Metody zvýšení tvorby mléka a stolička kojeného dítěte

Po předchozím článku, který se zaměřuje na neprospívání dítěte,  se dnes zaměřím na metody zvýšení tvorby mateřského mléka a frekvenci kojení. Dále se pokusím popsat i dětskou stoličku, která má jistý vypovídací smysl.

Frekvence krmení kojeného dítěte

Častá otázka matky je:  Jak často kojit?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Není až tak důležité, kolikrát během 24hodin bylo dítě přiloženo k prsu matky. Nezáleží ani na délce přiložení. Některé děti sají i hodinu a přesto získají stejné množství mléka, jako jiné děcko, které bude u prsu 15 minut. Vše je závislé na technice kojení a na dalších anatomických faktorech. Pokud dítě pije neefektivně, nezíská potřebné množství mléka, ani když bude přikládáno 10x za den. Desetkrát nic je stejné jako 6x nic!
Neexistuje důkaz, že dítě musí pít nutně každé 3 hodiny.  Vzorec krmení se liší v průměru 5 – 15x za den.  MM zůstává v žaludku dítěte průměrně 0,5 – 1,5hodiny, což vede k tomu, že kojené dítě potřebuji častěji přikládat v porovnání s dítětem na umělé výživě.

Známky správného sání:

Pokud dítě u prsu usne, nemusí to znamenat, že se dostatečně napilo. Některé děti je třeba i přes důležitý fakt neomezování kojení, na pití budit. Když dítě u kojení usíná, použijeme techniku komprese prsu, kdy prs zmáčkneme, aby se bradavka dotkla sacího bodu v ústech miminka.

Jak zlepšit kojení?

Stolička kojeného dítěte

Pokud jste dočetli až sem, možná se podivíte, že zde chci popisovat takovou věc, jakou je stolice dítěte. Věřte ale, že i tento parametr je při hodnocení prospívání či neprospívání dítěte velmi podstatný. A přiznejme si, že i my rodiče, jsme kolikrát „hodnotili“ obsah pleny svého dítěte a někdy možná i pochybovali, zda toto je opravdu v pořádku.

Změna množství a barvy stolice do čtvrtého dne od narození je lepší známkou prospěchu dítěte, než změna váhy.
Mezi varovné známky patří nepřítomnost smolky, která by měla odejít do 24hodin po porodu.
Jistě si maminky vybaví, že na přítomnost smolky se ptají sestřičky a lékaři při každé kontrole v porodnici.
První 2-3 dny je obvyklá smolka, tedy tmavá až tmavozelená hmota. Pak se u dobře kojeného dítěte objevuje přechodná stolička.

Přítomnost smolky i po čtvrtém dni je již alarmujícím signálem, který značí nepřítomnost mléka.

Od čtvrtého dne do zhruba čtvrtého týdne může mít kojené dítě i čtyři stoličky denně. Nezáleží na konzistenci. Pokud stolička doslova „teče“, není to problém. U kojených dětí je právě toto typické. To, co by byl u dvouletého dítěte průjem, je u kojence normální stav. Ovšem za předpokladu, že stolička je zabarvena do žluta. Žlutá barva právě ukazuje na přitomnost mléka. Stolička má tedy podobu míchaných vajíček s barvou žlutou až hořčicovou.
Mnoho vodnatých, zelených, neobsažných  stoliček může znamenat málo tučného mléka. Při těchto stavech sledujeme techniku kojení, důležité je neomezované kojení, aby mělo dítě možnost vypít i tzv.zadní mléko.
Kojenec starší 4 týdnů již nemusí mít stoličku denně, za předpokladu že prospívá a je spokojené.
Pokud mají rodiče jakékoliv pochybnosti je nejlepší přinést obsah plenky na posouzení lékaři. Rozhodně to je lepší, než v ordinaci složitě popisovat objem a vzhled stolice.

Předchozí díl seriálu o kojení – Neprospívání kojeného dítěte
Další díl seriálu o kojení – Kojení a právo dítěte
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.