Jak vybrat přezůvky do školy?

Rubrika: Tipy pro zdraví

Když se podíváme do kalendáře, zbývá vlastně už pár dní a školáci se vrátí do lavic. Někteří z nich půjdou poprvé. Důležitou součástí vybavení školáka jsou i přezůvky.

Dítě v nich tráví poměrně dlouhou dobu. Celé dopoledne zcela určitě, a pokud navštěvuje i školní družinu a nějaké ty kroužky, stráví v přezůvkách velkou část dne.
Z toho vyplývá, že se v nich dítě musí cítit především pohodlně. K tomu přispívá mnoho faktorů.

Dítě nastupující do školy už bude možná vyžadovat jiný typ, než ten „klasický školkový“. Některému to vadit nebude, jiné chce modernějšího designu. Nutno dodat, že nejpraktičtější jsou ovšem stále právě ty klasické. Bohužel, teenagery bychom v nich asi nutit chodit nedonutili.

Každopádně, na trhu je dnes celá řada kvalitního obuví na přezutí, je ovšem nutno dobře vybírat. Ideálně se jedná o boty na přezutí, které jsou uzavřené a zároveň prodyšné a poddajné.

Zásady:

  • Nevybíráme jen podle ceny. Naše dítě bude v přezutí velkou část dne a bačkory s extrémně nízkou cenou mohou skrývat i nekvalitní výrobu
  • Svrchní materiál musí být dobře prodyšný, aby nožka „dýchala“ a v přezutí se nehromadila vlhkost.
  • Nesmí nikde škrtit, ani těsnit a musí být poddajné
  • Nevhodné je celoplastové přezutí, určené na zcela jiné podmínky, než je pobyt ve škole, stejně jako tenisky apod.

Navíc, nekvalitní náhražky plastových bot mohou být plné ftalátů a jiných látek, což může být problém, nejen, u citlivých dětí apod.

  • Podpatek by měl být co nejnižší. Nevyhovující jsou přezůvky na vysokém podpatku
  • Opatek musí poskytovat nožce oporu, musí být tuhý a pevný
  • Botka by měla mít ortopedické vyklenutí pod chodidlem
  • Sledujte i hmotnost. Dítě bude mít přezůvky dlouhou dobu a těžká obuv není proto vhodná
  • Podešev musí být taková, aby tlumila otřes při chůzi. Důležitá je poddajnost a přizpůsobení se noze dítěte
  • Přezůvky mohou být i pěkné sandály, což ocení zejména teenageři. K dostání jsou třeba i vzhledově pěkné zdravotní pantoflíčky.
  • Nazouvací pantofle by měly mít ale přes nárt alespoň dva pásky a jeden také vzadu. Noha musí být v botě co nejpevněji – pokud pantoflíky nedrží na noze, nohy se krčí a snaží se přidržovat botu – bohužel, tato zvášená aktivita prstů časem může vést ke zdravotním problémům.
  • Podrážka by měla být protiskluzová.
  • Každé dítě je jiné. Nekupujte bačkory bez dítěte. Nutné je bačkorky vyzkoušet! A pozor – dítě nesmí při zkoušení sedět, musí stát, aby se nožička volně rozložila.

S tím souvisí velikost – bačkory rozhodně nekupujeme např. o číslo větší jen proto, že „za chvíli dítěti noha vyroste“. Nejenže můžeme dítěti poškodit nohu, jde i o jeho bezpečnost.

  • Přezůvky musí dítěti sedět a zároveň dítě musí volně hýbat prsty. To znamená asi 1 – 1,5 cm ve vnitřním prostoru.
  • Velikost bačkor je nutné pravidelně kontrolovat, v pololetí by to mělo být pravidlem.


Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě

Jedná se o značku, kterou můžou získat čeští výrobci bot. Velmi často ji najdeme právě na bačkorkách – najdeme tady visačku se žirafou. Je to výsledek snahy České obuvnické a kožedělné asociace, aby se předešlo nekvalitní obuvi kupované například na tržištích.
Žirafa je podle této asociace garantem zdravotní nezávadnosti dětské obuvi. Je zavedena od roku 1997 a je čistě dobrovolná. Zkoušky se provádí ve Zlíně v Institutu pro testování a certifikaci. Zároveň ale asociace upozorňuje, že označení se „Žirafou“ je účinné jen v souladu s kvalifikovaným prodejem.


