Test šesti dětských svačinek

Na děti i jejich rodiče se každý den valí reklamy na sušenky, tyčinky a další vynikající svačinky, které dodají děvčatům a chlapcům dostatek energie, mléka i živin. Skutečně jsou pro mladý organismus vhodné a zdravé? Vybrali jsme šest hojně podporovaných dětských svačinek a nechali je posoudit odbornicí ze sdružení Stop obezitě (STOB). Výsledky jsou v rozporu s tím, co říká reklama.
Svačiny jsou pro děti nezbytností, byť mají mnozí rodiče pocit, že stačí snídaně a pak až oběd.
„Vzhledem k tomu, že si děti, zejména ty menší, neumí vytvářet zásoby živin, jsou více ohroženy jejich nedostatkem. Z tohoto pohledu je důležitý pravidelný přísun pestré stravy,“ vysvětluje Jana Divoká ze sdružení STOB, které se zabývá zdravou stravou a životním stylem.

Podle obecných doporučení by svačina měla tvořit asi 10 procent celkového energetického příjmu dítěte, ale když například víte, že váš potomek půjde v určitý den na školní výlet nebo ho čeká trénink, může být samozřejmě svačina vydatnější.
Pro dětský jídelníček se zároveň obecně doporučuje, aby 50 procent z celkového denního příjmu tvořily sacharidy, 30 až 35 procent tuky a 15 až 20 procent bílkoviny.

Jak by v tomto ohledu uspělo 6 typických dětských svačinek, které reklamy vychvalují do nebe? Do jednoduchého testu se dostal BeBe Brumík s čokoládovou náplní, Pribináček Tyčinka, Kinder Pinguí, Rýžoví medvídci, sušenky BeBe Dobré ráno s mlékem a Kinder – Mléčný řez.

Jak je zhodnotila Jana Divoká ze sdružení STOB, ukazuje následující tabulka:

Brumík s čokoládovou náplní
1 ks = 30 g Energie: 504 kJ
(ve 100 g je 1 680 kJ)
Bílkoviny: 1,8 g
Sacharidy: 17,5 g
Tuky: 4,7 g Bílkoviny 6 %, tuky 59 %, sacharidy 35 %
Sušenka obsahuje vysoké procento tuku. Výhodou je její nízká gramáž, a tedy i energetická hodnota.

Pribináček Tyčinka vanilková
1 ks = 35 g Energie: 555 kJ
(ve 100 g je 1 586 kJ)
Bílkoviny: 1,9 g
Sacharidy: 7,5 g
Tuky: 9,5 g Bílkoviny 6 %, tuky 65 %, sacharidy 29 %
Tyčinka obsahuje ze všech vybraných výrobků největší procento tuku. Jako svačinku ji lze tedy doporučit opravdu jen výjimečně.

Kinder Pinguí
1 ks = 30 g
Energie: 563 kJ (ve 100 g je 1 880 kJ)
Bílkoviny: 2,1 g
Sacharidy: 11,6 g
Tuky: 8,8 g Bílkoviny 6 %, tuky 60 %, sacharidy 34 %
Opět vysoce překročené množství tuku. U těchto tyčinek sehrává velkou roli i reklama, která ji předkládá jako zdravou svačinku. Doporučuji výjimečně a doplněnou polotučným mléčným výrobkem.

Rýžoví medvídci
Celá krabička obsahuje 11 ks = 35 g Energie: 682 kJ (ve 100 g je 1940 kJ)
Bílkoviny: 2,2 g
Sacharidy: 25,3 g
Tuky: 5,5 g Bílkoviny 5 %, tuky 31 %, sacharidy 64 %
Rýžoví medvídci splňují doporučené procento tuku. Mají sice v daném množství poněkud více energie, ale krabička obsahuje balení po jednom kusu. Lze tedy na svačinu doporučit 3-4 kusy doplněné například jogurtem. Výhodou je bezlepkovost výrobku.

Sušenky BeBe Dobré ráno s mlékem
1 ks = 50 g Energie: 942 kJ
(ve 100 g je 1885 kJ)
Bílkoviny: 4 g
Sacharidy: 34 g Tuky: 7,5 g Bílkoviny 5 %, tuky 31 %, sacharidy 64 %
Výhodou výrobku je jistě přiměřené procento tuku a také obsah vlákniny, která ovlivňuje i jeho glykemický index. Na svačinu nedoporučuji konzumovat celé 50 g balení, ale jeden až dva kusy doplněné 100 – 150 ml mléčného výrobku.

Kinder – Mléčný řez
1 ks = 28 g Energie: 490 kJ (ve 100 g je 1 756 kJ)
Bílkoviny: 2,2 g
Sacharidy: 9,5 g
Tuky: 7,8 g Bílkoviny 9 %, tuky 56 %, sacharidy 35 %
Tyčinka má ze všech nejmenší gramáž, ale obsahuje stejně energie, jako 30 g, respektive 35 g balení zde uvedených výrobků. Vzhledem k vysokému procentu tuků lze doporučit výjimečně a rozhodně ne jako „zdroj mléka“, jak bývá často propagována reklamou.

Tabulka podle Jany Divoké jednoznačně ukazuje, že těmito výrobky nenaplníme doporučované množství bílkovin, většina z nich má navíc vysoké procento tuku.

„Kvůli tučným potravinám pak děti přijímají mnoho energie, kterou nestačí spotřebovat a která se ukládá ve formě tělesného tuku. Druhou stránkou věci je nevhodné složení stravy, kdy tuk v potravinách ubírá místo plnohodnotným bílkovinám. Jejich nedostatek pak může mít negativní vliv na správný vývoj jejich organismu,“ vysvětluje výživová poradkyně.
„Pokud zvolíme sladkou svačinu, je obecně vhodné doplnit ji mlékem, jogurtem, kefírem či jinou potravinou bílkovinné povahy nebo vybalancovat chybějící složky – v našem případě zejména bílkoviny – v dalších denních jídlech,“ dodává.
Jestli občas dítěti takovou rychlou sladkou svačinu chcete dopřát, snažte se vybírat ty, které obsahují vyšší procento bílkovin a menší procento tuku. Důležité je rovněž sledovat množství sacharidů, zejména těch jednoduchých, které jsou na etiketě označeny jako „cukry“. Čím méně, tím lépe.

„Sledujte rovněž, jestli pokrm obsahuje alespoň vlákninu či některé vitaminy a minerály, aby svačina opravdu nedodala jen prázdnou energii a jaksi neubrala v dětském jídelníčku mnoho místa, které by se dalo naplnit vyváženějšími potravinami,“ řekla Jana Divoká.