Vegetariánské stravování pro děti od jednoho roku věku

Několik rad pro rodiče, kteří společně s dětmi nechtějí jíst jenom maso.  Vegetariánská strava je úplně jiná než strava s masem a není nám historicky nijak cizí.

Naši předkové nekonzumovali maso a průmyslově zpracovávané výrobky v takové míře jako my dnes. Příprava bezmasé stravy rozhodně není delší a zdaleka nevyžaduje použití většího počtu kuchyňského vybavení než příprava stravy masité. Při její přípravě je třeba brát ohled na to, aby se jídla příliš neopakovala a strava tak nebyla jednotvárná.

Jídelníček plnohodnotné vegetariánské stravy má tři pilíře: zeleninu ve všech podobách (zejména kořenovou), potraviny hodnotné na bílkoviny (luštěniny, výrobky ze sóji a mléka) a vařené obiloviny, brambory nebo těsto viny. Nesmí v něm chybět kromě základních potravin také syrové ovoce, ořechy, sušená ani zelená přírodní koření a za studena lisované rostlinné oleje. Exotické ovoce a zelenina obohatí náš vegetariánský jídelníček, ale základem by měly zůstat sezonní potraviny našeho teplotního pásma.

Cesta potravin do naší vegetariánské kuchyně by měla být časově co nejkratší a z hlediska chemických úprav co nejpřímější. Dlouhá cesta přírodního produktu do podoby polotovaru v krásném obalu v supermarketu často způsobí jeho úplné znehodnocení. Proto bychom měli dávat přednost výrobkům, které jsou bližší přírodě a neobsahují mnoho různých chemických přísad pro zlepšení chuti, barvy a trvanlivosti. Takové produkty můžeme najít v prodejnách biopotravin, kde lze často získat i mnoho zajímavých informací o jejich využití a způsobu zpracování při přípravě pokrmů.

Při přechodu na vegetariánskou stravu není na škodu zpočátku maličko experimentovat a zařadit do jídelníčku postupně „nové“ potraviny a recepty třeba tak, že část mouky v koláči nahradíme moukou celozrnnou, obilnými klíčky nebo moukou kukuřičnou, že omezíme množství cukru a vajec a podobně. Nejedná-li se o jídlo pro nejmenší děti, nemusíme se obávat koření: vhodně zvolené a v rozumném množství dodá jídlu osobitou chuť a podporuje trávení.

Následující recepty jsou ukázkou toho, co doma vařím svým třem malým dětem a manželovi, který se rád stravuje s námi, i když není úplný vegetarián.

Červená čočka s rýží a naklíčeným mungem

• 10 polévkových lžic červené čočky
• 250 g rajského protlaku nebo loupaných rajčat
• 5 tenkých koleček čerstvého zázvoru
• 2 polévkové lžíce ghí nebo olivového, případně slunečnicového oleje
• 1/2 čajové lžičky mleté kurkumy
• 1/2 čajové lžičky koření Mahá
• tobolku kardamonu
• sůl
• rýže basmati
• naklíčené mungo nebo zeleninový salát

Propláchneme červenou čočku pod tekoucí vodou a na deset minut ji namočíme.
Na tuku necháme zavonět Mahá a plátky zázvoru, hned zalijeme protlakem nebo loupanými rajčaty, přisolíme a necháme vařit. Červenou čočku uvaříme zvlášť ve vodě bez soli, s kurkumou a kardamonem.

Když je asi po deseti minutách čočka měkká, slijeme přebytečnou vodu a přidáme do rajčat. Vyjmeme kardamon a zázvor a rozmixujeme. Podáváme s rýží basmati a naklíčeným mungem nebo zeleninovým salátem.

■ TIP: Směs čočky a rajčat zředíme vodou a podáváme jako výživnou polévku s kokosovým mlékem a petrželkou.

Ukázka je z knihy Jídelníček kojenců a malých dětí, kterou vydalo v edici Rady pro rodiče nakladatelství Grada.
Velmi úspěšná příručka o výživě malých dětí vychází již ve třetím, doplněném a aktualizovaném vydání.