Už máte vybrané bačkory pro děti do školy?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (18 vyjádření)

  • alena5

    sandály se u nás ve škole vůbec nenosí,většina dětí má klasické papuče,nebo ty gumové a u starších jsou to buď gumové,nebo cukle (pantofle)

  • Anonymní

    moje dcera odmítá vše když jsem jí řekla by mohla mít sandály řekla že nosit ponožky v sandálách je trapný a nechutný. Chce kroksy které jí nechci dát aby si nezničila nohu. Potřebuje zdravotní boty, ty normální pantofle jsou hrozně tvrdé ale ty se nevyrábějí v nějakém hezkém provedení. Ach jo

  • Šári, tak to asi bude ten typ, na který mám políčeno 😉 Dívala jsem se včera na jejich web a asi tam zajdeme. Myslím, že Jája bude mít asi vel. 32, max. 33, teď jsem celé léto boty nekupovala, tak ani přesně nevím. Ony ty Kornecki byly menší, než ostatní značky, proto u nich měla už 33. Jinak tak velké boty ještě žádné nemáme. Černé balerínky má zatím myslím č.31 a pohorky měla 32.
    A taky jde do třetí 🙂

  • Jarmuschka

    No, holky už nakupují, jak já…
    V obchodě poprosíme (případně samy najdeme), co mají v naší velikosti a z toho pak vybíráme.
    Kdybych měla dopředu moc jasnou představu, nekoupím nic…

  • Šárka

    Pavlinkov, Anežka jde do třetí,nožku má 34 a klasické bačkory už nechce – prý je na ně velká 😉 Jenže pantofle ani crocsy mít nemají. Koupila jsem jí tedy docela hezké ťapky – něco mezi bačkůrkama a cvičkama. Vypadá to jako „balerínocvičky“ a mají je v CCC za 199,- Kč. Různě barevné, zdobené – a to byl kámen úrazu při výběru. Malá je Váha a tady se projevila klasicky – nemohla si vybrat z několika párů. Nakonec zůstaly jen dva a ty si ROZPOČÍTALA!“ …ententýky, dva špalíky…musela si to říct úplně celé a mě omejvali, protože jsem stála v každé ruce s jedním párem a naše slečna si prstíkem střídavě píchala do jedněch a druhých balerínek a ty, které „vypadly“ … si nakonec koupila. Lidi v obchodě z ní měli „kino“ a já byla ráda, že si konečně vybrala :-))

  • Pavluschka

    My tedy klasické papuče nekupujeme vůbec. Do školky jsem to řešila sandálkama s textilním vrškem, jenže noha porostla a teď opravdu nevím, co vybereme. Na dlouhou a úzkou nohu se shání blbě, ale na boso nebude. Ještě nám chybí také přezutí do tělocvičny.

  • My teda klasické papučky do školky ani do školy nekupujeme. Teda do školky střídavě – co právě je 😉 Zbyly mi totiž po starší dceři téměř nenošené botičky od DPK, co mají klasickou podrážku, ale plátěný vrch, takže teď měla jedno pololetí jedny, teď jí od září dám ty druhé, větší… takže to mám vyřešené.
    Do školy ta starší mívala takové bačkůrky na styl balerín, s koženou vložkou, zn. Kornecki, byla v nich moc spokojená, noha se jí prý nepotila (narozdíl od „normálních“ od Bédi Židlochovice), jenže mi teď v obuvi řekli, že už větší nedělají, skončili číslem 33 🙁
    Takže momentálně řeším, jak to vyřeším ;), buď jí dám sandále z léta, nebo zkusím sehnat pantofle s páskem přes patu, nebo zajdu kouknout po jiných takových (tuším, že jsem je viděla v CCC, ten typ, ale asi nebudou mít koženou tvarovanou stélku 🙁 )
    Takže zatím nakoupeno nemám a jak to budu řešit, že uvidí 🙂 Kdyžtak prostě koupím klasické papuče.

  • Tak doma taky chodíme bosky, ale do školy a školky něco mít musí. Já klasické papučky naopak moc ráda nemám. Přijdou mi hrozně úzké, holkám do toho musím nohu fakt cpát, když vezmu větší, tak jim zas při chůzi vyklouzává noha. A ani holky je nemají rády. U nejstarší jde už o vzhled, ale u nejmenší určitě ne. Má kvalitní sandále, papuče, botasky, ale ze všeho nejraději nosí plastové vietnamské boty – ty jí jednou koupila babička, když jsme nevzali přezůvky k ní (dokonce má i kvalitnější variantu, ale vyhrávají ty vietnamské). U ní určitě nejde o módu, ale o pohodlnost. Tak kolikrát váhám, jestli to to dítě prostě nepozná samo, co je pro něj nejlepší a v čem je mu nejlíp. Takže u nás se klasické papuče naopak vůbec neosvědčily. A jak už někdo psal, ještě navíc se v nich holkám potily nohy.

