Jak jste na tom s přípravami do školy?

Už jen pár dní a dětem začnou povinnosti. Některé jdou do školy poprvé, jiné už školu důvěrně znají a těší se na spolužáky, které přes prázdniny neviděli. Rodiče mají napilno nejvíce právě nyní, kdy pořizují školní výbavu. Už máte všechno nakoupené?

Zalíbila se mi Nuninky diskuze na téma přípravy školního vybavení. A protože je to téma, které je zajímavé a aktuální, pokusím se shrnout to nejpodstatnější – a zahrnuju do toho samozřejmě i vaše osobní zkušenosti, rady či tipy, které v této diskuzi zazněly.

Prvňáček a škola

Začít musíme samozřejmě těmi dětmi, které jdou do školy poprvé. Čeká je obrovský skok, který není jednoduchý jak pro ně, tak pro rodiče. Stresující situace samozřejmě nejsou na místě. Předpokládám, že ve většině škol proběhly ještě před prázdninami schůzky s rodiči, kde jim byly předány informace k nástupu do školy, včetně toho, co by měly svému potomkovi pořídit za vybavení do školy. Ostatně, domnívám se, že je to vůči rodičům a potažmo i prvňáčkům velice užitečný krok. Rodiče mohou během prázdnin, v klidu nakoupit doporučené školní potřeby a prvňáčkové se tak také v klidu připravují na své první dny.

K prvňáčkům patří úplně nová školní aktovka, která je pro ně asi největší „chloubou“. Věřím i tomu, že si jí většina vezme na svůj první školní den s sebou.

O výběru školních aktovek jsem psala v tomto článku. Stejně tak si můžete přečíst článek o výběru školních přezůvek.

Podrobněji k problematice příprav prvňáčků se věnoval i samostatný článek s názvem Jak co nejlépe připravit prvňáčka do školy.

Například u Kyller doma už mají nepochybně pečlivě vše připravené a Tomášek už zřejmě nedočkavě vyhlíží, kdy mu 1. září zazvoní budík🙂

Nakupujeme…

Většina školních potřeb se dá nakoupit podle doporučených seznamů během prázdnin. Ovšem, jsou i případy, že škola žádné seznamy neposkytne.

Třeba jako v případě Marinady, která bude muset v době přecpaných papírnictví a vytížených dnů v práci, shánět školní potřeby pro dceru. Ale zřejmě nebude výjimkou, jak ostatně vyplývá i z vašich dalších reakcí – podobně seznam čeká v září třeba Danasi či Alena5

Ale třeba penály, pastelky, potřeby na výtvarnou výchovu a další potřeby školního vybavení, které jsou natolik obecné, že je pro děti budou muset mít, si můžeme nakoupit předem.

Například Jarmuschka dopřála děvčatům po třech letech nová pouzdra na pastelky a tužky.

Zmínila ale také důležitou věc – mnoho obchodů mívá před začátkem a začátkem školního roku větší slevy a tak se vyplatí zjistit si ty, které obchody vycházejí rodičům v tomto směru vstříc.

Byť se nároky jednotlivých škol na školní potřeby mění, základní vybavení je pořád stejné. Takže i když nemáte seznam doporučených školních potřeb, nakupte s předstihem dětem ty věci, které mít musí – školní aktovku, penál s výbavou, potřeby na výtvarnou výchovu, věci na tělesnou výchovu apod. Jak vyplývá z obecných doporučení, i z vašich tipů, obaly na sešity a učebnice je asi lepší nakoupit až po tom, co budeme znát konkrétní rozměry. Tedy ve chvíli, kdy váš potomek buď přinese ze školy konkrétní seznam, nebo budete mít učebnice a sešity doma. Jinak se nejspíš dostaneme do situace, že minimálně polovina z obalů zůstane ležet neupotřebená doma na poličce.

Některé školy také nabízejí hromadný nákup určitých školních potřeb. Nepochybně je dobré si tuto informaci předem zjistit, abychom pak neměli spoustu věcí doma dvakrát:-) Podle některých reakcí se ale dá říci, že školy vycházejí rodičům vstříc a nakupují školní potřeby sami. Rodiče pak musí jen zadat příkaz k úhradě. Funguje to tak například i ve škole, kam půjdou děti Pavlushky.

Ale třeba Kyller je nemile zklamaná z toho, že škola organizuje i hromadný nákup desek na čísla a písmena, protože její syn by chtěl mít na těchto pomůckách svůj oblíbený design.

Asi bych reagovala podobně jako ostatní komentující. Asi to není nejšťastnější řešení ze strany školy, dítě by asi nechtělo mít i stejnou tašku jako spolužák, chce mít své oblíbené postavičky i na takovýchto věcech.
Nebo že by právě v tomhle byl ten zádrhel? Že by některé školy už v pomalých krůčcích přecházeli na jednotnost všeho?

Pastelky, vodovky, tužky…

I když zaplatíme o něco víc peněz za tyto potřeby, rozhodně se je nevyplatí nakupovat na tržnicích apod. Především moc neušetříme, protože tyto potřeby nevydrží příliš dlouho, kvalita je tu v jiném rozměru. Lepší je zainvestovat do nákupu kvalitních školních potřeb, které můžete pořídit jak v jednotlivých kusech, tak i v sadách. Týká se to i zcela obyčejných potřeb, jako jsou lepidla, gumy či nůžky.

U nůžek to ovšem může být někdy oříšek – například my máme v seznamu ze školy doporučené s kulatými hroty. Jenže ty zase tak moc dobře nestříhají. Sice jsme synovi do školy pořídili ty doporučené, jak se mu s nimi bude pracovat, uvidíme časem:-)

V jedné z diskuzí jsem pátrala, zda je lepší koupit prázdný penál, nebo vybavený. Podle komentářů od vás je jasné, že maminky na VD ve většině preferují spíš prázdný penál a výbavu do něj dokupují. Má to samozřejmě své výhody – koupíme dítěti například pastelky značky, kterou uznáváme, která je kvalitní, pastelky jsou například trojboké apod.

Určitě bych také upozornila na podepsání všech věcí do školy. Především alespoň těch nejdůležitějších, jako je aktovka, sáček na přezůvky, přezůvky, penál atd. V oné zmiňované diskuzi, pokud si dobře pamatuji, zaznělo také, že maminky označují i tužky apod. To sice v plánu nemám, nicméně je to zajímavé a má to zřejmě i efekt – ve třídě jsou nějaké dvě desítky dětí, řekněme se skoro stejnými školními potřebami a nepochybně ve třídě dochází i vzájemnému „míchání“ takovýchto drobných potřeb. Označené se pak zcela spíš vrátí majiteli:-)

A co říci na závěr? Hlavně klid, dítěti rozhodně nebude svědčit stres. A nesmíme zapomenout na správně sestavenou snídani, která je základem dne a patří také k důležité přípravě do školy:-)
V níže uvedeném videu můžete shlédnout informace Karolíny Hlavaté a Petra Havlíčka ke správné snídani.