Vitamíny skupiny B

Máme za sebou už několik dílů našeho vitamínového seriálu, ale jak a kdy se vlastně vitamíny v našem životě i slovníku objevily? Samotné označení “vitamín” navrhl polský chemik Kazimir Funk z původem latinských slov “vital“ a „amine” (životně důležité aminy), když zjistil, že substance, získaná z neloupané rýže léčící chorobu beri-beri (způsobenou nedostatkem vitamínu B1), patří mezi aminy (organické dusíkaté látky). I přestože se později ukázalo, že mnohé vitamíny tyto aminy vůbec neobsahují, zůstal název zachován. Po dlouhém bádání byla objevena řada látek, které byly označeny jako vitamíny a písmena dostávaly podle abecedy (od A až k písmenu Y), tak jak to Kazimir Funk v roce 1912 započal.

Výjimkou se stal vitamín B, kde bylo popsáno 15 látek. Později bylo prokázáno, že některé látky jsou identické, a tak označení vitamín B má dnes skupina 4 vitamínů, a to B1, B2, B6 a B12. Do skupiny vitamínů B však patří ještě další 4 vitamíny, a to kyselina nikotinová, kyselina pantothenová, kyselina listová a biotin. Podobně z řady navrhovaných vitamínů vypadly látky, u kterých nebyl prokázán vitamínový efekt, jako např. vitamín F – esenciální mastné kyseliny (např. kyselina linolová) nebo kyselina para aminobenzoová – PABA, cholin, inositol apod.

Jaké jsou účinky vitamínu B
Vitamín B patří mezi hydrofilní vitamíny, tedy rozpustné ve vodě. Úkolem vitamínu B je správná funkce metabolismu buněk. Ovlivňuje příznivě udržování dobrého psychického stavu a vitalitu člověka, je nezbytný pro metabolismus cukrů, tuků a bílkovin, ovlivňuje proces růstu a vývoje u dětí a mládeže, účastní se tvorby některých látek zodpovědných za přenos nervových podráždění mezi nervovými buňkami a působí tak pozitivně na činnost nervové soustavy a v neposlední řadě působí blahodárně na pokožku.

Jako souhrnné označení pro vitaminy skupiny B se ve farmacii zpravidla používá označení B-komplex.

Kdy se doporučuje užívání B-komplexu
Užívání B-komplexu se doporučuje, jsme-li vystaveni stresu, nadměrné fyzické i psychické zátěži, při sportu, pokud trpíme svalovými křečemi, špatnou pamětí, neschopností soustředit se, poruchami nervového systému, depresemi, duševními poruchami, únavou, nespavostí. Dále je jeho užívání vhodné při oslabené imunitě organismu, častých virových onemocněních a oparech, při častých bolestech hlavy, migrénách, neplodnosti, alergiích, onemocnění jater, cukrovce, nadváze, při vysokém krevním tlaku a vysoké hladině cholesterolu, chudokrevnosti, při potížích s pokožkou, vlasy a nehty a předčasném šedivění vlasů.
Vyšší potřebu vitamínu B mají také těhotné a kojící ženy, ženy užívající hormonální antikoncepci, starší generace a dále při užívání některých léků, jako např. při léčení tuberkulózy, při léčbě širokospektrými antibiotiky potlačujícími střevní mikroorganizmy, které vytvářejí vitamíny skupiny B, a při redukčních dietách.

Při užívání B-komplexu získává moč tmavě žluté zabarvení.

Přirozený zdroj vitamínů B
Hlavními zdroji vitamínů skupiny B jsou hlavně kvasnice a také pivo, mléčné výrobky (sýry, jogurty), maso, vejce, celozrnné obiloviny (celozrnné i tmavé pečivo), dále luštěniny, ořechy, sezamová či dýňová semínka, jádra slunečnice, neloupaná rýže a také některé druhy zeleniny.

Předávkování
Na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích (vitamín A, D, E, K) není předávkování vitamíny rozpustnými ve vodě (B, C, H) nebezpečné. Jejich přebytečné množství se zpravidla z organismu velmi rychle vyloučí močí, proto jejich jednorázové předávkování nemívá žádné následky. Jen zcela vzácně se může objevit podrážděnost, pálení žáhy, pocit na zvracení a jen zcela výjimečně kopřivka a zarudnutí kůže.

Po tomto obecnějším úvodním článku se budeme postupně podrobně věnovat jednotlivým jmenovaným vitamínům skupiny B.