  • Ivča a Domča

    No, tak já výrobcům přezůvek radost neudělám, neboť doma chodíme v ponožkách:-) Do školky měl teďka Domča ty klasické bačkorky, nyní do školy budeme asi kupovat nějaké jiné, jak on říká, ne ty „miminovský“:-) Na Kačeně ušetřím, doma chodí v ponožkách a do školky jde až příští rok:-)

  • paninejchytrejsi
    paninejchytrejsi

    V papučích se mi vždy zapotila noha, papuče po krátké době zapáchaly a v takovém prostředí trávily moje nohy každý školní den celý školní rok. Svým dětem jsem proto papuče nikdy nekoupila. Vždy měly pohodlné kvalitní kožené sandály, které jsem obvykle kupovala v letním výprodeji se slevou. Jedenáctiletému synovi vydržely dva roky. Noha může celý den volně dýchat, boty nevydávají zápach a podrážka zaručuje příjemné chození,měkký dopad a tvarovu podporu chodidla.

  • Marinada

    Jarmuschko, aha, tak já už ty ceny asi zapomněla. (Mám v práci na občasné přezutí pohodlné a nesmrtelné pantofle za 149 Kč z Globusu – tak jsem asi kvůli tomu ztratila soudnost ohledně cen přezůvek 🙂 )

  • Jarmuschka

    Marinado, já ty klasické papuče kupuji tak za 300, to „korkáče“ pod pětset nejdou, spíš víc (kolem 800).
    Já je mám třeba na dva roky – než rupnou, ale holky jsou dvě a rostou… takže za školní rok kupujem tak dvakrát…

  • Králíček4

    Jelikož Domčovi ujíždí noha,tak musím volit kvaliitní obuv do které dáváme ortop.vložky.Jenže i kvalitní obuv koupit v normál obchodě bývá zázrak.Ale v Brně jsem nasšla obchod pro děti Žirafku a koukal jsem s jakým přístupem se nám prodavačka věnovala,super profesionálka.Od změření,po doporučení jaké boty jso pro jeho vadu vhodnè.Raděj připlatím za kożené,kvalitní boty a budu sad spokojená.

  • Marinada

    Jejda, vypadlo mi „K“ 😀 Pardon, Jarmuschko.

  • Marinada

    Jarmuscho, vážně? Já myslela, že je to drahé…

  • Jarmuschka

    Já třeba doma nosím takové ty zdravotní „korkáče“, takové by se mi líbily i pro holky, preferovala bych s páskem (já mám fakt nazouváky).
    Brala jsem je u nás v lékárně, ale oni je vyřadili z nabídky.
    Tak se budu muset poohlédnout jinde.
    Marinado, za tu Tvoji cenu by se mi taky líbily…

  • Marinada

    Dcera nosila od školky až do 3.třídy bačkory (teda minimálně každý rok měla samozřejmě jiné 🙂 ). Na začátku 4.třídy už jsem jí nasměrovala na pantofle, hned ty první se povedly (aby taky ne – za 350 Kč 🙂 ) a té samé sérii jsme věrné doteď. Ale pásek vzadu tedy nemají, jak se doporučuje v článku…

  • Jarmuschka

    My kupujeme klasické papuče – dokud to jde…
    Narazili jsme už při nákupu do první třídy – tehdy měla jedna z dcer už velikost 35 a v obchodě, kde jsme byli, nám tvrdili, že tyhle papuče jsou jen do velikosti 34. A nabízeli nám nějaké obyčejné nazouváky nebo jakési látkové „balerinky“.
    Naštěstí jsme objevili obchod, kde nás uklidnili, že tyto papuče se vyrábějí (a oni je nabízejí) do velikosti 39. Což už ale dceři asi stejně stačit nebude (holky jdou do čtvrté…). Druhá by s tím mohla ještě tak rok vydržet. I když si spíš myslím, jestli nebude chtít stejné přezůvky jak ségra.
    Papuče jsme kupovali na jaře, zatím jim jsou (a ještě se nerozpadly) – nosí je i na příměstský tábor.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist