Největší město…

Přemýšlím, kam vás pozvat. Jistě by se nabízela místa se spoustou atrakcí, památek, v daleké cizině… Ale já si dovolím vás pozvat na netradiční prohlídku mého rodného města.

Nemyslete si, že to je nějaká malá dírka, kde ani lišky nedávají dobrou noc, protože se jim nechce tak daleko chodit. Ale naopak. O našem městě se říká, že je největší u nás. A proč? Protože je tak veliké, že se nevešlo do republiky a půlka se musela dát do Polska. Tušíte, o které město jde?

Je to Těšín. Jedno město, které se muselo rozdělit na českou část – Český Těšín a polskou Cieszyn. K tomuto rozdělení došlo v roce 1920, kdy se velvyslanci také dohodli, že hranicí bude řeka Olše – Olza. Zrušil se pohraniční styk, rozdělily se rodiny, které se pak ještě dlouhá desetiletí mohly navštěvovat jen velmi sporadicky. Musela se zrušit i tramvaj. Ano, jezdívala tady tramvaj, která spojovala dolní konec (u nás) s horním (v Polsku).

Tak tedy, pojďte se podívat na trochu historie…

Zvu vás na polskou stranu ke studni, o které se vypráví legenda, že se tam po letech bloudění a hledání sešli 3 bratři a ze svého shledání se tak těšili, že se zde usídlili a tak vznikl i název.

Další nepřehlédnutelnou stavbou je Piastovská věž. Patřila ke hradu a najdete ji hned za hranicemi. Věž slouží jako rozhledna a když vyšlapete „pár“ schodů, tak máte celé Těšínsko jako na dlani. Malou věž máme i u nás, v parku Sikory je její replika, takže pokud se vám nebude chtít šlapat, kouknete a vyfotíte si tu zmenšenou 🙂

Na české straně památek moc nezůstalo – většina připadla Polsku, ale rozhodně zde nejsou jen paneláky a sídliště. Určitě vás zaujme náměstí s kašnou, krásná a historická budova vlakového nádraží, muzeum se stálou expozicí Obrázky z minulosti Těšínského Slezska a také parky a mnoho dobře vybavených dětských hřišť.

Za zmínku rozhodně stojí i Archeopark, což je nejvýznamnější pravěká a raně středověká památka. Dobrou obuv a můžete vyrazit do opevnění.

A co na závěr? Snad jen… Až na vás promluví těšíňák, tak se nelekněte. Jsme křižovatkou nejen cest, ale také národů. V našem nářečí se uchytila nejen čeština a polština, ale také kus němčiny i slovenštiny, a když se to tak všechno smíchá, tak nám vlastně nikdo moc nerozumí. Ale jsme vlídní a umíme mluvit i česky, i pomalu 🙂

Já se na vás těším v Těšíně a klidně vám udělám průvodce. Hezké prázdniny *

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte. Stačí jen do 31. 8.  2012 včetně poslat svůj příběh na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.