naučili s takovým kloboučkama od Medely. Když jsem po šestinedělí maličkou naučila tahat bez toho umělýho kloboučku, tak strávila u prsu skoro celej den. Prostě si to zamilovala a to trvá dodnes. Jinak než u prsu prostě neusne. Řve a řve a řve. To už je zázrak, když usne bez prsu. Je schopná strávit u prsu třeba hodinu. A když jí ho vezmu dřív, tak tak nešťastně pláče. Jak mám začít, aby to pro ni nebylo takové trauma. Dost velký boj bylo jenom zařadit do jídelníčku příkrmy. Nechtěla je a pořád se natahovala na moje prsa. Maminky poraďte mi, jak jste to udělaly vy?

Stránky: [1]
makinea
16.2.2010 v 17:17:52

Taky přidám pár postřehů k odstavování…

Ono je i těžké radit, zaručený postup ideální pro všechny určitě neexistuje.
Nevím, kolikrát kojíte.

Určitě bych zkusila zapracovat na usínání bez prsa, mohlo by tak odpadnout i několik nočních kojení, kdy se malá vzbudí ani ne tak kvůli žízni nebo hladu, ale prostě jen tak a aby se znovu uspala, tak si říká o prso.
Ale zkusila bych to nejdřív přes den.
Ve chvíli kdy je unavená, ji dát do postýlky a sedět nebo ležet vedle, držet ji za ručku nebo hladit. Nebo si lehnout do postele s ní. Já vždycky dělám, že spím, aby bylo jasno, že nebude žádná zábava. Chvíli dělá vylomeniny, ale nakonec se přitulí a usne.

Celkově se radí postupovat od těch nejmíň důležitých kojení. Rušení těch, na kterých opravdu lpí, nechat až nakonec.

Já jsem postupovala tak, že jsem se snažila natáhnout noční intervaly. Ale protože mě nic netlačilo, tak jsem to dělala jen po dobrém, nenásilně.
Z pěti nočních kojení jsme se tak během pár týdnů dostaly na jedno.
Když malá začla v noci brečet, tak jsem ji pohladila a snažila se uspat jinak. Nakojila jsem ji jen, když opravdu spustila hodně a nebyla k utišení.
Nebyla jsem úspěšná každou noc,a le postupně to šlo, někdy se nechala uchlácholit bez kojení a postupně se začla budit v noci jen jednou.
Ale pro některé děti je toto nejasné a je pro ně asi jednodušší noční kojení utnout naráz.
Poslední noční kojení už jsem rušila klasicky, řekla jsem, že v noci mlíčko už nebude, že se může napít vody.
Asi týden pila vodu a pak už nechtěla nic.
Osobně nejsem moc zastáncem dát dítko tatínkovi a odejít.
Myslím, že by si toto měla vyjasnit s děťátkem maminka.
Přece nejde o to, že maminka není, ale o to, že mlíko není. Maminka ta jistota a utěšitelka tu zůstává.
Ale je to názor spíš ojedinělý.

A při rušení denního kojení, jsem prvně zrušila dopolední, pak po obědě, pak odpolední, pak ranní a nakonec večerní.
Přes den jsem ji k pití nabízela um. mlíčko. Asi dva měsíce odmítala i jen ochutnat, asi dvakrát ochutnala a hned to plivala. Ale nijak jsem netlačila a postupně si zvykla. Pije teda jen Sunar vanilka. Možná to ochucené jí přijde jako něco trochu jiného, tak jí to nevadí. Ještě myslím existuje příchuť banánová a ta je snad už od 6. měsíce.
Jinak tam jsem postupovala asi jedno kojení týdně, ale u některých i dýl. Vždycky jsem počkala až úplně zapomene.
Musím říct, že to naše odstavování bylo úplně bez problému a v pohodičce, ale je fakt, že mě nic netlačilo a nemusela jsem nijak spěchat.
TAky malá byla o dost starší, tak už i hodně chápala, co jí říkám.

O těch hormonech jak píše Matilda, to podle některých informací, co jsem četla je jen v těch prvních měsících. Nevím přesně, ale po tom půlroce už je tvorba mléka spíš otázkou nabídky a poptávky a hormony už tam roli nehrají. Nebo aspoň ne tak velkou. Proto už noční kojení nemá vliv na to denní a proto třeba ani nemá moc smysl zastavovat kojení léky.

Ale taky nejsem odborník.
Hodně informací jsem načetla na http://www.kojeni.net, je tam celá databáze otázek a odpovědí a našla jsem tam vždy vše, co jsem potřebovala. Opravdu výborné stránky.

Každopádně držím palce, ať to proběhne v pohodě a hlavně ať vám i operace a případná léčba dobře dopadne!!:-)

Ten základ maličká dostala a někdy se holt nedá nic dělat.

MatildaMatilda
16.2.2010 v 15:13:47

Aha, tak teď už jsme víc v obraze.
Předem chci říct, držím palce, ať se jedná o cokoliv.

