Kovárna v Těšanech

Abychom nejezdili jen za dinosaury a zvířátky, tak jsem vzala Domču na výlet do historické barokní kovárny v Těšanech. Bohužel jsme nepřijeli v době akce, ale i tak jsme se dověděli spoustu zajimavých věcí. Za tu dobu co nedaleko bydlíme jsem tu ani nebyla a tak i pro mě to byli zajimavé informace.
Obec Těšany leží asi 25 km jihovýchodně od Brna, na pomezí Brněnska a Hanáckého Slovácka. Kovárna je ojediněle zachovalá budova řemeslnické dílny ve spojení s hospodářským a obytným stavením. Pan průvodce je místní rodák a je velice upovídaný, takže se dovíte hodně o historii objektu. Nám hodně popovídal jak o historii kovárny, tak i o Mrštíkově díle – Maryši. Těšanský kovář byl původně panským služebníkem, pracoval hlavně pro kláštěrní dvůr a za to dostával naturálie. Pracoval, ale i pro poddané, kteří mu za tuto práci platili a z těchto peněz musel část odvádět jako nájem vrchnosti. První písemné zprávy o těšanské kovárně jsou z konce 17.st. a v 18 st. se z kovářů – panských služebníků – stali nájemci. Po roce 1848 přešla kovárna do soukomého vlastnictví kováře Františka Langáška, jeho rod ji vlastnil až do roku 1968.V roce 1950 se provoz kovárny z ekonomických důvodů zastavil.

Kdokoliv kdo zavítá do Těšan, není informovaný a školní učivo se mu už vykouří z hlavy, tak si řekne, že to zde vypadá jako v každé jiné vesnici. Ale budete-li zvídaví, tak se dovíte, že vesnice Těšany je vlastně místo dramatu bratři Mrštíků – Maryši. Dokonce pokud budete mít zájem, tak vám místní rádi poví a ukážou kde se narodila a žila.
Mrštíkovo dílo není, ale stejné jako skutečný život lidí, které si zvolil za vzor. Maryša svého muže na jevišti otráví, ve skutečnosti s ním však žila ve spořádaném manželství. Vychovala i děti co měl s první ženou a i několik potomků, které měli spolu. Byla starostlivou matkou všem dětem a Turkovi dobrou ženou.

Můžete se tu třeba i seznámit s tím, jak tu dříve žili a pracovali, mají zde spoustu starých strojů a nástrojů, kterými se dříve třeba oralo. Ale najdete zde i takové zajímavosti jako jsou staré zámky, dokonce nás průvodce přesvědčoval, že ten jeden velký zámek patřil k pásu cudnosti. Jen ta velikost zámku mě spíše připadá na starý klasický, visací zámek.

Expozice kovářství a kolářství je nyní ve správě technického muzea Brno a vstupné je 50 Kč a děti 25 Kč. Otevřeno je nyní během prázdnin úterý – neděle 9-17 h, ale 12 – 13 h mají polední přestávku. Pokud přijedete během ní, tak se zatím můžete občerstvit v restauraci hned přes silnici.
Koho zajímá historie, tak tomu výlet do kovárny v Těšanech doporučuji. Pán průvodce vám poví vyčerpávající informace. Můžete si zde i koupit upomínkové předměty, turistické známky, pohledy, aj.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.