Cože? Tolik stojí sprchování?… aneb Děti a finance vážně i nevážně

Měla jsem pocit, že moje mladší dcera má nějaké povědomí o hospodaření naší domácnosti. Je už v páté třídě, dostává kapesné a zná hodnotu peněz. I tak mě nedávno zaskočila otázkou „a na kolik přijde jedno sprchování?“ Přiznám se, že takto detailně cenu vodného v naší domácnosti opravdu neznám. Když jsem jí ale sdělila cifru měsíční zálohy vodného, docela koukala.

Pak jsem přidala podstatně vyšší částku za plyn, elektřinu a další měsíční platby. „Hmm, to je nářez“, odvětila. Úsporné sprchování jí přesto vydrželo sotva 2 dny.  Spletla jsem se, dcera sice tušila, že nám voda nekape do trubek z nebe, ale její odhad byl podstatně nižší než realita.

Neutekl ani týden a povídám si s jedním maturantem, který si našel na prázdniny brigádu.

Hele, teto, dostanu padesátku za hodinu, budu dělat denně 6 hodin a vydělám si za těch 10 dní tři tisíce, to je super, co?

Poté co pochválím záslužný čin brigády mi to nedá:

Tak to máš, chlapče, nějaké divné počty, vyděláš si 2550 Kč.

Honem vypočítávám a doufám, že se nepletu. 🙂

Tak to těžko, 50 x 6x 10 je 3000,-

vybafne suvereně natěšený brigádník.

Tomáši a co daň?

Jaká daň, za co? Proč? Co to je za blbost?

No jo, násobit kluk umí, ale že se z příjmů platí daně, to už mu uniklo. Asi jsem ho zklamala, no ale třeba si jednou bude umět spočítat výplatu. Víte, kolik je mladých (no možná i starších) lidí, kteří se podívají na inzerát s nabídkou pracovního místa a už se vidí, jak si inzerovanou částku nesou domů? Co je superhrubá mzda a že se strhávají nejen daně, ale i zdravotní či sociální pojištění, zapomenou (nebo nevědí?). A pak nevěřícně koukají na cifru na výplatní pásce.

No schválně. Máte starší děti? Zkuste si to. Ukažte dítku inzerát, kde bude uveden plat a zeptejte se ho, kolik si pracovník vydělá za měsíc. Tipnu si, a to rozhodně nechci podceňovat vaše děti, že vědět bude možná jedno dítko z deseti. Pletu se?

Ale zpět k menším dětem. Mají pojem o domácích financích? Vědí, kolik si vyděláte a kolik měsíčně zaplatíte za bydlení, pojistky, hypotéky…? Na kolik přijde větší nákup nebo třeba nové kalhoty?

Zeptala jsem prvňáčka jedné kolegyně, kolik si myslí, že je potřeba peněz na benzín na cestu z Liberce do Prahy.

Táta říká, že naše auto chlastá jak duha a na benzince vždycky nadává, že tisícovky lítaj. Tak asi pět tisícovek. Ale když pojede autobusem, tak to bude jenom za jednu tisícovku a to je málo, protože k tomu dostaneš i čokoládu.

Nedám se a zkouším jinou otázku.

No a co myslíš Fildo, kolik potřebuju peněz, abych nakoupila suroviny na oběd pro celou rodinu?

Co to je suroviny? netuší klučík..

Aha, a co budeš vařit?

Uzemní mě chytře protiotázkou po vysvětlení pojmu surovina.

Co máš rád, nedám se.

Kuře a hranolky. Tak fajn, tak kuře a hranolky. Tak to vím přesně, to bude ……

Odpovědi jsem se už nedočkala. Nejprve začal vysvětlovat, že maminka by kuře upekla doma v troubě, ale tatínek by ho vzal na lepší kuře (a dál už pššt to by byla reklama). No a celou debatu ukončila jeho maminka, která se mě zeptala, jestli dělám sociologický průzkum, nebo o co mi jako jde? Tak jsem se jen usmála a řekla, že by mě jen zajímalo, jak to mají děti s financemi a že mám zrovna rozepsaný článek, pro návštěvníky védéček.

Ne, sociologický průzkum nedělám, chci jen upozornit, že i když vaše děti umí skvělě matiku, ještě to neznamená, že znají hodnotu. A možná se někdo díky článku třeba zamyslí, nebo mě přesvědčí, že s tou finanční (ne)gramotností to není zase tak zlé. Co myslíte?