Nejsem odborník. Začala bych odstavováním v noci.Požádala bych své nejbližší, počínaje manželem, aby v noci byl s malou on. Uspala bych ji u kojení, jak je zvyklá, ale v noci by prso nedostala. Jednak proto, že v tomhle věku už dítě nepotřebuje v noci jíst a budí se jen aby se uklidnilo u maminky a ujistilo, že je nablízku. A druhak proto, že noční kojení je důležité pro spouštění kojících hormonů a když chcete s kojením přestat, bylo by asi nejlepší přestat kojit v noci.
A pak během těch tří měsíců bych postupně vysazovala v nějakých časových úsecích, třeba týdenních, jedno kojení. Doporučuji zajít do lékárny a požádat o vzorek kojeneckého mléka, na které budete chtít přejít.

Snad ještě někdo poradí. Hlavně budete potřebovat hodně trpělivosti a lásky, abyste holčičce vynahrazovala mazlením to, že ji přestáváte kojit a taky pomoc svých nejbližších, aby malá přišla na jiné myšlenky a neupínala se jen na kojení.

Anonym
16.2.2010 v 14:34:00

Problém je v tom, že mě možná čeká chemoterapie. Takže malou odstavit chtě nechtě musím a nemám na vybranou. Sice to ještě není na 100%, ale tahle možnost tady je. Takže bych potřepovala opravdu poradit s tím odstavením. Jak dlouho to tak může trvat a jak to udělat, aby to pro malou bylo co nejmenší trama?

MANKAš
16.2.2010 v 10:28:49

také bych poradila nepřestávat a dobře se poradit s lékařem, třeba vám vyjde vstříc. Já už jsem si také říkala, že kvůli tomu nočnímu buzení s tím seknu, ale zase proč, když mlíčko mám, stejně bych musela kupovat a navíc by mě už chyběly ty chvilky, kdy mě ta maličká ručička ťapká po prsu a Karolínka spokojeně hltá:-) Přeju ať to dobře dopadne, ať jste obě spokojené. Jak tak sleduju, tak na tom budeme stejně jako byla Matilda, takže dneska v noci zkouším dát vodičku!

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

MatildaMatilda
14.2.2010 v 21:20:08

Radím to, co holky, pokusila bych se s lékařem domluvit na co největší vstřícnosti, co se kojení týká, dnes už je málo věcí vyloženě nemožných.
Pokud je malá zvyklá pít jen z prsu, snažila bych se ty tři měsíce využít k tomu, abych ji naučila napít se i z hrnečku, který je uzpůsobený tak malým miminkům, moje děti pily mléko i z láhve i z prsu zároveň, kojení to neškodilo. Aby jí mohl dát mlíčko někdo jiný místo tebe, dokud budeš v nemocnici, kdyby nemohla být s tebou.

Ale přesně to, co popisuješ, jsem zažila taky, malý byl opravdový závisláček na kojení, pil ve dne co půl hodiny, u prsu byl prostě pořád. Jenže tím, že nespal ani v noci a chtěl být kojen 15x i víckrát za noc, tak jsem začala marodit s vysokým tlakem z vyčerpání a nevyspání a musela jsem s tím chtě nechtě začít něco dělat.
Začala jsem tím, že jsem utla noční kojení, to mu bylo 10 měsíců. Nakojila jsem ho před spaním, protože jinak než u kojení neusnul. A v noci, když se probudil, šla jsem k postýlce a dala mu pouze loknout vody. Tu nechtěl, trošku se pozlobil, ale pak se otočil a najednou spal. A od té doby spal každou noc. Bylo to neuvěřitelné. Takže u nás byl tohle zlom. Ráno jsem ho pak pokaždé nakojila, ale v jednom roce už to odmítl sám a ze dne na den přešel na láhev se Sunarem, až jsem sama koukala, že prso odmítá.

Za každou cenu bych se na tvém místě snažila kojení udržet, stojí to za to. Ale pokud to nepůjde, tak i kdyby maličká nechtěla přejít na žádné jiné mlíčko, svět se nezboří. Pokud dobře počítám, tak pak jí bude už přes rok, příjem mléčných bílkovin se dá dost dobře nahradit i jinými potravinami, než mlékem. Znám víc dětí, co od konce kojení žádné mléko pít nechtějí, jedí sýry, tvarohy, jogurty a nic jim nechybí.

Tak držím palečky, ať hlavně všechno dobře dopadne.

PeťkaPeťka
14.2.2010 v 20:54:03

Připojím se k Lien. Operace není důvodem k ukončení kojení. Samozřejmě záleží o jakou operaci jde a jaká bude následná léčba.
Jinak já byla během kojení také na operaci a vydupala jsem si dokonce i pokoj, kde se mnou byl manžel i s dcerou. Po narkoze jsem první dávku odstříkala a pak v pohodě kojila dál.

LienLien
14.2.2010 v 20:25:45

Nijak, ještě kojím, ale myslím, že kojení se dá udržet i při operaci, na nutnou dobu odstříkat do mrazáku (za 3 měsíce určitě něco nastřádáte) a potom zase v kojení pokračovat, ale samozřejmě nevím, co to je za operaci.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist